Na Deň víťazstva nad fašizmom si v Divadle Štúdio tanca pripomenieme, že vyhraté ešte nemáme

KULTÚRA
0 /

Divadlo Štúdio tanca na Deň víťazstva nad fašizmom 8. mája uvedie podujatie Tanec o vojne a mieri: spojenie silných tematických piesní a tanca v kombinácii s premietaním dokumentu Tí, ktorí zostali 5 a rozhovorom s tvorkyňami filmu.

Súčasný tanec sa cez pohyb vyjadruje aj k aktuálnym témam a spoločenským problémom. Preto sa Divadlo Štúdio tanca cez projekt Tanec o vojne a mieri snaží upriamiť pozornosť na stále prebiehajúce konflikty a vojny.

Čakajú nás tanečné improvizácie rezonujúce s výpoveďou hudby rôznych žánrov, na rovnakú tému. Výsledný zážitok ešte umocnia projekcie textov piesní o vojne s ich slovenským prekladom – od Boba Dylana, cez Doors až po Metallicu.

Po tanečnom vstupe Divadlo Štúdio tanca pozýva na premietanie filmu Tí, ktorí zostali 5. Dokument zachytáva príbehy ľudí z Ukrajiny, ktorí sa napriek vojne rozhodli zostať doma.

„Je dôležité zachytiť konkrétne príbehy konkrétnych ľudí, ktorí prežili hrôzy vojny. Nielen pre informáciu pre tých, ktorí si to nevedia predstaviť, ale aj pre nastupujúce generácie. Aby raz nemohol prísť niekto, kto bude tvrdiť, že sa to nestalo, alebo to bolo to celkom ináč. Pravda pre zachovanie a budovanie demokracie je najdôležitejšia“,

hovorí jedna z autoriek dokumentu Viera Dubačová – režisérka, politička a aktivistka.

Zľava Viera Dubačová a Lucia Štasselová

Zľava Viera Dubačová a Lucia Štasselová

Po premietaní prebehne diskusia a rozhovory s tvorkyňami filmu Vierou Dubačovou a Luciou Štasselovou.

„Ďakujem Viere Dubačovej za to, že za nás robí prácu, ktorá nám ukazuje, ako prebieha vojna na Ukrajine, ako nefunguje politická podpora. Je dôležité, aby sme si tieto veci pripomínali. Príďte, aby sme si pripomenuli, prečo sú mier a demokracia dôležité,”

dodáva riaditeľka Divadla Štúdio tanca Lucia Kašiarová.

Lucia Kašiarová

Lucia Kašiarová

Podujatie Tanec o vojne a mieri sa uskutoční v stredu 8. mája o 19:00 v Divadle Štúdio tanca.

Zdroj: Veronika Chrienová  DŠT, Foto: DŠT