Májový program Hudobného átria ŠVK v Banskej Bystrici

KULTÚRA
0 /

Prijmite pozvanie do Hudobného átria Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici a vyberte si z  ponuky hudobných podujatí v mesiaci máj 2024. Pracovníci z Hudobného átria ŠVK vás radi privítajú.

KINO MUSIC 2. – 31.5.2024 od  10:00 – 17:00

Filmové plátno miluje príbehy hudobných legiend a ich neľahké osudy. Odhaľujú skryté stránky tvorby hudobných géniov a siahajú až pod povrch. Aretha Franklin, Judy Garland, Edith Piaf, Elton John,  Ray Charles,  James Browna, Elvis Presley, Freddie Mercury, The Doors a Jim Morrison inšpirovali filmárov. Prostredníctvom životopisných filmov približujú hudbu a dobu hudobníkov.

Vyberte si z ponuky projekcií a spoznajte životné príbehy umelcov.  Popri zhliadnutí filmov sa môžete započúvať do skladieb a nahliadnuť do knižných publikácií, ktoré dopĺňajú ucelený pohľad na ich tvorbu.

Jim Morrison

Jim Morrison

Ponuka filmov:

ELVIS, príbeh „kráľa rokenrolu“ Elvisa Presleyho (2022); RESPECT, príbeh „kráľovnej soulu“ Arethy Franklin (2021); ROCKETMAN, príbeh Eltona Johna (2019); JUDY, príbeh hollywoodskej legendy, herečky a speváčky Judy Garland, (2019); BOHEMIAN RHAPSODY, príbeh Fredieho Mercuryho a skupiny Queen (2018); GET ON UP, príbeh Jamesa Browna (2014); JIMI Hvězda stoupá vzhůru, príbeh Jimiho Hendrixa (2013); EDITH PIAF, príbeh francúzskej šansoniérky Edith Piaf (2007); RAY, príbeh „Génia“ Ray Charlesa (2004); THE DOORS, príbeh Jima Morrisona a skupiny The Doors, film Olivera Stona (1991).

Giuseppe Verdi AIDA 21.5.2024 o 16:00

Beseda s režisérom Dominikom Benešom a dramaturgičkou Alžbetou Lukáčovou k premiére opery talianskeho skladateľa Giuseppe Verdiho AIDA v Štátnej opere v Banskej Bystrici. Zaznejú aj hudobné ukážky v podaní sólistov

Aida je jedným z najslávnejších Verdiho diel, ktorý mal premiéru v káhirskej opere v roku 1871.  Na pozadí vojny predstavuje romantický príbeh o láske a zrade egyptského vojvodcu Radama a otrokyne Aidy, ktorá je v skutočnosti dcérou etiópskeho kráľa Amonasrana.

Alžbeta Lukáčová a Dominik Beneš

Alžbeta Lukáčová a Dominik Beneš

HUDOBNÝ SVET VZDIALENÝCH KULTÚR stála ponuka

Objavujte pestrosť zvukov a harmónií, spoznajte históriu a zvuky tradičných etnických nástrojov rôznych kultúr a vzdialených hudobných svetov v rámci komentovanej prehliadky s interakciou účastníkov.

Návštevníkom sú nástroje k dispozícií v rámci otváracích hodín. Pre rezerváciu termínu kontaktujte: hudobneatrium@svkbb.eu  048/4710744. Vstupné na workshop pre organizované skupiny je 2 € na účastníka.

Pripravuje sa:

ART ROCK 1. – 30.6.2024  od 10:00 – 17:00 

Art rock  predstavoval v druhej polovici 20. storočia rozmach kompozične a inštrumentálne prepracovaného rocku s nevšednou virtuozitou. Bol založený na individuálnom, avantgardnom a koncepčnom prístupe interpretov.  Prelínali sa v ňom prvky klasickej hudby a vizuálneho umenia, ktoré povzniesli jeho umeleckú výpoveď.

Audiovizuálna výstava s ponukou projekcií koncertných záznamov a filmových dokumentov približuje tvorbu skupín a interpretov reprezentujúcich tento smer. Zažite hudobné návraty so skupinami Emerson, Lake & Palmer, Genesis, YES, Jethro Tull, Pink Floyd, Collegium Musicum, spevákmi  Dawidom Bowiem, Kate Bush a ďalšími.

Pink Floyd

Pink Floyd

Zdroj: Ingrid Guzmická , Foto: Hudobné múzeum ŠVK a archív