Celosvetová premiéra troch úžasných vynálezov na MyMachine EXPO v Banskej Bystrici

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

Takéto titulky by si zaslúžili vynálezy žiakov a študentov, ktorí sa zúčastnili 7. ročníka programu MyMachine a minulý týždeň sa stretli na záverečnom podujatí MyMachine EXPO Banská Bystrica. Veď ako často majú deti možnosť vymyslieť si vlastného robota, ktorého im dospeláci naozaj vytvoria?

Na tomto podujatí organizátori predstavili tri vynálezy, na ktorých počas školského roka pracovali šikovní žiaci a študenti z Banskobystrického a Žilinského kraja. Záštitu nad podujatím prevzal župan Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter.

Tím z Banskej Bystrice

Tím z Banskej Bystrice

Ako to funguje?

MyMachine Slovakia (viď https://mymachine.sk/)  je vzdelávací program Karpatskej nadácie zameraný na rozvoj tvorivosti, zlepšovanie komunikácie a spoluprácu. Program jedinečným spôsobom prepája žiakov a študentov na všetkých troch úrovniach vzdelávania. Deti zo základných škôl kreslia svoje vysnívané vynálezy, vysokoškoláci vymýšľajú, ako by reálne produkty mohli vyzerať a fungovať. Stredoškoláci následne vyrobia funkčné prototypy.

Na záver celého procesu sa koná slávnostné podujatie spojené s odhaľovaním a testovaním hotových vynálezov. Tento rok sa do programu zapojilo 14 tímov z celého Slovenska a v Banskej Bystrici predstavili prvé tri vynálezy.

Tím z Detvy

Tím z Detvy

MyMachine EXPO v Banskej Bystrici

Podujatie prebehlo v krásnych priestoroch Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici. Za Banskobystrický samosprávny kraj sa ho zúčastnil podpredseda za oblasť školstva, športovej infraštruktúry a zamestnanosti Mikuláš Pál:

„Plne si uvedomujeme, že získavanie vedomostí ide ruka v ruke s nadobúdaním zručností 21. storočia. V našom kraji sa snažíme o kontinuálne zavádzanie inovácií do výchovnovzdelávacieho procesu a sme veľmi radi, že naša spolupráca s programom MyMachine funguje úspešne už druhý rok. Prináša do našich škôl to, čo je aj pre nás prioritou – prepája formálne a neformálne vzdelávanie, využíva prvky inovatívnej STEAM metodiky pri prepájaní vedy s praxou, no najmä – dáva šancu vynaliezavým žiakom a mladým ľuďom nachádzať technické riešenia pre originálne nápady.“

Podpredseda BBSK Mikuláš Pál s deťmi

Podpredseda BBSK Mikuláš Pál s deťmi

Na banskobystrickom MyMachine EXPO sa odhalili tieto vynálezy:

Lietajúci batoh

Žiaci zo Základnej školy J. G. Tajovského v Banskej Bystrici si vysnívali lietajúci batoh, ktorý by im uľahčil dochádzanie do školy. Študenti Drevárskej fakulty TUZVO v spolupráci so študentmi Strednej priemyselnej školy J. Murgaša v Banskej Bystrici museli vyhútať, ako sa tento skvelý a praktický nápad dá bezpečne a efektívne zrealizovať.

Vymysleli preto skejtík, ktorý pomáha pri nosení ťažkej tašky. Cesta do školy je s ním hneď jednoduchšia a veselšia. A zo školy ešte viac.

Lietajúci batoh

Lietajúci batoh

Teplohrnček

Tento rok hrali prím praktické nápady. Žiaci zo Základnej školy s materskou školu A. Vagača v Detve by chceli mať prehľad o tom, akú teplotu má nápoj v hrnčeku – veď koľkokrát sa nám stane, že si popálime jazyk na horúcom čaji?

S týmto nápadom im pomohli študenti Drevárskej fakulty a Fakulty techniky TUZVO a hrnček vyhotovili študenti Spojenej školy v Detve.

Teplohrnček

Teplohrnček

Záchrana Roba Boba

V Žilinskom kraji vznikla počítačová hra, ktorej myšlienku si vysnívali deti zo Základnej školy P. O. Hviezdoslava v Trstenej a vytvorili ju študenti Strednej priemyselnej školy Ignáca Gessaya v Tvrdošíne spolu so študentmi Fakulty elektrotechniky a informačných technológií UNIZA.

A o čo v hre ide? Rob Bob je milý robot, ktorý pomôže s upratovaním, varením a prácami v domácnosti. Až dokým sa jedného dňa nepokazí. Pomocou USB kľúča so záchranným antivírusom ho deti môžu nájsť a opraviť.

Záchrana Roba Boba

Záchrana Roba Boba

Neprestávajte snívať

Cesta za snom nie je vždy jednoduchá. Žiaci a študenti sa učia tvorivo myslieť a vyrovnávať sa s neočakávanými situáciami, keď potrebujú zapojiť komunikáciu a flexibilné reagovanie. Potvrdzuje to aj stredoškolák Dávid:

„V procese sa viackrát menilo, ako bude výsledný vynález vyzerať. Práve cez to sme sa veľa naučili.“

Hlavnou myšlienkou programu MyMachine je ukázať, že má zmysel snívať o veľkých veciach a vďaka spolupráci môžeme premeniť naše sny na skutočnosť. dokladá to aj školáčka Ela zo ZŠ Trstená:

„Je super niečo nakresliť a potom to vidieť hotové v počítačovej hre.“

Tím z Trstenej a Tvrdošína

Tím z Trstenej a Tvrdošína

Ele a jej spolužiakom sa jeden sen splnil, tie ďalšie sa  budú plniť na MyMachine EXPO v Bratislave 20. júna 2023 a 26. júna 2023 v Košiciach. Stredné a základné školy, ktoré by si chceli MyMachine vyskúšať v školskom roku 2023/2024, sa môžu prihlásiť do 26. júna na stránke https://mymachine.sk/skoly/.

MyMachine sa uskutočňuje vďaka podpore generálneho partnera Nadačného fondu Slovenská elektrizačná prenosová sústava v Nadácii Pontis, regionálnym partnerom je Rozvojová agentúra BBSK a innolabb.

Zdroj: Petra Vancová  , Foto: Pavol Novák a MyMachine