Športový klub Raja má výsledky i ciele, nielen v plávaní, ale aj v modernom päťboji

ŠPORT
2 /

Športový klub Raja začal v Banskej Bystrici pôsobiť v roku 2002. K výučbe plávania pridal v roku 2013 zamerania na moderný päťboj. Odvtedy celá organizátorská a trénerská práca spočíva na bedrách súrodeneckej dvojice Doleželovcov.

Mirka Doleželová je predsedníčkou športového klubu a brat Tomáš hlavným trénerom, ktorý koordinuje prácu ďalších desiatich trénerov. Tí do tajov plávania v plaveckej škole, ktorá pôsobí v klube, zaúčajú v súčasnosti 180 detí vo veku od štyroch rokov. Po absolvovaní plaveckého výcviku sa deti a ich rodičia môžu rozhodnúť či sa budú ďalej venovať plávaniu alebo sa postupne cez biathle, trojboj a štvorboj zamerajú na moderný päťboj.  V uplynulých dňoch sa zišli pretekári   spolu so svojimi rodičmi a partnermi ŠK Raja, aby zhodnotili výsledky ktoré v roku 2018 športovci tohto klubu dosiahli a oboznámili sa s úlohami a cieľmi, ktoré si klub stanovil pre sezónu 2019.

Športové výsledky pretekárov ŠK Raja  v roku 2018

V rámci Slovenského pohára získali športovci ŠK Raja celkove 5 víťazstiev z 10 možných. Pričinili sa o to v kategórii U 9 Nina Janušeková a Samuel Nôta, v kategórii U 11 Linda Sýkorová a Damian Nôta a v kategórii U-15 Barbora Krnáčová.

Celkovo si na majstrovstvách Slovenska pretekári ŠK Raja vybojovali vo všetkých vekových kategóriách 8 zlatých, 12 strieborných a 5 bronzových medailí. Okrem toho sa pretekári ŠK Raja  zúčastnili aj medzinárodných pretekov na ktorých reprezentovali Slovensko v kategórii U 17.

Zúčastnili sa aj pretekov olympijských nádejí v poľskom Spale, kde dosiahli nasledovné výsledky:  Barbora Krnáčová – 23. miesto, Zuzana Lutovská – 24. miesto a Tomáš Krempašský – 19. miesto. Na Európskom pohári v Prahe obsadila Barbora Krnáčová 24-té a Zuzana Lutovská 25-te miesto. Podobne to bolo i na majstrovstvách Európy v poľskom Drzonkowe, kde skončila Barbora Krnáčová na 44. mieste a Zuzana Lutovská bola 45-ta.Vo všetkých týchto pretekoch štartovali o kategóriu vyššie so staršími pretekármi.

Pre prípravu svojich športovcov na uvedené podujatia zabezpečili dve sústredenia v Liptovskom Jáne a Liptovskom Mikuláši. Okrem športových výsledkov sa im podarilo zabezpečiť pre prípravu streľby 14 laserových pištolí a terčov, pre tréningy šermiarov 10 detských a 6 certifikovaných setov. Pre športovú prípravu zabezpečili telocvičňu v Slovenskej zdravotníckej Univerzite a v šermiarskej hale Dukly.

Otvorene sa hovorilo i o tom, čo sa nepodarilo. Zo športovej to bolo zabezpečenie účasti svojich pretekárov na Olympijských hrách mládeže v Buenos Aires v Argentíne, nájsť pre športovú prípravu vlastné priestory a zabezpečiť dlhodobejšieho generálneho sponzora.

Na základe uvedených výsledkov stanovili i motivačné zľavy pre pretekárov.

Ciele na rok 2019

Pre zabezpečenie prípravy na preteky počítajú v ŠK Raja s tromi sústredeniami. To prvé sa uskutoční v januári na Králikoch, druhé na začiatku marca v Liptovskom Jáne a tretie koncom augusta opäť v Liptovskom Jáne.

Ťažisko v tomto športovom klube položili na umiestnenia v Slovenskom pohári, odkiaľ sa budú môcť pretekári kvalifikovať na Európsky pohár do Prahy štvrtého až piateho mája, ďalej na Európsky pohár v gruzínskom Tbilisi deviateho až šestnásteho júna,  na majstrovstvá Európy do Kaunasu v Litve a na prvé majstrovstvá  sveta U-17 ročných, ktoré sa uskutočnia v bulharskej Sofii 18. až 26. júla.

V rámci prípravy majú v ŠK Raja na pláne i účasť svojich pretekárov, pokiaľ im to termínovo nebude kolidovať s vlastnými pretekmi , na plaveckých pretekoch Banskobystrického pohára a to v Žiari nad Hronom, Brezne a v Banskej Bystrici.

Autor: Jozef Ivan, Foto: ŠK Raja