0 /

Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica zdolali doma v boji o záchranu a konečné 7. miesto v Niké extralige žien nováčika z Trenčína jednoznačne 73:39 a ak vyhrajú aj na jeho palubovke, neskončia posledné. Sovičky v prvom dueli série potvrdili úlohu favorita, súpera rozdrvili najmä v druhej štvrtine, v ktorej zaznamenali 19 bodov a hostkám dovolili zaknihovať iba jeden jediný kôš.

Úvod mali lepší trenčianske basketbalistky. Trikrát išli do vedenia – 0:2, 2:45:6. A aj keď v polovici prvej štvrtiny domáce otočili vývoj, nováčik sa neustále doťahoval na rozdiel bodu – 11:10 či 13:12. Posledná dvojminútovka tohto dejstva však vyšla ´sovičkám´ parádne Mrváňová sa presadila za dva aj tri body, k nej sa pridala Turčanová Háberovou a na druhú desaťminútovku sa išlo za stavu 22:12. V nej už jasne dominoval univerzitný celok. Budoval si náskok, Trenčianky sa nevedeli trafiť do koša a iba 75 sekúnd pred prestávkou korigovali stav na 39:14. V poslednej sekunde pred klaksónom však mala posledné slovo najproduktívnejšia hráčka Krajčírová košom na 41:14.

Tretia štvrtina bola najvyrovnanejšia, skončil tesne v prospech sovičiek 14:13. V jednej chvíli však univerzitný tím navýšil náskok na tridsaťbodový rozdiel, súpera v podstate držal na dištanc – 55:27. Ani v štvrtej časti sa žiadna dráma nekonala. Priestor na palubovke dostali všetky domáce hráčky a duel si už ´sovičky´ nenechali vziať, dotiahli ho bez problémov do úspešného konca v podobe jednoznačného výsledku 73:39.

BK ŠK UMB Banská Bystrica – BK AS Trenčín 73:39 (22:12, 41:14, 55:27)

Štvrtiny: 22:12, 19:2, 14:13, 18:12. TH: 21/10 – 21/12, Fauly: 21 – 23, Trojky: 7 – 1, Rozhodovali: Fanfara, Cibulka a Višniarová. Diváci: 30.

UMB: Mrváňová 11(2), Háberová 11 (3), Krajčírová 18(1) + 14 doskokov, Vyšná 4, Kozáková 4 (Dovčíková 9, Cvoligová 6(1), Turčanová 6 + 13 doskokov, Neuschlová 4, Poliaková 0, Luptáková 0, Vilányiová 0)

Najviac bodov Trenčín: Mihajlevičová 10, Šoltésová a Seifertová po 9.

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Tešíme sa z výhry. Som rada, že k víťazstvu prispeli v hre všetky hráčky. Čaká nás posledný krok v Trenčíne, ktorý verím, že dotiahneme do úspešného konca.“

Barbora Cvoligová, hráčka UMB pre bystricoviny.sk: „Do zápasu sme vstúpili s energiou a s jasným cieľom. Hrali sme rýchlo a jednoducho, čoho boli výsledkom ľahké koše. Boli chvíle, keď sme začali hrať pomaly a staticky, čo zase viedlo k nezmyselným stratám. Celkovo si však myslím, že sme podali kolektívny výkon a ukázali sme bojovnosť. Som veľmi rada, že sme to dotiahli do víťazného konca a že si zahrali všetky ´baby´.“

Martina Krajčirova, najproduktívnejšia hráčka UMB pre exz.sk: „Do tejto série sme vstúpili s tým, že keď už sa nám nepodarilo ísť do bojov o piate miesto, tak chceme na 100% potvrdiť siedme miesto. Úvod zápasu bol trochu opatrný, ale druhu štvrtinu sme herne dominovali. Do druhého polčasu sme vstúpil trochu vlažne, čo sa nám pri inom stave mohlo vypomstiť, našťastie sme sa rýchlo spamätali a zápas dotiahli do víťazného konca.“

Vanda Kozáková, pivotka UMB pre exz.sk: „Do dnešného zápasu sme išli s jasným cieľom- užiť si zápas a zvíťaziť. Podarilo sa nám to. Disponovali sme kolektívnym výkonom a užili sme si ho.

Basketbalistky UMB sa predstavia v odvetnom zápase play-off o konečné siedme miesto v Trenčíne stredu 24. apríla18.30 hodine.

Autor: (job), Foto: BK ŠK UMB (I. Golembiovský)