Peter Pellegrini v Múzeu SNP: Stojíme pred zásadnou výzvou zabezpečiť mier na Ukrajine i v Európe

SPRÁVY
3 /

Pri príležitosti 79. výročia ukončenie druhej svetovej vojny v Európe a Dňa víťazstva nad fašizmom si v banskobystrickom Múzeu SNP pietnym aktom pripomenuli občania v čele s novozvoleným prezidentom Petrom Pellegrinim a  vojnovým veteránom Vladimírom Strmeňom, veľvyslanec, predstavitelia SZPB, Múzea SNP, poslanci NR SR, zástupcovia štátnej správy, miestnej či regionálnej samosprávy.

Banskobystrický primátor Ján Nosko uviedol:

„V areáli Múzea SNP sme si v dnešný sviatočný deň pripomenuli 79. výročie konca najväčšieho ozbrojeného konfliktu v dejinách ľudstva – II. svetovej vojny. Položením vencov v Pietnej sieni Pamätníka SNP sme vzdali úctu tým, ktorí bojovali za našu slobodu. Nezabúdajme na minulosť, na hrdinov a obete vojen. Vážme si, že ešte stále môžeme žiť slobodne a v mieri.“

Ján Nosko

Ján Nosko

V popoludňajšom programe podujatí pre verejnosť nechýbali bezplatné prehliadky Múzea SNP, premietanie dokumentárnych filmov, športové aktivity pre rodiny s deťmi v réžii Dracula Gym Vladimíra Moravčíka a VŠC Dukla Banská Bystrica, prezentácia osobností Múzea SNP a dynamické ukážky klubov vojenskej histórie.

Ďalej to bola jazda na historických vojenských motorkách, výstava dobovej techniky, predstavenie modelárov s RC modelmi, ukážky majstrovstva sokoliarov, baristu Martina Karabiňosa, šéfkuchára Petra Kulhányho či vystúpenie sláčikového tria a koncert Martina Haricha v záhrade Chavivivy Reik.

Peter Pellegrini s Vladimírom Strmeňom

Peter Pellegrini s Vladimírom Strmeňom

So zásadným prejavom vystúpil novozvolený prezident SR Peter Pellegrini. Podľa neho  európski politici vrátane tých slovenských stoja pred zásadnou výzvou, a to zabezpečiť mier na Ukrajine a tým aj v Európe, aby sa nerealizovali tragické scenáre. Vyhlásil, že keď to bude potrebné, ako prezident ponúkne na mierové rokovania aj Bratislavu, ktorá má s podobným samitom skúsenosti.

Peter Pellegrini skonštatoval, že 79 rokov bez vojny spôsobilo istú devalváciu mieru samotného a vnímame ho ako samozrejmosť:

„Žiaľ, v tomto čase vidíme, že to tak nie je. V súvislosti s vojnou na Ukrajine sa začína rinčať zbraňami pomaly aj v iných častiach Európy a sveta. Spomína sa nasadenie vojakov priamo do rusko-ukrajinskej vojny, mnohí pripravujú plány na vojenský konflikt a diplomacia pritvrdzuje svoj slovník. Poďme hovoriť o prímerí, o mierových scenároch, aktivizujme diplomaciu a zbrane vnímajme ako posledné krajné riešenie.“

Peter Pellegrini v Múzeu SNP

Peter Pellegrini v Múzeu SNP

Pri spomienke na ukončenie druhej svetovej vojny Pellegrini poďakoval pamätníkom bojov proti fašizmu a uctil si obete režimu postaveného na nenávisti. Vďaku vyslovil aj príslušníkom Červenej armády, ktorí oslobodzovali územie Slovenska:

„Intenzívne dnes cítime, že existuje snaha prepisovať dejiny. Chcem však z tohto miesta odmietnuť akúkoľvek snahu prekrúcať historickú pravdu, pretože pravda je len jedna. Preto odmietam snahy nespomínať alebo naschvál prehliadať zásluhy Červenej armády pri oslobodzovaní našej vlasti a rovnako odmietam snahy poľudšťovať fašistický režim a bagatelizovať fakty o obetiach v koncentračných táboroch.”

Peter Pellegrini s predstaviteľmi Múzea SNP

Peter Pellegrini s predstaviteľmi Múzea SNP

Pripomenul, že koncentračné tábory sú mementom hrôzostrašných dejín a zlyhania generácie, ktorá svojou pasivitou dopustila genocídu národov v celej Európe.

Video prejavu Petra Pellegriniho: https://www.facebook.com/pellegrini.peter/videos/7433829829986983?locale=sk_SK

Pieta v Múzeu SNP

Pieta v Múzeu SNP

Zdroj: (tom) a TASR, Foto: FB