Vo štvrtok 18. apríla 2024 sa na celom Slovensku koná 28. ročník tradičnej verejnej zbierky Žltý narcis

Zdravie
0 /

Žltý narcis – živý alebo umelý je už 28 rokov na Slovensku symbolom verejnej zbierky na pomoc onkologickým pacientom. Organizuje ju Liga proti rakovine (LPR), ktorá z vyzbieraných peňazí podporuje napríklad rozvoj diagnostiky, liečby, výskumu či vybavenie nemocníc a hospicov.

Deň narcisov 2024

Tohtoročný 28. ročník Dňa narcisov sa koná v uliciach slovenských miest a obcí vo štvrtok 18. apríla 2024. Liga proti rakovine vznikla v roku 1990 a ešte v tom istom roku ju prijali za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine so sídlom v Ženeve. Zakladateľkou LPR bola lekárka Eva Siracká, ktorá na jej čele ako prezidentka stála do 31. decembra 2020.

Eva Siracká (1926-2023)

Eva Siracká (1926-2023)

Deň narcisov sa prvý raz konal 21. marca 1997 v šiestich slovenských mestách. Už vtedy dobrovoľníci chodili s pokladničkami, do ktorých ľudia vkladali príspevky, za čo dostali žltý – živý alebo umelý narcis.

V roku 2020 sa zbierka kvôli obmedzeniam v súvislosti s ochorením COVID-19 v uliciach miest a obcí neuskutočnila. Počas minuloročného 27. ročníka celoslovenskej zbierky sa vyzbieralo viac ako milión eur. Piatykrát v histórii zbierky sa tak prekročila hranica milión eur.

Žltý narcis ako symbol boja proti rakovine sa vo svete po prvýkrát objavil v roku 1987 v Írsku. Akciu na podporu boja proti nádorovým ochoreniam iniciovala Írska liga proti rakovine s cieľom získať finančné prostriedky na zlepšenie starostlivosti o onkologických pacientov.

Na Slovensku pribúda ročne podľa LPR 40.000 onkologických pacientov. Medzi najrizikovejšie diagnózy na Slovensku patrí zhubný nádor hrubého čreva, a to rovnako u mužov, ako aj u žien.

Najčastejšou diagnózou u žien je karcinóm prsníka, nasleduje kolorektálny karcinóm a karcinóm maternice. U mužov je najčastejší kolorektálny karcinóm, nasleduje zhubný nádor pľúc a prostaty.

Život občas „bodne“, obráti sa naruby a to v mnohých prípadoch oznámenia onkologickej diagnózy. Liga proti rakovine ďakuje všetkým, ktorí sa na „život z inej strany“ dokážu pozrieť a byť solidárni v podobe pripnutia narcisu a prispenia do zbierky Deň narcisov, ktorá sa koná už 28. krát vo štvrtok 18. apríla 2024.

Vzácna zbierka

Je veľa vzácnych zbierok, pre ľudí s rakovinou je však zbierka narcisov tá najvzácnejšia. Tento štvrtok si môžete narcis pripnúť v uliciach Banskej Bystrice či iných miest. Deň narcisov je dňom boja proti rakovine. Tento deň sa nesie v žltej farbe umelých a živých narcisov na podporu všetkých, ktorí čelia zákernej rakovine.

Zakúpením tohto jarného kvietku dobrovoľnou čiastkou vyjadríte spolupatričnosť a podporu onkologickým pacientom. Finančná zbierka sa vracia verejnosti späť vo forme financovania programov a projektov na podporu onkologických pacientov i širokej verejnosti.

Prispieť na podporu ľudí s rakovinou môže každý. Liga proti rakovine pomáha onkologickým pacientom na Slovensku už 34 rokov. Informácie o zbierke nájdete na www.dennarcisov.sk.

Zaujímavosti o Dni narcisov 2024

Počas 28. ročníka Dňa narcisov je pripravených:

– viac ako 900 000 narcisov určených na pripnutie ako prejav solidarity s onkologickými pacientmi

– 12 000 dobrovoľníkov po celom Slovensku

– 4 200 pokladničiek

– 65 platobných terminálov a 4 totemy

– 800 spoluorganizátorov

Pre Deň narcisov 2024 sú platné tieto identifikačné znaky dobrovoľníka:

– Žlté tričko s logom Ligy proti rakovine s textom „JA SOM“ s číslom dobrovoľníka

– Identifikátor dobrovoľníka: jedinečné číslo dobrovoľníka vytlačené na žltom podklade, umiestnené v strednej časti narcisu v logu LPR priamo na tričku.

– Narcis  ako každoročný symbol zbierky venovaný za dobrovoľný príspevok. Narcis bude charakteristickej žltej farby so zeleným štítkom štítkom „Ďakujeme – Liga proti rakovine“. Kontakt pre médiá: Mgr. Petra Benczyová, PR manažérka Ligy proti rakovine, pr@lpr.sk, +421 911 466 995.

– Papierová pokladnička bielej farby s oranžovo-modrou potlačou a textom Deň narcisov, termínom zbierky 18.4. 2024, číslom registrácie zbierky, vydanej Ministerstvom vnútra SR. Každá pokladnička bude zabezpečená 4 ochrannými nálepkami bielej farby s modrým nápisom Deň narcisov. Na každej pokladničke sa nachádza logo Ligy proti rakovine, číslo pokladničky, QR kód a číslo SMS 848.

Ako prispieť?

Žltý narcis môžete získať 18. apríla v uliciach slovenských miesta vrátane Banskej Bystrice u dobrovoľníkov za ľubovoľný príspevok. Od 18.  do 20. apríla to môžete vykonať u partnerov zbierky:

 • dm drogerie – môžete prispieť dobrovoľným príspevkom do pokladničiek pri pokladniach a vo vybraných predajniach aj cez platobné terminály. Celkovo je zapojených 158 pobočiek a 1 centrála.
 • Dr.Max – vo viac ako 400 lekárňach Dr.Max môžete prispieť dobrovoľným príspevkom v hodnote od 1 € alebo ľubovoľným násobkom tejto čiastky. Prispieť možno kartou alebo v hotovosti priamo pri táre (výdajne miesto v lekárni), kde vám lekárnik odovzdá aj symbol zbierky – narcis.
 • Tesco – okrem možnosti prispieť priamo na Deň narcisov – 18.4. do pokladničiek dobrovoľníkom v priestoroch prevádzok Tesco, majú zákazníci špeciálnu možnosť. Prispieť môžu od 18. do 20.4. priamo pri pokladni prostredníctvom kupónov v hodnote 1, 3 a 5 € (možno ich ľubovoľne kombinovať). Kupóny budú umiestnené spolu s narcismi na makete narcisu pri pokladniach alebo pri vstupe.

Bezhotovostné formy prispievania  sú k dispozícii do 21. apríla prostredníctvom:

 • SMS na číslo 848 (hodnota SMS je 3 € v sieťach všetkých mobilných operátorov)
 • Účtu zbierky SK09 0900 0000 0054 5454 5454
 • QR kódu
 • Kúpou virtuálneho narcisu v eshopoch: drmax.sk, lelosi.sk, lunys.sk, zachej.sk , muziker.sk; v aplikácii https://www.orlen.sk/orlen-appcis
 • Zaokrúhlením nákupu: na lunys.sk je možné zaokrúhliť objednávku ľubovoľnou sumou – pričom celá zaokrúhlená čiastka ide na účet zbierky.
 • Všetky formy prispenia nájdete na www.dennarcisov.sk, pričom aj tu si môžete stiahnuť virtuálny narcis
 • 65 platobných terminálov Slovenskej sporiteľne a Global Payments v uliciach
 • 4 darcovské terminály Slovenskej sporiteľne a Global Payments v stánkoch Ligy proti rakovine vo vybraných obchodných centrách.

Počas Dňa narcisov 18. apríla sa budú v jednotlivých mestách konať rôzne sprievodné aktivity, ktoré nájdete na www.dennarcisov.sk.

Zdroj: (TASR) a (tom) , Foto: ilustračné