Minister Naď s Úradom vlády zbytočne podceňujú Sliačanov v súvislosti s referendom

Komentár
36 /

Dohoda o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou SR s USA (DCA) bola schválená vtedy ešte vládnou väčšinou v NR SR 9. februára 2022 a vzápätí ratifikovaná prezidentkou Zuzanou Čaputovou aj s interpretačnou doložkou. Tento dokument vyvolal širokú verejnú diskusiu, v Sliači sa uskutočnilo v tejto súvislosti referendum.

Čo vyplýva z Dohody o spolupráci v oblasti obrany medzi vládami SR a USA

Obranná dohoda (Defense Cooperation Agreement) okrem iného umožňuje americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Slovensko ich má poskytovať bez nájomného. Platiť by mala desať rokov. Potom zostane v platnosti alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.

Konkrétne v článku 11 Dohody o pohybe lietadiel, plavidiel a vozidiel sa uvádza:

1. Lietadlá, plavidlá a vozidlá prevádzkované ozbrojenými silami USA, alebo výlučne pre ne môžu vstupovať na územie Slovenskej republiky, odchádzať z neho a voľne sa na ňom pohybovať pri dodržiavaní príslušných pravidiel bezpečnosti a prevádzky. Do týchto lietadiel, plavidiel a vozidiel sa nesmie nastupovať ani nepodliehajú prehliadke bez súhlasu Spojených štátov.

2. Lietadlá prevádzkované ozbrojenými silami USA alebo výlučne pre ne majú právo preletu, právo vykonávať tankovanie počas letu, pristávať a vzlietať na území Slovenska. Tieto lietadlá sú oslobodené od odplát za poskytovanie leteckých navigačných služieb vrátane traťových odplát a terminálnych odplát. Okrem toho tieto lietadlá sú oslobodené od letiskových odplát vrátane odplát za pristátie, odplát za parkovanie a odplát za služby pre cestujúcich na letiskách vo vlastníctve štátu a prevádzkovaných príslušným orgánom štátnej správy na území Slovenskej republiky.

NR SR – text Dohody o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou SR a USA v slovenčine a angličtine DCA

Z textu Dohody vyplýva, že jednou z lokalít, ktoré by mala Slovenská republika na jej základe prenechať USA, je vojenské letisko Sliač, ktoré sa teraz rekonštruuje pod gesciou americkej strany.  O tom, či sa to bude alebo nebude nazývať vojenská základňa, možno polemizovať, podstata problému však pre obyvateľov Sliača a okolitých obcí zostáva rovnaká.

Ministri obrany USA a SR

Ministri obrany USA a SR

Sliačania majú obavy, neželajú si americkú vojenskú základňu na letisku a jeho okolí

Ľudia sa na základe doterajších skúseností obávajú nadmerného hluku z motorov štartujúcich a pristávajúcich stíhačiek (okrem plánovaných 14 stíhačiek  F16 našej armády aj ďalších strojov americkej armády), zníženia kvality života v okolí vojenského letiska, hromadenia cudzích vojakov a zbraní v danom území a vzhľadom na prebiehajúcu vojnu na Ukrajine s ingerenciou USA a EÚ aj toho, že Sliač sa v prípade rozšírenia vojnového konfliktu z východu na západ môže stať jedným zo strategických vojenských cieľov protivníka.

Bystričania si ešte pamätajú na tohtoročné januárové stretnutia primátorov Banskej Bystrice, Zvolena a Sliača so starostami okolitých obcí Badín, Hronsek, Veľká Lúka, Sielnica, Kováčová, Lieskovec, Vlkanová, Ostrá Lúka a Lukavica v súvislosti s budúcnosťou letiska Sliač. Témou bol možný dopad Dohody o obrannej spolupráci medzi Slovenskom a USA na život obyvateľov miest a obcí v okolí vojenského letiska, vrátane zachovania civilnej časti letiska. Výsledkom bolo formulovanie konkrétnych otázok, ktoré predniesli ministrovi obrany SR Jaroslavovi Naďovi. Nedostali však od neho vyčerpávajúce odpovede na všetky položené otázky.

Mesto Sliač na základe petície, ktorú podpísalo v čase ratifikácie zmluvy medzi SR a USA 1 343  obyvateľov (31 percent), v súlade so zákonom vyhlásilo miestne referendum s otázkou:

„Súhlasím s tým, aby mestské zastupiteľstvo mesta Sliač podniklo všetky zákonné opatrenia k tomu, aby zabránilo umiestneniu vojenskej základne Spojených štátov amerických v akejkoľvek forme na území letiska Sliač a v jeho okolí?“

Referendum sa na Sliači uskutočnilo súčasne so spojenými voľbami v sobotu 29. októbra 2022. Zúčastnilo sa ho 1 513 zo  4 082 oprávnených voličov. Na referendovú otázku odpovedalo kladne 1 127 obyvateľov Sliača, čo bolo  takmer 75 % zúčastnených.

Podľa mestského právnika Branislava Petrocha sa referendum na Sliači uskutočnilo v súlade so zákonom. Bolo to referendum so záväzným odporúčaním pre mestské zastupiteľstvo, čo  znamená, že poslanci dali možnosť rozhodnúť občanom o danej otázke, aj keď sa ich v referende nezúčastní nadpolovičná väčšina.

Mimoriadne mestské zastupiteľstvo, ktoré po referende zvolala znovuzvolená primátorka Ľubica Balgová, v pondelok 31. októbra 2022 potvrdilo výsledok hlasovania Sliačanov. V praxi to znamená, že volení zástupcovia obyvateľov mesta Sliač budú záväzne presadzovať ich záujem a podnikať všetky zákonné opatrenia proti možnému umiestneniu vojenskej základne USA v akejkoľvek forme na území letiska Sliač a v jeho okolí.

Minister obrany SR znevažuje Sliačanov za ich slobodný názor

Hoci išlo o prejavenie slobodného názoru obyvateľov Sliača k dôležitej otázke verejného záujmu, reakcie ministra obrany Jaroslava Naďa a Úradu vlády SR na sociálnych sieťach boli arogantné a neadekvátne, spochybňujúce konanie občanov v referende, ktorého výsledok vraj neznamená nič pre Slovensko, vládu, rezort obrany ani mesto Sliač.

Podľa Naďa americká základňa na miestnom letisku nebola, nie je a nebude. Rezort a Sliačania boli vraj zneužití na čiusi predvolebnú kampaň „strachu“ platenú z verejných peňazí. Hoaxu o amerických základniach na Sliači sa mali chopiť dezinformátori ovplyvňujúci verejnú mienku. Akoby Sliačania boli nesvojprávni  a dali sa niekým zmanipulovať proti obrannej zmluve s USA uzatvorenej na vládnej úrovni, ktorá sa týka aj letiska Sliač.

Minister Naď aj s Úradom vlády SR si neuvedomujú, ako svojimi verejnými vyjadreniami  podceňujú obyvateľov Sliača, ktorí na základe doterajších dlhoročných životných skúseností s vojenským letiskom, ktoré v minulosti slúžilo sovietskej  armáde, po roku 1989 nášmu letectvu v rámci NATO a v budúcnosti by malo poslúžiť americkej armáde, slobodne vyjadrili svoje obavy a odmietavý postoj k možnej americkej základni v referende. Ako keby to bolo niečo nedemokratické či nezákonné.

Faktom je, že Slováci v drvivej väčšine nedôverujú súčasnej vláde, obyvatelia Sliača a širokého okolia zasa neveria sľubom ministra obrany Jaroslava Naďa, že tu v akejkoľvek forme nebude zriadená americká vojenská základňa. Miesto toho, aby minister s dočasným mandátom viesť slovenskú armádu argumentačne vysvetľoval  dotknutým občanom, čo zmluva s Američanmi pre nich znamená a poctivo ich oboznamoval so zámermi vlády v danom území, tak na nich útočí a znevažuje ich postoj. Iba preto, že majú na vec iný názor ako vláda…

Jaroslav Naď

Jaroslav Naď

Autor: Miro Toman, Foto: ilustračné