Vláda SR nerieši dopady krízy na občanov a firmy, znižuje aj význam SNP pre Slovensko

Komentár
13 /

Viacerí z Bystričanov či pravidelných účastníkov osláv SNP z iných kútov Slovenska alebo zahraničia si kládli otázku, či organizátori celonárodných osláv 78.výročia SNP v meste pod Urpínom na dopoludňajšie slávnostné zhromaždenie okrem pozvaných hostí umožnia prístup aj verejnosti. Opäť sme sa toho nedočkali.

Oficiálna časť osláv SNP bude aj tohto roku bez verejnosti. Tá bude môcť prísť do areálu Pamätníka SNP iba popoludní na kultúrny a sprievodný program. Vláda Eduarda Hegera sa chová macošsky nielen voči občanom a firmám postihnutých vážnou sociálno – ekonomickou  a energetickou krízou, ale okrem pozvaných hostí bráni normálnym ľuďom aj vo verejnej účasti na slávnostnom zhromaždení  počas celonárodných osláv SNP v Banskej Bystrici.

Oficiálne oslavy SNP v Banskej Bystrici len pre pozvaných

Vlani ministerstvo kultúry ako zriaďovateľ Múzea SNP po prvýkrát  v histórii celonárodných osláv SNP urobilo oficiálnu časť osláv s pietnym aktom kladenia vencov a prejavmi najvyšších ústavných činiteľov či hostí bez prítomnosti verejnosti, vraj z pandemických dôvodov. Akoby covid úradoval iba dopoludnia a popoludní už mal dovolenku.

Bolo to smiešne a smutné zároveň, že občania dostali od vlády košom pri tak významnej udalosti slovenskej histórie. Expremiér Peter Pellegrini vtedy protestoval a obvinil vládu, že sa bojí ľudí, aby sa neopakovali predchádzajúce protesty občanov ako na Kališti.

Jeden z posledných žijúcich priamych účastníkov SNP  – statočný bojovník Vladimír Strmeň sa z tribúny obrátil na prítomných najvyšších slovenských politikov, aby zachovali Múzeum SNP ako celok.

Nepomohlo. Dlhoročného riaditeľa Stanislava Mičeva odvolali, Múzeum SNP si napriek protestom odborníkov i občanov rozdelili ministerstvá obrany a kultúry. Život ide ďalej. Nemožno si ale nevšimnúť, že pri tejto vláde sa krôčik po krôčiku znižuje význam SNP pre dnešok a obyvateľov Slovenska.

Veď kto, ak nie  vekom starší pamätníci na vojnové časy či roky po vojne, mladí ľudia, jednoducho občania Slovenskej republiky majú mať počas štátneho sviatku  prístup na slávnostné zhromaždenie v srdci Povstania? To si nedovolili ani komunisti či ponovembrové vlády, až prišla s tým Hegerova vláda.

Vladimír Strmeň

Vladimír Strmeň

Pri nadchádzajúcom 78. výročí SNP sme sa dozvedeli, že slávnostné zhromaždenie prebehne opäť bez účasti verejnosti len pre pozvaných. Tentoraz by mala byť dôvodom bezpečnostná situácia v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Preto nepozvali žiadneho z hrdinov II. svetovej vojny a účastníkov SNP z Ruska a Bieloruska, zato príde napríklad delegácia z Nemecka. Nič proti hosťom z krajín EÚ, ale vzhľadom na vojnovú históriu spred 78 rokov je to predsa len určitý paradox…

Nový riaditeľ Múzea SNP Marian Uhrin potvrdil, že oficiálna časť osláv je pre pozvaných hostí a členov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, pričom najväčšia pozornosť sa bude venovať vojnovým veteránom z obdobia SNP, ktorých je už len zopár nažive.

„Účasť na oslavách SNP nahlásilo 35 veľvyslanectiev, medzi nimi napríklad z Česka, Francúzska, Nemecka, Veľkej Británie a všetkých krajín, ktorých obyvatelia sa zúčastnili Povstania. Chýbať však budú zástupcovia Ruskej federácie. Na územie Slovenska sa teraz predstavitelia Ruska nepozývajú na žiadne podujatia,“

uviedol pre Pravdu Marian Uhrin a k neúčasti verejnosti na oficiálnej časti osláv dodal:

„Priestor, kde môžeme rozmiestniť stoličky, nie je taký veľký. Dosť tam zaberie pódium a technika televízií na priamy prenos. Je to teda trošku obmedzenejšie. Ďalším dôvodom je zabezpečenie dôstojného pietneho priebehu podujatia.“

Marian Uhrin

Marian Uhrin

V ostatných rokoch bol podľa Uhrina priebeh osláv narušený rôznymi radikálnejšími skupinkami. Organizátori do toho nechcú ťahať politiku, ale v pokoji si zaspomínať na povstalcov, ktorí padli a už nie sú medzi nami.

Zároveň si chcú uctiť tých pár veteránov, ktorí ešte žijú a zúčastnia sa aj osláv. Keďže od tohto roka patrí Múzeum SNP pod rezort obrany, vnútorné zabezpečenie osláv bude mať pod palcom vojenská polícia.

Naozaj to vyzerá tak, že súčasná vláda Eduarda Hegera sa bojí ľudí. Nepripustiť účasť verejnosti na oficiálnej pietnej časti osláv s prejavmi najvyšších ústavných činiteľov štátu je prejavom neúcty a znižovania významu SNP pre dnešok.

Hrdosť na Slovenské národné povstanie v našich novodobých dejinách patrí všetkým Slovenkám a Slovákom, preto sa v deň celonárodných osláv SNP nemôžeme deliť na pozvaných a tých druhých. Veď pred 78 rokmi bojovali účastníci Povstania proti nemeckému fašizmu za našu slobodu! Otázka znie, dokedy bude ešte trvať takéto nezmyselné rozdeľovanie slovenského národa touto vládou, voči ktorému je hluchá aj pani prezidentka?

 

Autor: Miro Toman , Foto: redakčné a ilustračné