Politické špičky štátu odignorovali občanov pri oslavách Povstania bez verejného zhromaždenia a prejavov v Pamätníku SNP

Komentár
9 /

Ľudia  môžu rôzne nazerať na priebeh tohtoročných celonárodných osláv SNP v srdci Povstania – Banskej Bystrici, ale to, že politické špičky štátu – vláda SR s prezidentkou republiky a pozvanými hosťami za rána v deň osláv „v komornej atmosfére“ položili vence k súsošiu Obete varujú a ešte pred príchodom verejnosti nasadli do áut s majákmi odchádzajúc z nášho mesta, bolo nedôstojné a neúctivé voči účastníkom osláv z celého Slovenska, ktorým organizátori ponúkli iba kultúrny a sprievodný program.

Máme si azda myslieť, že politické špičky tohto štátu sa boja ľudí? Toto sa nestalo doposiaľ ani raz v 79-ročnej histórii osláv SNP. V roku 2020 sa oslavy SNP z dôvodu pandémie uskutočnili iba pre obmedzený počet návštevníkov. V roku 2021 počas pokračujúcej pandémii bola oficiálna časť osláv aj s prejavmi hostí bez verejnosti, ktorá mala vstup do areálu Pamätníka SNP až popoludní. Vlani už po pandémii  sa to zopakovalo s tým, že pozvaných hostí strážila vojenská polícia aj s ostreľovačmi, vraj kvôli pískajúcim návštevníkom.

Priami účastníci SNP zľava Branislav Tvarožek, Vladimír Strmeň a Anna Bergerová

Priami účastníci SNP zľava Branislav Tvarožek, Vladimír Strmeň a Anna Bergerová

Tohto roku tradičné príhovory najvyšších ústavných činiteľov či priamych účastníkov SNP (do Banskej Bystrice prišli traja z posledných žijúcich hrdinov Povstania – Anna Bergerová, Vladimír Strmeň a Branislav Tvarožek) odzneli v uzavretom priestore banskobystrickej Štátnej opery len pre pozvaných pred kamerami RTVS.

Organizátori pozvali na oslavy oslavy 79. výročia SNP zástupcov diplomatických misií z viac ako 35 krajín sveta, ktorá prevyšoval počet jednotlivých národov a národností v Povstaní. Pozvánky nedostali priami účastníci SNP z Ruskej federácie a Bieloruska, ktorých vojaci a partizáni aktívne bojovali spolu s našimi proti nemeckým nacistom a ich pomáhačom, ale nepozvali  ani Slovenský zväz protifašistických bojovníkov. Nepozvaní predstavitelia politických strán a  organizácií mohli položiť vence v pietnej sieni Múzea SNP spolu s občanmi až po odchode politických špičiek a pozvaných hostí.

Marian Uhrin

Marian Uhrin

Riaditeľ Múzea SNP Marian Uhrin odôvodňoval neúčasť verejnosti na oficiálnej časti osláv SNP, ktorú vylúčili kvôli zabezpečeniu ich dôstojného priebehu, slovami: „ Mali sme obavy. Žiaľ, naša spoločnosť je v súčasnosti rozdelená a tento rok ako volebný je trošku zložitejší. Oslavy by mali byť apolitické, takže tento koncept vyhovuje tomuto zámeru. Chceli sme sa vyhnúť aj „krikľúňom“, ktorí v ostatných rokoch narúšali dôstojnosť osláv.“

Poverený minister obrany Martin Sklenár sa snažil z núdze urobiť cnosť banálnym spôsobom: „Netradičný formát (bez slávnostného verejného zhromaždenia a prejavov) sme zvolili tak, aby bol areál múzea čo najviac dostupný verejnosti. Za ostatné roky sme počuli výčitky, že ľudia majú málo času na to, aby strávili tento deň v tomto areáli a pripomenuli si toto významné výročie. Snažili sme sa to teda urobiť tak, aby sa sem verejnosť dostala čo najskôr.“

Martin Sklenár

Martin Sklenár

Akoby to, že počas pohybu najvyšších ústavných činiteľov a pozvaných hostí v Pamätníku SNP s kladením vencov boli brány areálu uzavreté pre verejnosť a otvorili sa až po ich odchode, bolo dôstojné a úctivé voči ľuďom, ktorý sem prišli osláviť štátny sviatok zo všetkých kútov Slovenska, dokonca aj zo zahraničia. Organizátori im ponúkli iba kultúrny program so sprievodnými akciami. Toto si veru nedovolia starostovia povstaleckých obcí, ktorí každoročne organizujú pre svojich občanov pietnu spomienku na SNP, s nimi a pre nich, aby nezabudli…

Banskobystrický primátor Ján Nosko otvorene kritizoval organizáciu tohtoročných osláv SNP v meste pod Urpínom: „Koncept zvolilo ministerstvo obrany, no ide o celoslovenské oslavy, ktoré patria celému národu, všetkým ľuďom. Tí chcú, podľa mňa, počuť príhovory politikov a poznať ich názor. Myslím si, že sa vôbec netreba báť piskotu pár ľudí, ktorí sa snažia prekričať väčšinu, ktorá si SNP ctí.“

Ján Nosko

Ján Nosko

Ešte ostrejší bol ďalší Bystričan – bývalý premiér Peter Pellegrini, ktorého vláda v srdci Povstania v roku 2019 zorganizovala posledné normálne oslavy 75. výročia SNP aj s vojenskou prehliadkou: Politické špičky tohto štátu sa tohto roku doslova vysmiali hrdinom SNP do tváre. Takto dehonestujúco pristúpiť k oslavám SNP nemá v dejinách Slovenska obdobu! Politické reprezentácie tejto krajiny si za posledné obdobie z osláv SNP a oslobodenia urobili súkromné akcie bez verejnosti, bez národa. Krátkozrako sa pokúšali prepisovať históriu a Červenú armádu, ktorá nás oslobodila začali gumovať z mysle ľudí. Na dôležité okamihy, ktoré tvorili našu identitu, ale nesmieme nikdy zabudnúť a nejde ich oslavovať len prázdnou formalitou. Nesmieme dopustiť, aby naše deti a vnuci na všetkých hrdinov zabudli. Je čas zjednotiť sa ako národ a spoločne obnoviť silný štát, postavený na hodnotách humanizmu a morálky. Štát postavený na hrdej histórii bez falošných interpretácií.“

Peter Pellegrini

Peter Pellegrini

Ak bude mať Pellegrini po septembrových voľbách možnosť významným spôsobom podieľať sa s Hlasom na vláde, dal občanom verejný prísľub, že 80. výročie SNP v Banskej Bystrici bude ešte pompéznejšie ako to v roku 2019.

Paradoxné na tom celom je, že dnes máme vo vedení štátu iba dočasnú úradnícku vládu a prezidentku, ktorá v budúcoročných prezidentských voľbách už nebude kandidovať, teda nebol žiadny politický či iný dôvod k tomu, aby sa vedúci predstavitelia SR počas osláv SNP doslova izolovali od občanov.

To iba dokresľuje stav našej spoločnosti, ktorá je rozpoltená a vládna moc nemá odvahu postaviť sa pred národ a pokúsiť sa ho zjednotiť aspoň v deň spomienky na najvýznamnejšiu udalosť v moderných dejinách Slovenska, kedy sa v Povstaní pred 79 rokmi dokázali statoční Slováci a Slovenky so zbraňou v ruke postaviť proti presile nemeckých nacistov a ich domácich pomáhačov. Musíme si počkať na nové politické vedenie štátu…

Zdroj: Miro Toman, Foto: TASR a ilustračné