Aby mesiac úcty k starším bol 12-krát do roka  

SPRÁVY
0 /

Október je mesiacom úcty k starším ľuďom. Len v Banskej Bystrici žije takmer  14-tisíc seniorov nad 65 rokov, o  ktorých by sa malo mesto zaujímať celý rok.

Je všeobecne známe, že najmä seniori prejavujú väčší záujem o veci verejné, ako mladšie ročníky. Vidno to aj teraz pred komunálnymi voľbami. Práve títo ľudia sa obracajú s množstvom problémov na poslancov či primátora. Hoci mesto Banská Bystrica má dlhodobo dobrý sociálny program, zďaleka nestačí na riešenie celkovej situácie starých ľudí v meste

„Seniorov trápi okrem zdravotných problémov nečistota v meste, neporiadok, málo príležitostí pre kultúru, šport či obyčajné stretávanie sa ľudí v dôchodkovom veku, ale aj nevšímavosť niektorých zodpovedných ľudí zo samosprávy k nim. Pritom seniorom záleží na tomto meste, chcú, aby sa Banská Bystrica rozvíjala a oni boli pri tom, nechcú byť nepotrebnými.  Preto mesto musí s nimi riadne komunikovať, nemôže to byť len počas mesiaca úcty k starším,“

hovorí Ján Nosko, ktorý sa zatiaľ ako jediný iný z kandidátov na primátoraosobne stretáva s ľuďmi v jednotlivých volebných obvodoch.

Jedným z pálčivých problémov seniorov je chýbajúca geriatria v Rooseveltovej nemocnici, kde zostala iba geriatrická ambulancia a 20-lôžkové oddelenie pre dlhodobo chorých (ODCH), ako súčasť II. Internej kliniky SZU. Fungujúce geriatrické oddelenie so 45 lôžkami  zrušilo ešte v roku 2011 bývalé vedenie krajskej fakultnej nemocnice a súčasné stále hľadá možnosti, ako to napraviť.

„Rozšírením počtu lôžok či opätovným vytvorením geriatrického oddelenia sa zaoberáme. Nezávisí to však len od rozhodnutia nemocnice, dôležitú úlohu zohrávajú aj zdravotné poisťovne,“

konštatuje hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice Ružena Maťašeje.

Za ten čas sa v susednom Zvolene rozšírilo geriatrické oddelenie regionálnej nemocnice na 90 lôžok s moderným vybavením,  ktoré je permanentne obsadené najmä geriatrickými pacientmi z okolitých okresov. Bystrickí seniori spolu s ich rodinnými príslušníkmi tak majú problém s umiestnením na špecializované geriatrické lôžka.

Krajská geriatrička MUDr. Katarína Stracová k tomu dodáva:

„Naozaj si treba uvedomiť skutočnosť, že podiel starých ľudí v rámci populácie sa zvyšuje. Pritom takmer u všetkých pacientov nad 70 rokov sa neobjaví iba jedno ochorenie, ale ide o kombináciu viacerých ochorení. V tomto veku je aj veľký podiel pacientov, ktorí sú odkázaní na lôžkovú starostlivosť.“

Práve riaditeľ jedného z mála prosperujúcich zdravotníckych zariadení pre detských pacientov na Slovensku by rád preniesol svoje manažérske skúsenosti aj do vedenia mesta.

„Štatutár mesta musí využiť všetky možnosti na rokovania aj s riaditeľmi inštitúcií či ministrami, ktorí môžu posunúť riešenie problému Bystričanov dopredu. Ľudia čakajú výsledky, chcú vidieť zmeny k lepšiemu a je našou povinnosťou vykonať ich. To sa týka aj seniorov,“

dodáva Ján Nosko.

Bystrickí seniori si naozaj zaslúžia našu pozornosť po celý rok. Aktívny život aj v starobe s nefalšovaným záujmom spoločnosti o ich osud im dodáva vnútornú silu k tomu, aby sa dokázali lepšie vyrovnať s problémami všedného dňa. Občas stačí k tomu úsmev, láskavé slovo a kúsok pochopenia jeden pre druhého…

Autor: (tom), Foto: redakčné