Pri splave Hrona sa neďaleko Slovenskej Ľupče prevrátil čln, topiaci sa vodák v kritickom stave skončil v nemocnici

Krimi
3 /

V sobotu popoludní sa na Hrone pri Slovenskej Ľupči prevrátil čln s dvomi vodákmi. Topiaceho sa muža bez vesty sa podarilo vytiahnuť na breh, záchranka ho v kritickom stave previezla do Rooseveltovej nemocnice.

Prevrátený čln na Hrone a topiaci sa vodák

Vodáci splavovali Hron napriek tomu, že víkendová predpoveď počasia na upozorňovala na búrkové lejaky.  Hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Banskej Bystrici Mária Faltániová pre TASR uviedla:

„ Čln na Hrone narazil do skaly a prevrátil sa. Keďže muž nemal vestu, začal sa topiť. Z vody ho vytiahla posádka ďalšieho člna, ktorá sa plavila za nimi a ktorej sa ho podarilo oživiť.“

Hovorkyňa Záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová k tomu dodala:

„Záchranársky tím topiaceho sa muža vzhľadom na jeho vážny stav uviedol do umelého spánku a v kritickom stave previezol do nemocnice.“

Základné pravidlá pri splavovaní vodných tokov

Na vodu nikdy nechodíme sami! Vždy je potrebné splavovať v skupine aspoň dvoch lodí, na náročnejších úsekoch je optimum 3 – 6 lodí v skupine. Dôvod je celkom jednoduchý… ak sa niečo náhodou stane, prevrátite sa alebo vám odpláva pádlo, oceníte kamaráta, ktorý vám pomôže.

Pre vodáka je najdôležitejšie pádlo, tým ovláda loď a preto ho na vode nikdy nepúšťajte z ruky. Nepodceňujte bezpečnosť na vode. Aj na stojatej vode majte na sebe plávaciu vestu, ktorá je riadne zapnutá. Plávanie v zle zapnutej veste je obtiažne a často až nemožné.

V lodi je potrebné mať stabilné sedenie, ktoré je nastavené práve pre vás. To platí najmä v kajaku. Je potrebné, aby ste mali dostatočnú stabilitu, ale aj aby ste sa cítili pohodlne. V kanoe je najstabilnejší posed, ak kľačíte na dne nohami pod lavičkou, čo na málo obtiažnych vodách nie je potrebné, stačí si kľaknúť pred obtiažnejšími perejami.

Hate nie sú divoká voda! Ľuďmi vybudované hate na riekach sú veľmi nebezpečné, je potrebné včas zastaviť a hať si prezrieť, najlepšie je lode preniesť po brehu.

Snažte sa nenarážať do kameňov ani iných lodí. Pri narazení do kameňa alebo inej prekážky je potrebné nakloniť sa na prekážku tak, aby prúd vody narážal do dna lode, lebo v opačnom prípade voda zaleje palubu lode a prevráti ju.

Na vodu bez alkoholu! Jedno pivo k obedu si samozrejme na málo obtiažnej rieke dať môžete, treba si však uvedomiť, že alkohol má vplyv nielen na motorické schopnosti a uvažovanie človeka, ale ovplyvňuje aj teplotu tela. Po jeho užití môže dôjsť k oveľa rýchlejšiemu podchladeniu.

Zdroj: (tom) a splavujeme.sk  , Foto: ilustračné