Bystričania vyhrali v Budapešti, už tretí duel v rade a doťahujú sa na tretiu priečku + HLASY

1 /

Banskobystričania v 25. kole hokejovej Tipsport ligy zdolali v Budapešti tamojší tím MAC o tri góly a pripísali si na svoje konto tretiu výhru v rade. Na tretí Poprad strácajú zo štvrtého miesta len dva body, na druhé Košice šesť.

Duel nováčika z hlavného mesta Maďarska a nášho úradujúceho majstra mal od začiatku patričné tempo. V prvej tretine sme sa zahryzli do súpera, dobrú možnosť mal Asselin, ale do vedenia napokon predsa len išli hokejisti spod Urpína z prečíslenia dvoch na jedného. Faille pekne našiel prihrávkou Tomáša Ziga a ten sa pred odkrytou bránkou nemýlil – 0:1. Dlho sme sa však z vedenia netešili, pretože uplynulo iba 46 sekúnd a domáci vyrovnali . Zaváhanie Sellecka využil Klempa, ktorý puk poľahky poslal do opustenej svätyne ´baranov´ – 1:1. Mohli sme aj prehrávať ak by Bodó v samostatnom úniku lepšie zakončoval. Nestalo sa a opäť sme teda išli do vedenia. V dvanástej minúte sa najlepšie zorientoval pred bránkou  Andrej Šťastný, ktorý odrazený puk poslal za ležiaceho Bálizsa – 1:2. Ani tento stav však netrval dlho, pretože o pol druha minúty vyrovnal po našej chybe v defenzíve a Orbánovej prihrávke bez prípravy spomínaný Bodó2:2. Bystričania nepoľavili vo svojej aktívnej útočnej hre a v 16. minúte po peknej kombinačnej akcii zakončoval presne k žrdi Eric Selleck2:3. Mohli sme do prestávky vyhrávať i vyšším rozdielom, ale Zigo nešťastne vyrazil puk smerujúci do bránky súpera

V poslednej minúte prvej tretiny sme sa ubránili presilovke súpera o dvoch hráčov, ale trvala aj na začiatku druhej a v trojici sme predsa len kapitulovali. Druhý presný zásah v stretnutí pridal voľný Klempa3:3. Potom už padali góly len do domácej siete. V 24. minúte predviedli Bystričania šikovnú presilovkovú kombináciu a Guillaume Asselin nás poslal z medzikružia štvrtýkrát do vedenia – 3:4. To sme už z rúk nepustili. V 29. minúte sa presadil opäť kanadský útočník Guillaume Asselin, keď mu ideálne prihral Higgs a bolo 3:5 . Domáci v druhej tretine veľa šancí nemali, ale predsa mohli skórovať. Odnogova strela z 36. minúty však skončila len na žŕdke. V bránke MAC Budapešť prišlo v 38. minúte k zmene, keď Bálizsa vystriedal Rajna.

Banskobystričania si poistili náskok päť minút po druhej prestávke a opäť sa presadili v presilovke. Od Failleho sa dostal puk k Brockovi Higgsovi a ten voľný prestrelil zblízka Rajnu – 3:6. V ďalších minútach sa už prakticky duel dohrával, my sme sa toľko dopredu nehrnuli a umnou hrou sme si strážili trojgólový náskok. Barani si pripísali tretie víťazstvo v rade.

MAC Budapešť – HC 05 iClinic Banská Bystrica 3:6 (2:3, 1:2, 0:1)

Góly: 8. Klempa, 14. Bodó (Orban, Nagy), 21. Klempa (Dansereau) – 7. Zigo (Faille), 12. A. Šťastný (Ďatelinka), 16. Selleck (Nemčík, Asselin), 24. Asselin (K. Sloboda, J. Sýkora), 29. Asselin (Higgs), 45. Higgs (Kabáč). Rozhodovali: Korba, Kalina – Bogdaň, Jobbágy, vylúčenia na 2 min: 5:6, vyššie tresty: Faille 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0.

MAC Budapešť: Bálizs (38. Rajna) – Dudás, Negrin, Fejes, Burt, Vokla, Pozsgai, Bugár – Bodó, Nagy, Orban – Dansereau, Brown, Klempa – Szabad, Terbócs, Odnoga – Szigeti, Majoross, Kreisz

HC ´05 iClinic Banská Bystrica: Williams – Marshall, Nemčík, K. Sloboda, Mihálik, Kubka, Ďatelinka, Biro – Asselin, Higgs, Selleck – J. Sýkora, Faille, Zigo – Gabor, Češík, Kabáč – R. Varga, A. Šťastný, Lichanec – Török

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Dobre si pamätáme, čo sa nám v Budapešti stalo naposledy. Museli sme sa teda pripraviť na ťažký zápas. V prvej tretine si domáci vypracovali brejky, boli sme vzadu trochu ospalí, ale dopredu to bolo z našej strany dobré. Celý zápas sme hrali v ofenzíve super, s myšlienkou, chytrosťou. Keď Budapešť vyrovnala na 3:3, tak sme si konečne začali dávať pozor aj v defenzíve. Som spokojný s tromi bodmi. Keď sme začali hrať i vzadu dobre, bolo to už z našej strany skvelé.“

Guillaume Asselin, autor dvoch gólov Banskej Bystrice: „Vedeli sme, že naposledy sme v Budapešti nehrali dobre. Aj teraz sme mali na štadión do hlavného mesta Maďarska dlhú cestu, ale revanšovali sme sa za posledný zápas u nich. Ja som strelil dva góly, takže môžem byť spokojný, ale to je tak, že niekedy padne aj zlá strela do bránky a inokedy nie, ako sa to stalo mne v posledných stretnutiach, v ktorých som mal šance, aj vyložené, no nie a nie mi to tam padnúť. Sme veľmi radi za túto výhru.“

Martin Nemčík, obranca Banskej Bystrice: „Prvá tretina bola šialená, ale potom sme sa v druhej upokojili. Bolo to také nemastné – neslané, hlavne vzadu, ale zvládli sme to a preto berieme z Budapešti zaslúžene tri body.“

Autor: (job), Foto: facebook MAC (archív)