6 /

V 7. kole nadstavby o udržanie sa vo futbalovej Niké ligy Banská Bystrica nedokázala bodovať v Michalovciach. Vytvorila si málo šancí, nestrelila gól a napokon inkasovala dva. Prvý z penalty po faule Považanca a druhý už v nadstavenom čase v posledných sekundách, keď brankár Hruška išiel pred bránku súpera na štandardku a nestihol sa po nej vrátiť nazad. Napriek prehre si Bystričania držia siedmu pozíciu v tabuľke.

Prvý polčas veľa futbalovej krásy nepriniesol. Dominovali pozorné defenzívy, chýbali šance, viac držali loptu hostia spod Urpína, oba tímy mali problém najmä s finálnou fázou. Aj preto sa často ozýval piskot prítomných divákov. Domáci mohli otvoriť skóre až v 34. minúte. Útočník Niarchos sa pekne zbavil dvoch bystrických stopérov, no v koncovke vo vnútri šestnástky pohorel na treťom Willwéberovi, ktorý loptu zblokoval a zneškodnil tak šancu. Tento kapitán Banskej Bystrice v samom závere polčasu vystrelil z väčšej vzdialenosti k žrdi a donútil brankára Freliha k zákroku.

Viac vzruchu sa dialo až po zmene strán. A to hneď v úvode, keď Zemplínčan Arevalo parádne vystrelil z asi 20 metrov a Hruška sa musel natiahnuť a loptu vyraziť. Na dorážke bol však nepokrytý Danko, ten pálil bez prípravy a Hruška musel vzápätí vytiahnuť ďalší bravúrny zákrok. Na opačnej strane sa snažil presadiť Rymarenko, no Frelih jeho zblokovaný pokus pokryl. Pred hodinou hry to znovu skúšal exbystričan Arevalo, tiež z asi 20 metrov, tentoraz mieril tesne vedľa. Potom v nebezpečnej situácii v šestnástke Adekunleho odzbrojil Hlinka. Na hosťujúcej strane zaujala obaľovačka Marquinha, lopta zaplachtila nad horným rohom, lenže tejto situácii predchádzal zrejme ofsajd. Marquinhoi sa prezentoval ešte v 74. minúte tvrdou strelou z ľavej strany pokutového územia, proti bol Frelih. Michalovce zvyšovali aktivitu a napokon sa tešili z gólu. Po faule Považanca na Arevala nasledoval pokutový kop a ten premenil kapitán Marcin, hoci Hruška smer lopty vystihol – 1:0. Potom sa už hra kúskovala, pribudlo nervozity a Banskobystričania si nevedeli vypracovať šancu. V poslednej nadstavenej minúte nevyužili štandardku, keď išiel pred súperovu bránku aj gólman Hruška. Ten sa potom nestihol vrátiť medzi žrde po prieniku Bahiho, ktorý prešiel cez Hlinku i Richtárecha a pohodlne zakončoval na 2:0.

MFK Zemplín Michalovce – MFK Dukla Banská Bystrica 2:0 (0:0)

Góly: 78. Marcin (z 11m), 90+4 Bahi. Rozhodovali: Kráľovič – Pozor, Vorel. ŽK: Niarchos, Volanakis – Rymarenko, Depetris. Diváci: 907.

Michalovce: Frelih – Magda, Dzotsenidze, Volanakis – Van Kessel (90. Jánošík), Danko (61. Vaško), Karasjuk, Acosta (90.+2. Marjanovič), Bahi – Niarchos (61. Adekunle), Marcin (90.+1. Šimko)

Banská Bystrica: Hruška – Klimpl, Hlinka, Willwéber, Pišoja, Richtárech, Považanec (80. Ľupták), Marquinho (88. Pinďura) – Hanes (80. Depetris), Rymarenko, Veselovský (84. Guimaraes)

Mário Auxt, tréner B. Bystrice: „Ťažko sa mi hľadajú slová, pretože sme išli do Michaloviec s cieľom byť úspešnejší. To sa nepodarilo. Chceli sme si vytvárať viac šancí. Držali sme síce viac loptu, boli na nej aktívnejší, ale v prechodoch a finalizácii sa nám tak nedarilo dostávať do šancí. To rozhodlo. Chlapci sa snažili, ale bohužiaľ, vo finálnej fáze neboli efektívni. Domáci mali penaltu, dali z nej gól a už sa im potom ľahšie hralo. Čo sa týka pokutového kopu, bola to situácia, kedy tam náš hráč neskoro dobehol, zachytil hráča, nevidel som to presne, takže musel ísť na zem, zachytil nohu a penalta asi bola. Nevyšiel nám teda v nadstavbe ani druhý zápas s Michalovcami. My sme sa na ne pripravili, vedeli sme, že to bude náročné, ale Zemplínčania hrajú o život, o každý bod a tomu prispôsobili hru, ktorá im priniesla úspech.“

Marek Hlinka, stopér B. Bystrice: „Vedeli sme, že nás čaká ťažký zápas, pretože domáci stále bojujú o záchranu. Povedali sme si ale, že potrebujeme zvíťaziť, aby sme si obhájili to siedme miesto. V prvom polčase sme mali hru pod kontrolou, domácich sme veľmi nepúšťali do šancí, ktoré sme si ale nevypracovali ani my. Bol to taký medzišestnástkový futbal. V druhom polčase domáci začali viac riskovať, vyvíjať o čosi väčší tlak. Vytvárali si rohové kopy, ktorými nás trochu dostali pod tlak, ale aj tak si myslím, že sme to stále mali vo svojich rukách. Až potom prišiel zlomový moment, penalta, a odvtedy sme už museli aj my viac riskovať, čo vyústilo do gólu do prázdnej brány. Ťažko sa mi to hodnotí, pretože sme si poriadne ani nevypracovali šancu, takže zápas sme si určite nezaslúžili vyhrať. Domáci asi zaslúžene vyhrali.“

František Straka, tréner Michaloviec: „Nemyslel som na to, aby sme sa bodovo dotiahli na Košice v tabuľke, zaujímalo ma iba ako vyhrať tento zápas. Musím mojim zverencom pogratulovať, pretože sme boli pod obrovským stresom a súper hral výborne. Nabádal som chlapcov, aby boli pokojní, trpezliví, držali nastavený systém a taktiku, aby sa súper nedostával do šancí a my naopak hrozili z brejkov. To sa podarilo i vďaka kolektívnemu výkonu celého mužstva. Každý jeden z hráčov podal maximálny výkon. Extrémne ťažký a náročný duel sme tak napokon zvládli.“

Banskobystrickí futbalisti sa najbližšie predstavia v piatok 3. mája o 17.30 hodine na domácich Štiavničkách, kde pred TV kamerami Nova Sport privítajú Košice.

Autor: (irb), Foto: MFK Zemplín zo zápasu (R. Andrejov)