2 /

Basketbalistky Slávie Banská Bystrica neuspeli ani v druhom zápase finálovej série play-off Niké extraligy žien. Vo vypredanej hale VŠC Dukla na Štiavničkách ho ovládli majstrovské Piešťanské Čajky. Tak ako v prvom dueli doma, tak aj v stredu pod Urpínom vyhrali presne o tridsať bodov. V sobotu teda môžu rozhodnúť pred vlastným publikom o zisku ďalšieho majstrovského titulu.

O prvé štyri body Slávie sa postarala Brabencová, ale Čajky zakrátko otočili priebežný stav vo svoj prospech a po dvoch presných strelách z tri body a 9-bodovej sérii vyhrávali v úvode 7. minúty už dvojciferným rozdielom – 6:18. Bystričanky sa trápili, zatiaľ čo hostky dali v prvej štvrtine pri 57-percentnej úspešnosti streľby až 25 bodov. Stav bol teda 13:27. V úvode druhej desaťminútovky hrali zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej lepšie a vypredaná hala dúfala, že sleduje ich návrat do zápasu. Potom však úradujúce majsterky predviedli ďalšiu 9-bodovú šnúru a aj vďaka tretej trojke si v závere prvého polčasu vypracovali 20-bodový náskok – 25:45.

Prvé koše druhého polčasu patrili domácemu tímu. Čajky sa presadili až po tri a pol minúte, ale zakrátko si prinavrátili 20-bodové vedenie. V polovici 26. minúty znížila dlhou dvojkou kapitánka B. Bystrice Mujović, ale na opačnej strane sa krátko na to presadila spoza perimetra Ke’Shunan James, ktorej dvojciferné bodové konto začínalo opäť číslom dva. Iskierku nádeje nevykresala ani naša jediná trojka z ruky Striešovej a následný kôš pivotky Žilinskej, hostky viedli po troch štvrtinách opäť o dvadsať bodov – 39:59. V záverečnej časti sa už bystrickým pumám nepodarilo zmierniť prehru. Nepadalo im to do koša, vyprodukovali množstvo nepresných prhrávok, bola cítiť aj akási frustrácia. Výsledkom tak bola znovu prehra o tridsať bodov – 47:77. Piešťanské Čajky tak majú majstrovský mečbal.

Slávia Banská Bystrica – Piešťanské Čajky 47:77 (13:27, 25:45, 39:59) – stav série: 0:2 (hrá sa na 3 víťazstvá).

Štvrtiny: 13:27, 12:18, 14:14, 8:18. Rozhodovali: Kúkelčík, Obertová, Bara. TH: 10/14 – 26/33, trojky: 1/18 – 5/22, fauly: 23 – 20, doskoky: 40 – 46, asistencie: 7 – 13, zisky: 8 – 12, straty: 21 – 20, bloky: 5 – 2, streľba z poľa: 18/66 (27%) – 23/58 (39%) Diváci: 1001.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Hruščáková 9, Mujović 8, Brabencová 4, Malashka 2, Martišková 0 (Sherrill 11, Žilinská 4, Striešová 3, Bogićević 2, Holíková 2, da Cruz 2, Užovičová 0). TCH: 15. lavička, 30. Martišková.

Zostava Piešťanské Čajky a body: James 20/11 doskokov, Mitrasinović 17, Jurčenková (C) 8, Mandić 6, Herminjard 6 (Taušová 6, Chovaníková 5, Vandlíková 4, Kraislová 3, Moravčíková 2). Vyfaulovaná: 31. Mandić.

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Jedenásť ofenzívnych doskokov súperiek za prvé dve štvrtiny je veľa, takže rozhodovali druhé šance a aj naša streľba za tri body, v  prvom polčase sme nedali ani jednu trojku z jedenástich pokusov. V prvom polčase sme dali len 25 bodov, čo je na tento tím individualít veľmi málo. Keď už o nič nepôjde, tak to možno bude jednoduchšie pre nás. Ťažko povedať, nervozita nám možno opäť zväzovala ruky. Povedali sme si v šatni, že máme ešte dvadsať minút, ale tá mentálna stránka už bola tak chabá, že sme to nedokázali. Piešťanské Čajky sú samozrejme tak vyspelý a skúsený tím, že si to dokázali postrážiť. Tí ľudia boli naozaj fantastickí. Škoda, že sme im neponúkli krajšie divadlo. Uvidíme, ešte máme jeden zápas pred sebou. Musíme si uvedomiť, že basketbal je naozaj kolektívny šport a nemôže si každá skúsiť to, čo si myslí, že môže skúsiť. Nespravili sme taký kolektív, ako by sme chceli.“

Kristýna Brabencová, najviac doskokov v družstve Slávie (6) pre bystricoviny.sk: „Nemám slov. Vôbec sme nechceli, aby to takto dopadlo, a už vôbec nie doma. Prehrávať 0:2 na zápasy v play-off je ťažké tak na hlavu ako aj fyzicky, keďže máme v nohách o zápas viac ako súper. Musíme tento zápas rýchlo hodiť za hlavu a dať do sobotňajšieho duelu úplne všetko. Piešťany boli na nás dobre pripravené, lepšie ako my na ne. To ma veľmi mrzí. Pripravovali sme sa na Čajky, myslela som si, že celý tím dá do toho všetko. To, že som práve ja mala najviac doskokov, tak aj tu mohol byť kameň úrazu, lebo keď sme ich zo začiatku ešte držali u tela, tak mali veľa druhých šancí. Na tréningoch bojujeme dosť, tak neviem prečo to nedokážeme preniesť do zápasu. Nie je však ešte koniec, v sobotu to bude všetko alebo nič. Ja verím, že sa v stredu na Štiavničkách ešte uvidíme. Bola som rada, že hráme pred toľkými  ľuďmi, tešila som sa, mám to rada, vyhovuje mi takáto kulisa. Len ma mrzí, že sme to nedotiahli do lepšieho konca. Prehrať dvakrát o tridsať bodov je strašne moc. Máme tím na to, že toto by sa nemalo stávať.“

Anna Jurčenková, kapitánka Piešťan: „Nerodilo sa ľahko, bol to náročný zápas, tak ako aj prvý. Opäť sa teším, že kolektívnou obranou a útokom sme ich dokázali opäť zdolať.“

Peter Jankovič, tréner Piešťan: „V prvom rade, gratulujem dievčatám k famóznemu výkonu. Poviem pravdu, že toto by ma ani vo sne nenapadlo, že tento zápas dopadne tak, ako dopadol. Myslím si, že sme si to zaslúžili veľmi koncentrovaným začiatkom zápasu, kedy sme nedovolili ľahké body a stále sme si išli svoje stretnutie. Využívali sme naše silné stránky, snažili sme sa Bystricu donútiť, aby hrala náš basketbal, nie ich a na konci sa to ukázalo ako najväčší rozdiel. Prvý polčas skončil o 20 bodov, čo bolo fantastické a dobrý vstup do druhého polčasu. Nedokázali sa dostať nejakým spôsobom dostať do zápasu, stále sme ich držali na dištanc. Stále je len 2:0, ďalší vyhraný zápas a stále to nič neznamená. My sa musíme vrátiť na zem a skoncentrovať sa na sobotu.“

Basketbalistky banskobystrickej Slávie zabojujú v sobotu 27. apríla od 18.00 h v kúpeľnom meste Piešťany o to, aby ešte raz zažili skvelú atmosféru v hale na Štiavničkách a neskončili strieborné tak ako vlani.

Autor: (bl + web Slávia), Foto: fb Piešťanské Čajky (L. Druppan)