O olympijskom osude Vlada Országha sa rozhodne vo štvrtok

ŠPORT
3 /

vlado1

Tréner HC ´05 iClinic Banská Bystrica Vladimír Országh môže vycestovať na februárové zimné olympijské hry do kórejského Pjongčangu. Vedenia nášho klubu ho uvoľní pre potreby slovenskej hokejovej reprezentácie v prípade, že Výkonný výbor SZĽH na štvrtkovom zasadnutí so súhlasom všetkých klubov zahlasuje za preloženie štyroch kôl počas konania olympiády.

Prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin Kohút v sobotu obvolal všetky tipsportligové kluby a získal od nich predbežný pozitívny súhlas na preloženie štyroch zo siedmich kôl počas zimnej olympiády na iný termín. Definitívne sa má o tom hlasovať na štvrtkovom mimoriadnom Výkonnom výbore SZĽH. Ak sa tak stane, prezident HC ´05 Juraj Koval zaujme nasledovné stanovisko:

„Áno, ak zástupcovia klubov odhlasujú preloženie štyroch zo siedmich kôl, tak trénera Országha pustíme na olympiádu.“

Koval pre denník Nový čas potvrdil telefonický rozhovor s prezidentom SZĽH Martinom Kohútom:

„V sobotu mi volal šéf zväzu pán Kohút a spýtal sa ma teoretickú otázku, že keby sa počas olympiády hrali iba tri kolá, či by sme v tom prípade uvoľnili trénera Országha. Povedal som mu, že tento scenár si vieme predstaviť.“

V súčasnosti je stav taký, že Tipsport liga nie je v čase konania zimných olympijských hier prerušená, pričom Banská Bystrica má v konečnej nominácii až troch hráčov – Tomáša Surového, Patrika Lampera a Miloša Bubelu. Navyše v nej logicky figuruje aj tréner Vladimír Országh, ktorý je zároveň asistentom reprezentačného trénera SR Craiga Ramsaya. Koval rozhodnutie neuvoľniť Országha na ZOH 2018 do Pjongčangu vysvetľoval nasledovne:

„Bolo to kolektívne rozhodnutie. Keďže počas olympiády odohráme sedem zápasov v Tipsport lige bez troch kľúčových hráčov, nechceli sme prísť aj o hlavného trénera. Ide totiž o dôležité zápasy, kde sa bude rozhodovať o konečnom umiestnení po základnej časti.“

Celej ´kauze´ sa dalo vopred predísť predohraním niektorých kôl, o čo náš klub požiadal, no nebolo mu vyhovené. Druhou alternatívou bolo pozastaviť súťaž počas zimnej olympiády. Najnovšie riešenie preložiť štyri zo siedmich kôl je teda jediné možné. Prezident HK Nitra Miroslav Kováčik pre denník Nový Čas povedal:

„Aj nášmu klubu v Nitre volal prezident zväzu Martin Kohút a povedali sme mu, že súhlasíme s preložením štyroch kôl. Urobili sme to v prospech slovenského hokeja.“

V praxi to teda znamená, že Výkonný výbor SZĽH na štvrtkovom zasadnutí rozhodne o olympijskom osude Vladimíra Országha. Ak všetky kluby zahlasujú za preloženie štyroch kôl počas ZOH 2018, tak následne kouč ´baranov´ dostane od vedenia HC ´05 iClinic Banská Bystrica povolenie odcestovať v pozícii asistenta hokejového národného tímu do Pjongčangu.

A kto bude trénovať počas neprítomnosti Vlada Országha banskobystrické mužstvo v Tipsport lige? Pre Plus jeden deň sa k tomu vyjadril generálny manažér slovenskej reprezentácie Miroslav Šatan:

„Hovorili sme s Michalom Handzušom a vyšiel nám v ústrety tým, že svoju operáciu napokon posunul a bol by ochotný koučovať zápasy Banskej Bystrice počas olympiády. Koncom januára priletí na Slovensko i Richard Zedník, takže budeme hovoriť aj s ním.“

Autor: (cb), Foto: ilustračné