4 /

Basketbalistky Slávie Banská Bystrica neuspeli ani v treťom zápase finálovej série play-off Niké extraligy žien. V Piešťanoch hrali s majstrovskými Čajkami vyrovnanú partiu, mohli pomýšľať na výhru, no z nej sa napokon tešil domáci tím. Kľúčový moment nastal necelé tri minúty pred koncom za tesného stavu 56:53, kedy sa po zbytočnej strate lopty dopustila nešportovej chyby bystrická legionárka Pulliam, zároveň sa vyfaulovala, a líderka Piešťan Ke’Shunan James nielenže premenila trestné hody, ale po lopte z boku zaknihovala trojku a rozhodla o osude tretieho finálového duelu. Pumy sa tak musia uspokojiť v druhej sezóne v rade so striebornými medailami.

Vo vynikajúcej kulise vypredanej Diplomat arény odštartovali Piešťany sebavedomo v útoku a zodpovedne v defenzíve, čo im prinieslo stav 6:0. Banská Bystrica od začiatku zaostávala v obrane, po štyroch odohraných minútach bol stav 15:4. Záver prvej štvrtiny priniesol dve exaktné 10-bodové šnúry, najskôr v podaní domácich basketbalistiek a následne aj u Bystričaniek. Na tabuli tak svietil stav 26:17. Druhá štvrtina už bola oveľa vyrovnanejšia, Slávia ťažila z nabraného sebavedomia a nie raz sa priblížila na rozdiel jedného útoku, a to najmä vďaka dvojici Malašková a Hruščáková. Domáci tím ale v správnych momentoch nachádzal skrz kolektívnu hru hernú a bodovú odpoveď. To prinieslo majstrovi po prvom polčase stále priaznivé skóre – 41:37.

Druhý polčas bol skutočným finálovým bojom, ofenzívne tempo opadlo a každá hráčka na palubovke sa púšťala do tvrdého boja o loptu. Diváci tak mohli sledovať úplne odlišný scenár, ako v doterajších finálových zápasoch. Pumám chýbal povestný krok navyše, aby dostali vedenie na svoju stranu. Dokázali v jednej chvíli vyrovnať na 41:41. Čajky mali stále miernu psychologickú výhodu na svojej strane, do poslednej 10-minútovky sa išlo za stavu 48:45. Vyrovnaná bitka pokračovala aj v štvrtej štvrtine, každý moment mohol rozhodnúť o osude tretieho finálového zápasu. Skúsenosti MitrasinovičovejJurčenkovou ale nepripúšťali návrat série do Banskej Bystrice. O víťazovi zápasu rozhodla napokon necelé tri minúty pred koncom domáca Jamesová piatimi bodmi za sebou po predchádzajúcej nešportovej chybe Pulliamovej a dostala tak svoj tím do kľúčového trháku. Ten napokon vyústil do konečného výsledku 69:56.

Piešťanské Čajky – Slávia Banská Bystrica 69:56 (26:17, 41:37, 48:45) – konečný stav série: 3:0

Štvrtiny: 26:17, 15:20, 7:8, 21:11. Rozhodovali: Tomašovič, Obertová, Turčin. TH: 27/18 – 21/13. Fauly: 21 – 28. Trojky: 7 –5. Diváci: 1200 (vypredané).

Piešťany: James 17, Herminjard 16/3 trojky, Mitrasinović 15, Mandić 11, Jurčenková (C) 6/12 doskokov (Moravčíková 2, Taušová 2, Vandlíková 0, Kraislová 0). Vyfaulovaná: 37. Mandić.

Banská Bystrica: Hruščáková 14, Pulliam 10, Mujović 7, Martišková 5, Sherrill 2 (Malashka 12/3 trojky, Bogićević 6, Striešová 0, da Cruz 0, Žilinská 0). Vyfaulované: 34. Sherrill, 38. Pulliam, 38. Bogićević. TCH: 36. Pulliam.

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „K výhre sme boli tak blízko ako aj ďaleko. Za tie dva finálové zápasy predtým sme si to nezaslúžili. Výsledok je taký aký je. Aspoň sme si týmto zápasom zachránili nejakú česť, no bohužiaľ, tie predošlé dva zápasy nás stáli všetko. Chýbala v našom tíme osobnosť, ktorá by stiahla celý kolektív. Zakaždým sa niekto iný chytil, ale bolo to málo. Chýbala osobnosť, ktorá by to potiahla. Stále sme hľadali niekoho, sami na seba sme sa pozerali, že kto a čo ide urobiť. Piešťanské Čajky takéto hráčky a osobnosti mali v každom smere. Gratulujem im k titulu. Zaslúžili si ho. My sme mali turbulentnú sezónu. Na začiatku nám odišli dve slovenské hráčky, veľmi sa to dopĺňalo, veľmi sa to menilo. Titul sa nedá získať len – tak za jeden rok. Aj Piešťany naň čakali. Musíme pracovať stále tvrdo a verím, že to nevzdáme a náš čas raz príde.“

Žofia Hruščáková, pivotka Banskej Bystrice: „Škoda, že najlepší výkon v sérii prišiel až teraz. Nestačí sa na konci spamätať, keď vám už nič iné nezostáva. Do samého konca sme bojovali, to nemôžem nikomu ani pol slova vytknúť. Celý čas sme prehrávali, ale držali sme sa. Niekedy to bolo o dva body, dokonca aj vyrovnané, ale Čajky sú skúsené družstvo. Keď bolo treba zabrať, tak stále to nejako zlomili a zase sa odtrhli na tie štyri až šesť bodov. Musím povedať, že sme ich už nevedeli dnes zlomiť.“

Natália Martišková, rozohrávačka Slávie:Určite tam je pocit sklamania, pretože sme skončili na druhom mieste, a takýto náš plán zrovna nebol. Po tomto zápase sa nám končí ťažko, ale aspoň s nejakou hrdosťou. Každá sa zamyslela nad tým, že takto nechce prezentovať tento klub a najmä svoj vlastný charakter. U mňa zaúradovalo to, že nevzdávam, a to som chcela pretaviť na ihrisko. Zápas bol ťažký, fyzický, pretaktizovaný. Skúšali sme čo sa dalo, snažili sme sa to zvrátiť a bojovali sme do poslednej sekundy. Nevedeli sme to zlomiť. Každá sme sa o to snažili pričiniť, ale nefungovalo to. Každý z nás sa v sezóne naučil to, čo sa mal. Dopadlo to asi tak, ako malo. Sezóna bola z časti úspešná, z časti neúspešná, každopádne som hrdá na náš tím.“

Peter Jankovič, tréner Piešťan: „Famózne, fantastické, neuveriteľné. Rodilo sa to veľmi ťažko, ale je to doma a ja som nesmierne šťastný a rád, že sme to doklepli do víťazného konca. Mali sme výborný začiatok, ale potom sme spadli do deky, vytrápili sme sa. Bojovali sme až do samého konca, musím priznať, že sa k nám priklonila aj šťastena. Moje hráčky vydali zo seba všetko, patrí im za to vďaka. Mali toho už dosť, chceli dnes ukončiť sezónu, výborne to napokon zvládli. Môžeme teda oslavovať.“

Anna Jurčenková, hráčka Piešťan: „Mne až na konci došlo, že končím kariéru. Nechcelo som takto cez zápas vnímať a nebol na to čas, pretože stretnutie bolo fakt vyrovnané. Až keď som išla striedať, tak mi to došlo. Veľmi sa teším, že sme to takto zvládli. Je to krásna bodka za mojou úspešnou kariérou. Posledný zápas sme si museli vydrieť. Slávia to nevzdala, no my sme to tímovo a bojovnosťou zvládli. Všetky zápasy s Bystričankami boli náročné, aj tie víťazné o tridsať bodov. Ja som rada, že sa nám podarilo získať titul.“

Tím Slávie po zisku striebra (fb SláviaBB)

Autor: (bl), Foto: fb Piešťanské Čajky (L. Druppan a L. Ďuračka))