Sté výročie Československa aj na euro suvenírovej bankovke

SPRÁVY
0 /

Na Slovensku si pripomenieme 100. výročie vzniku Československa aj euro suvenírovou bankovkou. Veľkosťou pripomína 20 eurovú bankovku a farbou 500 eurovú bankovku. Keďže sa nejedná o oficiálne platidlo, má na sebe veľkú nulu, ktorá ho odlišuje od pravých euro bankoviek.

Symbol československej štátnosti na novej eurobankovke

Ako hlavný motív bola zvolená plastika leva, symbol československej štátnosti, ktorá je súčasťou Pamätníka Milana Rastislava Štefánika v Bratislave, autorom ktorého bol významný český sochár Bohumil Kafka.

socha v pohybe

V roku 2018 uplynie presne 80 rokov od jej prvej inštalácie na Dunajskom nábreží pred budovou Reduty a 30 rokov od jej druhej inštalácie pred budovu Slovenského národného múzea, kde už však stála bez sochy M.R. Štefánika.

socha pred redutou

Od roku 2009 je opäť súčasťou znovupostaveného pamätníka spolu so sochou Milana Rastislava Štefánika, inštalovaného pred budovu Slovenského národného divadla v Bratislave. Za plastikou leva držiaceho štít s československým štátnym znakom, vlaje československá vlajka.

socha3

„Kuriozitou tejto emisie je, že kvôli práve prebiehajúcej tlači nových 100 a 200 euro bankoviek sa nestihla realizovať je výroba včas a záujemcovia si budú musieť kvôli oneskorenej výrobe euro suvenírových bankoviek počkať na tento motív minimálne do decembra 2018,“

hovorí výkonný riaditeľ spoločnosti Nunofia s. r. o. Ing. Vladislav Klajban, ktorý zabezpečuje vydávanie týchto bankoviek.

socha1

Po vydaní zobrazujúcom 50. výročie odporu proti okupácií z roku 1968 je to v poradí druhé vydanie, ktoré zobrazuje významné udalosti z histórie Československa.

„Záujemcovia si novú euro suvenírovú bankovku budú môcť zakúpiť aj v Banskej Bystrici. Vzhľadom na oneskorenie spôsobené tlačou nových 100 a 200 euro mincí by mala byť vyrobená až v priebehu decembra,“

dodáva Klajban.

socha2

Vydávanie euro souvenir bankoviek

Koncept pochádza z Francúzska, kde sa od roku 2015, keď bol vytvorený v spolupráci s Národnou bankou Francúzska teší veľkému záujmu. Koncept je už rozšírený vo väčšine krajín Európy. V roku 2018 sa do vydávania zapojilo aj Slovensko. 0 euro souvenir bankovky sú vyrobené zo stopercentne bavlneného papiera, ktorý sa používa na výrobu pravých eurobankoviek.

Od tých sa odlišujú jedine tým, že nie sú určené na platenie. Inak sú po všetkých stránkach identické ako pravé euro bankovky, vrátane množstva ochranných prvkov ako je vodoznak, hologram, UV ochranné prvky, dotyková zóna pre nevidiacich a mnoho iných. Každá 0 euro souvenir bankovka je jedinečná vďaka individuálnemu číslovaniu, ako je to pri bankovkách, ktorými platíme.

prva eurobankovka bb

Mimochodom pre Banskú Bystricu už boli vydané štyri 0 souvenir bankovky – dve so symbolikou Múzea SNP, jedna s Barbakanom a naposledy so symbolom UMB. Tieto bankovky sú cenným suvenírom pre zberateľov, nepochybne takým bude aj eurobankovka k stému výročiu vzniku Československa.

socha s eurobankovkou

Autor: (dem), Foto: Nunofia a archív