Súboj Maňka – Kotleba v RTVS nebol, ale v TA3 áno a naživo

TÉMA TÝŽDŇA
14 /

V pondelok sa očakával rozhlasový a televízny duel medzi Vladimírom Maňkom a Mariánom Kotlebom vo verejnoprávnej  RTVS. Po odmietnutí Kotlebom sa mediálny súboj napokon uskutočnil naživo v TA3, ktorá najskôr odvysielala jeho tlačovú besedu a následne aj brífing Maňku.

„Moja jediná podmienka je, že televízne debaty musia byť vysielané naživo. Nemyslím si, že by bola táto podmienka nejaká extrémistická či nedemokratická. Vysielanie naživo je prejavom skutočnej demokracie,“

uviedol na úvod svojej tlačovky Marian Kotleba, ktorý nedôveruje vysielaniu zo záznamu.

Vladimír Maňka na to reagoval na svojom brífingu:

„Už na minulý týždeň som jasne deklaroval, že chcem ísť s pánom Kotlebom do priameho duelu vo verejnoprávnej televízii. Ja nemôžem za to, aké má RTVS podmienky. Chcel som v dueli s ním ukázať, aký mám program a riešenia na všetky oblasti, na rozdiel od neho. Nevidel  som ešte jeho program ani žiadne reálne riešenia.“    

Marian Kotleba predstavil jedno svoje riešenie zamestnanosti v našom kraji: Moja vízia riešenia sú lopaty a krompáče na cestách druhej a tretej triedy miesto bagrov, zamestnať x- ľudí, ktorí by inú prácu nemali šancu dostať a nebude to stáť ani korunu. Lopaty a krompáče sa dajú vyrobiť, nemusíme byť odkázaní na spotrebu a nákup. Formu sme preberali s akademickou obcou, neziskovky alebo sociálne podniky. Keď to funguje v Rumunsku, prečo by to nemohlo fungovať na Slovensku? Veď Rumunsko nie je rozvojová krajina.“

Podľa Maňku  toto riešenie znamená, že keby chcel kraj získať 50 miliónov eur z eurofondov pomocou krompáčov a lopát, nedostali by sme ani euro: „Z čoho by sme opravovali potom cesty v kraji? Práve eurofondy nám pomáhajú v tom, že vytvárajú 2 percentá zamestnanosti. O toto by sme prišli, znížil by sa HDP a tým by sme naopak zvýšili nezamestnanosť.“

Podobne sa vyjadril aj k ďalším Kotlebovým tvrdeniam o údajne zrušenej stavebnej priemyslovke, ktorá prešla do Kremničky, aj o údajnom preferovaní Zvolena, keď najviac peňazí išlo od okresov Banská Bystrica a Lučenec.

K jednoduchému riešeniu krompáčov a lopát sa vyjadril aj historik a riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev: „Bohužiaľ mi to pri tejto politickej strane ĽSNS, ktorá zastupuje pán Kotleba, je krajne pravicová, evokuje historické skúsenosti z 20.storočia. Ľudia, ktorí sa nám nehodili, tak po zbavení majetku a občianskych práv dostali lopaty a krompáče, lebo neboli hodní brániť svoju vlasť so zbraňou v ruke. Stalo sa to dvakrát – raz v súvislosti so Židmi a Rómami, potom v 50-tych rokoch  s politicky nespoľahlivými v PTP-táboroch. Dnes krajná pravica v EÚ používa tak sofistikované metódy, aby zakryla svoje pravé ciele, že ju nemôžete napadnúť zo zákona, lebo v stanovách tie výrazy nemajú.“ Dokumentoval to na desatore Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko.

Tlačová beseda Mariana Kotlebu

Brífing Vladimíra Maňku

Zdroj: Bystricoviny.sk; TA3