Piatkové halové chodecké preteky O pohár Mateja Tótha pod Urpínom

ŠPORT
0 /

O prvé tohtoročné slovenské atletické majstrovské tituly bude v piatok 4. januára od 11.00 hodiny v hale Športového gymnázia v Banskej Bystrici súperiť 31 chodcov a chodkýň. Súčasťou tretieho ročníka pretekov O pohár Mateja Tótha sú totiž aj majstrovstvá Slovenska v juniorskej kategórii a v kategórii staršieho žiactva.

Pod Urpínom sa v piatok v pretekoch žien predstaví šiesta najlepšia päťdesiatkárka z ME 2018 v Berlíne Mária Katerinka Czaková. Absolvuje prvý tohtoročný štart. Jej najväčšou súperkou na trojkilometrovej trati v hale banskobystrického športového gymnázia bude maďarská rekordérka na 20 km a 12. v tejto disciplíne na MS 2017 Viktória Madarászová. Ich vzájomný súboj môže priniesť zaujímavé výkony.

V pretekoch mužov na päť kilometrov chýba olympijský víťaz z Ria 2016 na päťdesiatke Matej Tóth, ktorý – ako informuje web Slovenského atletického zväzu – momentálne trénuje na sústredení na Tenerife na Kanárskych ostrovoch. Štartovať však bude obhajca prvenstva Dominik Černý z banskobystrickej Dukly. Jeho najväčší súperi budú Česi Vojtěch Libnar a Vít Hlaváč. Šéftréner slovenskej chodeckej reprezentácie Matej Spišiak pre oficiálny web SAZ uviedol:

„Žiaľ, na poslednú chvíľu odriekol štart ďalší nádejný chodec Michal Morvay – ochorel. Ďalší náš špičkový pretekár Miro Úradník je zasa od 2. januára do 12. februára na medzinárodnom tréningovom kempe v Austrálii, ktorý v minulosti absolvoval aj Maťo Tóth.“

Pekný súboj sľubuje aj juniorská súťaž chlapcov. Šiesty z minuloročných OH mládeže v Buenos Aires a štvrtý z ME do 18 rokov v Györi Ľubomír Kubiš bude čeliť deviatemu z ME „18“ Danielovi Kováčovi a talentovanému Patrikovi Nemčokovi. Hlavná favoritka pretekov junioriek je účastníčka MSJ 2018 v Tampere Hana Burzalová, jej najväčšia konkurentka bude Alžbeta Ragasová, ktorá vlani štartovala na ME do 18 rokov.

Tretí ročník chodeckých pretekov O pohár Mateja Tótha sa začne v hale Športového gymnázia v Banskej Bystrici v piatok 4. januára o 11.00 hodine, pripomíname, že súťaže v kategóriách staršieho žiactva a juniorov budú zároveň slovenským halovým šampionátom.

Autor: (bl), Foto: ilustračné