Problémoví utečenci zo Sýrie v Banskej Bystrici, čo s nimi?

Komentár
5 /

Viacerí Bystričania si všimli, že v okolí Sládkovičovej ulice v Radvani sa núdzovo „ubytovali“ utečenci zo Sýrie. Blízko bytoviek už dlhšie spia na zemi, jedlo hľadajú aj v kontajneroch, vonku robia aj toaletu a zanechávajú po sebe odpadky.

Neďaleko na Sládkovičovej 25 je budova cudzineckej polície, kde si vybavujú pobyt utečenci z celého Banskobystrického kraja. Nie je to však na počkanie.

Cudzinecká polícia v Banskej Bystrici

Cudzinecká polícia v Banskej Bystrici

Sťažnosti miestnych obyvateľov už riešila aj mestská polícia. Hovorkyňa MsP Banská Bystrica Diana Lunterová k tomu uviedla:

V uplynulých dňoch príslušníci mestskej polície na základe vlastných zistení aj podnetov od občanov opakovane zaznamenali zvýšenú koncentráciu osôb, pochádzajúcich prevažne zo Sýrie a krajín tretieho sveta a to v mestskej časti Radvaň, blízko Sládkovičovej ulice, tiež nákupného hypermarketu Tesco a v centre mesta. Hliadky MsP opakovane skontrolovali miesta, kde sa zdržujú utečenci a upozornili ich, aby si po sebe upratali. Tu však naše kompetencie končia. Tieto osoby sú tu legálne, majú na našom území voľný pohyb.“

Utečenec v Radvani

Utečenec v Radvani

Títo ľudia, ktorí majú štatút utečenca, disponujú potvrdením o zotrvaní príslušníka tretej krajiny na území Slovenskej republiky. Pri policajnej kontrole nebolo u nich nebolo zaznamenané protispoločenské správanie.

Po upozornení na neporiadok okolo nich tento vyzbierajú. Ich dlhší pobyt vonku medzi panelákmi však vzbudzuje u miestnych obyvateľov obavy, niektorí by im radi pomohli.

Pomocnú  ruku by vedeli podať aj členovia banskobystrického Červeného kríža. Riaditeľka Zuzana Stanová hovorí:

„Nemali sme ešte iné národnosti (okrem Ukrajincov), ale vieme poskytnúť ubytovanie za 1 euro. Ak nie sú peniaze, vieme na začiatok ubytovať aj zadarmo.

Mali by sa teda rozhýbať príslušné štátne inštitúcie.  Riešenie utečeneckej krízy leží v prvom rade na pleciach ministra vnútra a polície. Aktuálne po vynútenom odvolaní ministra vnútra Ivana Šimka túto funkciu zastáva poverený premiér úradníckej vlády Ľudovít Ódor, ale akosi je v tejto veci ticho.

Podľa policajného prezidenta Štefana Hamrana si slovenská polícia plní všetky medzinárodné záväzky ako aj záväzky na národnej úrovni. Nelegálni migranti zo Sýrie sú v zmysle medzinárodných dohôd nevyhostiteľní a nie je možné ich obmedziť na osobnej slobode. Takýto cudzinci po krátkej dobe opúšťajú prechodné miesto na Slovensku a pokračujú vo svojej migračnej ceste.

Slovensko je pre migrantov zo Sýrie alebo iných krajín len tranzitnou krajinou a cudzinecká polícia neeviduje od nich žiadosti o azyl. Rovnako podľa Hamrana v súčasnosti nie je v silách štátu zaviesť kontroly na slovensko – maďarských hraniciach, kadiaľ prúdi na naše územie najviac migrantov. Vraj by to bolo mimoriadne nákladné a viazalo by to veľkú časť Policajného zboru SR.

A tak problém migračnej krízy aj s utečencami zostáva na pleciach samosprávy alebo Červeného kríža, či a ako poskytnúť týmto ľuďom dočasné prístrešie a nevyhnutnú stravu…

Autor: Miro Toman, Foto: ilustračné a FB