Bude trinástka šťastným číslom pre Angelus Fest v Banskej Bystrici?

FESTIVAL
0 /

Prvý ročník Angelus Festu sa uskutočnil v júni 2021 a odvtedy sa organizátorom podarilo v Banskej Bystrici, Zvolene, Brezne a Žiari nad Hronom zorganizovať ďalších 11 benefičných koncertov pod hlavičkou „Angelus“. Už o pár týždňov – 1.júna 2024 – sa teda uskutoční „angelusácky“ benefičný koncert s poradovým číslom 13. Organizátori veria, že to bude šťastná trinástka!

Po prvých troch ročníkoch open-air festivalu, ktoré sa uskutočnili na banskobystrickom amfiteátri, dochádza k zmene miesta konania festivalu – na Deň detí sa fanúšikovia tvrdej muziky zídu v záhrade Vily Dominika Skuteckého.

Záhrada Vily Dominika Skuteckého

Záhrada Vily Dominika Skuteckého

„Našou základnou filozofiou je vyzbierať na vstupnom podstatne viac peňazí na dobročinné účely v porovnaní s nákladmi na podujatie. Na menších koncertoch sa nám bežne darí dostať sa minimálne na dvoj-násobok, v niektorých prípadoch aj oveľa vyššie. Na posledných dvoch letných Angelus Festom sme vyzbierali sumy na úrovni 1,6-násobku nákladov, veríme, že sa nám to podarí aj tento rok. Vďaka dotáciám a grantom od našich partnerov máme všetky náklady vykryté a pokúsime sa pre fanúšikov pripraviť fest na takej úrovni, aby boli spokojní aspoň tak, ako v minulých rokoch na amfíku,“

hovorí jeden z organizátorov Vlado Lauko s tým, že náklady na tento ročník sa vyšplhali už k sume 4 000 €.

SIX DEGREES OF SEPARATION

SIX DEGREES OF SEPARATION

Na podujatí sa predstaví 8 kapiel – headlinermi festivalu budú zahraničné kapely JUODVARNIS (dark-metal, Litva) a SIX DEGREES OF SEPARATION (soul-metal, Česko), ale aj domáci matadori ABSTRACT (instrumental metal) a Martinčania EUFORY (power/speed metal).

JUODVARNIS je litovská dark metalová kapela, ktorej príbeh sa začal písať v roku 2011. Má na konte tri štúdiové albumy a vo svojej hudbe spája rôzne vplyvy – od melódií, inšpirovaných ľudovou hudbou až po ničivú temnotu black metalu.

JUODVARNIS

JUODVARNIS

Ich jedinečný zvuk sa spája s lyrikou, ktorá odhaľuje najtemnejšiu ľudskú povahu a znepokojujúci a neustále sa meniaci svet okolo nás. Slovenskému publiku sa predstavila už niekoľko-krát, vystúpila v minulosti aj na festivale Rock pod kameňom.

Do Banskej Bystrice príde JUODVARNIS po sérii koncertov v susednom Poľsku a jej pozvanie na Angelus fest je stručné, ale výstižné: „Pozývame vás všetkých na Angelus Fest 2024! Urobme z neho udalosť, na ktorú sa nezabúda!“

„S ABSTRACT sme hrali už na prvom ročníku Angelus Festu a myšlienka tohto festivalu sa nám veľmi zapáčila. Jednoznačne treba pomáhať ľuďom, ktorí pomoc potrebujú a keď sme boli oslovení hrať aj na tomto ročníku, tak sme ponuku bez váhania prijali. Na vystúpenie na Angelus Feste sa špeciálne pripravujeme, naši fanúšikovia sa môžu tešiť, pretože predstavíme ďalšie nové skladby z pripravovaného albumu a takisto aj nový pódiový vizuál. Názov nového albumu zatiaľ neprezradíme, toto sa fanúšikovia dozvedia priamo na Angelus Feste. Týmto pozývam všetkých našich fanúšikov, ako aj ľudí, ktorí chcú pomôcť dobrej veci, aby sa na Angelus Fest prišli pozrieť a vychutnali si nie len dobré kapely a muziku, ale zároveň aj pomohli dobrej veci,“

uvádza Peter „Lego“ Lengsfeld, líder banskobystrickej kapely ABSTRACT.

 

Na Angelus Feste sa prvýkrát predstaví aj skupina DOWN TO HELL. Táto metalová „banda“ z Malaciek, založená v roku 2006, hrá melodický/symfonický black metal. Hudbu majú postavenú na kontrastoch – ako v speve (mužský scream/growl, ženský čistý vokál), tak aj vo zvuku nástrojov alebo samotných textoch, písaných formou príbehov. Na konte majú zatiaľ jeden album „V Zajatí Temnoty“, v Banskej Bystrici však zahrajú aj nové skladby.

„Veľmi nás teší, že máme možnosť prísť zahrať si práve na túto akciu, ktorá je organizovaná pre dobročinnú  vec. Od nás, ako kapely SCELLEUS, môžu fanúšikovia čakať poriadnu nálož progresívneho metalu, o ktorý sa veľmi radi postaráme. Fanúšikovia sa iste môžu tešiť nie len na naše staršie skladby, ale aj na nové veci, na ktorých makáme. Preto určite netreba sedieť doma a prísť podporiť toto podujatie, na ktoré sa veľmi všetci tešíme a zároveň  v našom mene srdečne pozývame,“

pozývajú na koncert členovia kapely SCELLEUS.

 

Pestrú zostavu dopĺňajú kapely KAZOSTROJ (temnopank) a SEKTOR 20,0 (punk-hardcore).

Tak ako je to pri koncertoch pod hlavičkou „Angelus“ zvykom, organizátori venujú celé vyzbierané vstupné na dobročinné účely – tentoraz na nákup prístroja (inštrumentária pre rigídnu bronchoskopiu), slúžiaceho na diagnostiku a liečbu ochorení centrálnych dýchacích ciest pre potreby Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.

ABSTRACT

ABSTRACT

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, granty poskytli Nadácia SPP a 365.nadácia, sponzorsky prispela firma Parapety BB SK, s.r.o. a Pivovar Urpiner.

Na júnový Angelus Fest nadviaže Angelus After Party 2024, ktorá sa uskutoční 5. júla 2024 v banskobystrickom Sova art klube a fanúšikom sa predstavia kapely GAZDASGRIND, MODERN AGE DYING, OLD TOMB a SÍRA.

EUFORY

EUFORY

Viac informácií na: www.angelusfest.com a https://www.facebook.com/angelusfestbb/.

FB udalosť: https://www.facebook.com/events/827668122393185

Zdroj: Vlado Lauko , Foto: Kristina Trumpaité (Juodvarnis), Martin Driensky (Down To Hell) a archív kapiel