Ján Nosko: Legislatívne opatrenia a rozhodnutia vlády zničujúcim spôsobom zasiahli do ekonomiky samospráv

ROZHOVOR
25 /

Už tradične pred koncom roka poskytuje banskobystrický primátor Ján Nosko rozhovor Radničným novinám. Nie inak je tomu aj v decembri 2022. Prinášame Vám tento rozhovor v plnom znení.

Rok 2022 priniesol, žiaľ, viac negatív ako pozitív. Pokračovala pandémia, začal sa vojnový konflikt na Ukrajine, ako aj energetická kríza. Ekonomika európskych krajín sa dostala do červených čísel. Ceny za tovar a služby rástli raketovou rýchlosťou. Aký bol z Vášho pohľadu pomaly sa končiaci rok?

Rok 2022 patrí k tým ťažším rokom celého volebného obdobia. Dva roky covidu, vojna na Ukrajine, nárast cien komodít a energetická kríza sa podpísali pod novú situáciu, s ktorou sa musíme vyrovnať. S tým súvisia aj legislatívne opatrenia a rozhodnutia Vlády Slovenskej republiky, ktoré zásadným, ale hlavne negatívnym až zničujúcim spôsobom zasiahli do ekonomiky samospráv.

S týmito dopadmi sa kraje, mestá a obce musia vysporiadať. Z pohľadu tvorby rozpočtu ide naozaj o veľmi zložitú situáciu, nakoľko v roku 2024 pri „zapnutí“ dlhovej brzdy sa samosprávy dostanú do veľmi zložitej situácie, kedy nebudú môcť prekročiť výdavky z roku 2023. Som presvedčený, že s týmito dopadmi sa budeme musieť vysporiadať aj v nasledujúcich rokoch.

Počas roka ste viackrát apelovali na vládu, aby predstaviteľov samospráv prizývala k legislatívnym procesom, ktoré sa bytostne dotýkajú miest a obcí. Súčasne, aby s vami komunikovala, a hlavne počúvala argumenty či už Únie miest Slovenska alebo Združenia miest a obcí Slovenska. Dopadla vaša výzva na úrodnú pôdu?

Som sklamaný z toho, že vláda skôr nevedie, ako vedie dialóg so samosprávami. Myslím si, že aj komunikácia v rámci jednotlivých ministerstiev nie je koordinovaná. Dopady, ktoré na samosprávy v dôsledku prijímanej legislatívy padajú, sú zničujúce. Dialóg je jednoznačne potrebný. Rovnako zastávam názor, že by sa nemali prijímať rozhodnutia uprostred legislatívneho obdobia.

Riešením by bolo zavedenie prechodného obdobia, počas ktorého by samosprávy získali dostatočný čas na to, aby sa dokázali na legislatívnu zmenu pripraviť. Ak bude zo strany vlády dialóg aj naďalej absentovať, obávam sa, že mestá a obce smerujú k tomu, že budú len kúriť a svietiť. Nezostanú im žiadne zdroje na akýkoľvek rozvoj. Budú sa ďalej len zadlžovať a tlačiť pred sebou obrovský investičný dlh z predchádzajúcich desaťročí.

Tento rok bol, okrem iného, aj volebný. Za primátora ste kandidovali tretíkrát. Očakávali ste opätovné víťazstvo?

Áno, bol to rok volebný, a ako som už uviedol, rovnako aj ťažký rok. Napriek tomu som sa rozhodol opätovne kandidovať, nakoľko chcem udržať istú kontinuitu. S mojím tímom máme pripravené množstvo zámerov pre ďalšie volebné obdobie. Myslím si, že každý, kto do volebného súboja ide, je presvedčený, že zvíťazí. Nikdy to ale nie je isté.

Veľakrát vidíme, že je to o emóciách ľudí, o tom, ako hodnotia vašu prácu. Som rád, že mi obyvatelia mesta dali pomerne silný mandát, čo považujem aj za ocenenie mojej práce v predchádzajúcich dvoch volebných obdobiach. Víťazstvo sa však nedá nikdy čakať, stať sa môže všetko.

Po komunálnych a samosprávnych voľbách ste sa vyjadrili, že na úrovni novozvoleného mestského zastupiteľstva je dôležité spolupracovať a nepolarizovať spoločnosť. Ako k bezproblémovému fungovaniu mestského zastupiteľstva prispejete z primátorského postu?

Aj v predchádzajúcich obdobiach bolo mojím cieľom spájanie poslancov mestského zastupiteľstva, ktorí zastupovali rôzne názorové spektrá. Myslím si, že i vďaka tomu boli naše zastupiteľstvá kultivované v porovnaní s inými samosprávami. Bavili sme sa vecne, konštruktívne a čo ma teší, dokázali sme prijímať zásadné dôležité rozhodnutia vždy nadpolovičnou väčšinou platných hlasov všetkých poslancov.

Verím, že v tomto trende budeme pokračovať naďalej. Je dôležité, aby sme veci jasne a zrozumiteľne komunikovali, aby sme si ich dokázali vysvetliť, pretože nie vždy je všetko zrozumiteľné. Som presvedčený, že i novozvolení poslanci, ako aj poslanci, ktorí sa opakovane dostali do mestského zastupiteľstva, si nájdu k sebe cestu, budú spoločne pracovať pre obyvateľov mesta a hľadať najlepšie možné riešenia.

Mesto v tomto roku zrekonštruovalo viaceré cesty a chodníky, modernizáciou prešli aj športoviská. Súčasne sa začali zavádzať opatrenia na zmiernenie dopadov zmeny klímy. Plánujete v tomto trende pokračovať i naďalej?

Samozrejme. Banská Bystrica takisto, ako aj ostatné mestá na Slovensku, musí reagovať na dopady zmeny klímy. Naštartovali sme projekty Zelených sídlisk či vodozádržných opatrení, ktoré chceme v nasledujúcom období z eurofondov realizovať tak, aby sme dokázali prispieť spolu s ostatnými mestami k zmierneniu týchto dopadov.

Chceme sa venovať nielen problematike zmeny klímy, ale aj energetike. Plánujeme v ďalšom období rekonštrukciu verejného osvetlenia. Ďalej aj výrobu vlastnej energie vo vytypovaných mestských budovách, ktoré máme v úmysle zatepliť a vyrábať si elektrinu cez fotovoltiku tak, aby sme dokázali šetriť a vylepšiť si našu ekonomickú bilanciu.

Banská Bystrica žila v roku 2022 aj športom. V rámci letného Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF) k nám v júli zavítali mladí športovci zo 48 krajín. O tom, že multišportové podujatie bolo úspešné svedčia vyjadrenia predstaviteľov Európskych olympijských výborov, podľa ktorých by bolo naše mesto schopné pripraviť aj zimnú verziu EYOF-u. Budete uvažovať nad touto možnosťou?

Teší ma, že máme za sebou najväčšie multišportové podujatie, aké sa kedy na Slovensku uskutočnilo. EYOF dopadol výborne. Ohlasy zo zahraničia boli veľmi pozitívne. Doteraz nám chodia ďakovné listy. Otvorenie otázky o organizovaní zimného EYOF-u nebola náhoda.

Budeme o nej uvažovať. Uvidíme, aké budú ďalšie roky, aká bude ekonomická situácia mesta a aké budú nálady. V prípade vypísania súťaže o kandidatúru si viem predstaviť, že sa o organizovanie zimnej verzie tohto podujatia budeme uchádzať.

 

Pán primátor, rok 2022 sa chýli ku koncu. Pred nami sú najkrajšie sviatky roka a vykročenie do nového roka 2023. Čo by ste zaželali Banskobystričankám a Banskobystričanom?

Všetkým želám, aby bol pre každého z nás rok 2023 lepší, ako ten súčasný. Prajem hlavne veľa zdravia a pohody, aby sme hľadali k sebe cestu, aby sme viacej komunikovali nielen cez sociálne siete, ale aby sme si našli čas stretnúť sa so svojimi rodinami, priateľmi a známymi. A najmä, aby sme boli k sebe oveľa lepší, ako v tom predchádzajúcom období.

Rozprával sa Miroslav Strelec.

Zdroj: Radničné noviny , Foto: ilustračné