Čistejší vzduch v domácnosti a šetrenie nákladov? Pomôže rekuperácia vzduchu

PR
0 /

Rekuperácia vzduchu dnes patrí medzi vychytené technológie. Riadená výmena vzduchu jednak zabezpečí neustály prísun čistého vzduchu bez prachu a zároveň šetrí náklady na energie. V zime totiž nepúšťa do domácnosti studený vzduch a v lete tropické teplo.

Keď sa povie vetranie v dome, väčšina z ľudí si predstaví otvorené okná. Takýto spôsob výmeny vzduchu v domácnosti však je vysoko neefektívny. Do interiéru domova si púšťame v zime chlad a v lete teplo. Zvonku sa k nám zároveň dostane aj prach, alergény a zápach. Našťastie dnes máme na tento problém pomerne jednoduché riešenie, Je ním rekuperácia.

Čo je rekuperácia?

Ako rekuperácia býva často označovaná technológia, ktorá slúži na riadenú výmenu vzduchu v domácnostiach (ale aj ďalších nebytových priestoroch). Jej základom je výmenník tepla. Ten sa prúdením vzduchu buď ochladzuje alebo zohrieva a následne odovzdáva teplo alebo ho odoberá z prúdiaceho vzduchu.

Celý proces je v podstate jednoduchý. Rekuperačná jednotka začne na určitú dobu nasávať vzduch z interiéru a vytláčať ho von. Ako preteká napríklad v zime teplý vzduch cez. výmenník tepla, odovzdáva svoje teplo. Po istej dobe sa celý proces vymení.

Zvonku je nasávaný čerstvý a studený vzduch, ktorý prechádza cez výmenník tepla. Tam sa ohrieva a do interiéru tak prúdi čerstvý, ale už zohriaty vzduch. V lete je cyklus rovnaký, no z interiéru odchádza studený vzduch a z vonku sa nasáva teplý. A výsledok?

Vďaka takémuto cyklickému procesu je možné v zime ušetriť až 50 % tepla. Rekuperácia vzduchu od Renova Install dosahuje účinnosť až 80 % a viac percent. V prípade, že je vonku január a mrzne, do domácnosti vám prúdi vzduch len o zhruba 1 – 2°C nižší, ako je izbová teplota.

Podobne je to aj v lete, kedy môžete bezstarostne vetrať aj v prípade, že je vonku tropické teplo. Do interiéru vám bude prúdiť vzduch s teplotou len o niečo málo vyššou, ako je aktuálna izbová teplota.

Aké sú výhody rekuperácie?

Hlavné benefity používania rekuperácie sme čiastočne zhrnuli vyššie. Je ním predovšetkým úspora peňazí spojená s nižšími nákladmi na kúrenie alebo chladenie. Rekuperácia sa často používa aj pre splnenie podmienok pre energetickú triedu A0, ktorá je od 2021 povinná pri všetkých nových stavbách.

K benefitom treba pripočítať aj možnosť neustáleho vetrania a prívod čerstvého vzduchu zbaveného prachu a alergénov. Väčšina rekuperačných jednotiek je totiž vybavená filtrami (napr. uhlíkovým, protiprachovým), ktoré majú zabrániť vstupu škodlivých látok do domácnosti.

Existujú aj nevýhody?

Samozrejme, kde sú benefity, nájdeme aj negatíva. Medzi mnohými stále prevláda názor, že rekuperácia len navyšuje investičné náklady na stavbu. Neuvažujú totiž v strednodobom a dlhodobom horizonte, teda koľko nákladov za teplo ušetria používaním rekuperácie.

Inštalácia rekuperačnej jednotky je zároveň spojená aj s nákladmi za pravidelnú údržbu. Aj keby dlhé roky fungovala bezporuchy, minimálne raz za rok je potrebné vymeniť spomínané filtre.

Aký typ rekuperácie si vybrať?

V ponuke predajcov nájdeme dva typy rekuperácií. Každá z nich je špecifická a má svoje výhody aj nevýhody.

  • Lokálna rekuperácia – ako už názov prezrádza, ide o lokálne riešenie. Zvyčajne je to zariadenie menších rozmerov, ktoré sa montuje priamo na stenu. Väčšina predávaných typov zabezpečuje výmenu vzduchu v jednej miestnosti. Využíva sa najmä v bytoch a pri rekonštrukciách starších domov, kde nie je možné viesť potrubie na rozvedenie vzduchu.
  • Centrálna rekuperácia – ide o vyhľadávanejšie riešenie, ktoré sa montuje najmä v novostavbách. Rekuperačná jednotka je zvyčajne umiestnená v technickej miestnosti alebo v garáži. Odtiaľ je vzduch pomocou špeciálneho potrubia rozvádzaný po celom dome. Medzi benefity patrí najmä tichá prevádzka, nakoľko je hlavné zariadenie umiestnené mimo izieb.

Na čo si dať pozor pri výbere rekuperácie?

Pri výbere rekuperačnej jednotky sa zvyčajne vychádza z počtu ľudí v domácnosti. Smernice Európskej únie odporúčajú dodávať aspoň 30 m3 vzduchu za hodinu na jednu osobu. Pokiaľ teda žijete v domácnosti iba dvaja, mala by rekuperácia dodávať aspoň 60 m3 vzduchu za hodinu. Pokiaľ však plánujete rodinu, mali by ste na pri výbere rekuperácie zvážiť aj budúcich členov rodiny.

Odporúča sa tiež výkon rekuperácie predimenzovať. Podľa odporúčaní by mala pracovať zhruba na 70 – 80 % svojho výkonu. Vďaka tomu bude mať nižšiu hlučnosť, menšiu spotrebu a dostatočnú rezervu pre prípad návalového vetrania (napríklad ak k vám zavíta početnejšia návšteva).

Zdroj: Kulito , Foto: ilustračné renovainstall.sk