Čaká nás všeľudové hlasovanie: O čo ide v sobotňajšom referende 21. januára 2023

Komentár
15 /

Referendum je najsilnejším nástrojom priamej demokracie. Toto referendum iniciovala opozícia na čele so Smerom s podporou strán Hlas- sociálna demokracia, SNS a Republika. Petíciu podpísalo viac ako 406 tisíc občanov Slovenskej republiky. Po doručení hárkov a ich kontrole bolo predložených 381 960 podpisov, čo znamená, že minimálny potrebný počet podpisov 350 tisíc  bol splnený.

Prezidentka Slovenskej republiky rozhodnutím č. 362/2022 Z. z. na základe petície občanov prijatej 24. augusta 2022 vyhlásila referendum a určila deň jeho konania na sobotu 21. januára 2023. Referendum sa koná od 7:00 do 22:00 hod.

V referende voliči rozhodnú o otázke:

„Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky je možné uskutočniť referendom alebo uznesením Národnej rady Slovenskej republiky, a to zmenou Ústavy Slovenskej republiky tak, že:

– v Čl. 73 ods. 1 sa na konci pripája čiarka a tieto slová: „ak v súlade s touto ústavou nedôjde k predčasnému skončeniu volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky.“;

– v Čl. 81a sa za písmeno a) vkladá nové písmeno b), ktoré znie:

„b) predčasným skončením volebného obdobia,“.

Doterajšie písmená b) až f) sa označujú ako písmená c) až g);

– v Čl. 82 ods. 5 sa za slová „volebného obdobia“ vkladá čiarka a slová „predčasným skončením volebného obdobia“;

– v Čl. 84 ods. 3 sa za slová „s medzinárodnou zmluvou podľa čl. 7 ods. 3 a 4“ vkladá čiarka a tieto slová: „na prijatie uznesenia o predčasnom skončení volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky podľa čl. 86 písm. n)“;

– v Čl. 86 sa dopĺňa písmeno n), ktoré znie:

„n) uznášať sa na predčasnom skončení volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky; prijaté uznesenie je všeobecne záväzné a vyhlasuje sa rovnako ako zákon.“;

– v Čl. 93 ods. 2 sa na konci pripájajú tieto slová: „vrátane predčasného skončenia volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky.“;

– Čl. 98 odsek 2 znie:

„Návrhy prijaté v referende vyhlási predseda Národnej rady Slovenskej republiky ako ústavný zákon.“?“

Robert Fico

Robert Fico

Aby bolo januárové referendum o možnosti skrátiť volebné obdobie NR SR platné, musí sa ho zúčastniť viac ako 50 percent oprávnených voličov.  Ak väčšina z nich bude na položenú otázku odpovedať kladne, následne dôjde  k priamej zmene Ústavy SR a parlament by už o tom nehlasoval.

„Ak bude referendum platné, vytvorí sa ním všeobecne záväzné pravidlo správania sa s právnou silou ústavného zákona, ktoré bude súčasťou ústavného textu,“

vysvetľuje Vincent Bujňák z Katedry ústavného práva Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Vincent Bujňák

Vincent Bujňák

Platným referendom by sa podľa neho položil ústavný základ k tomu, aby mohol byť parlament rozpustený buď ľudovým hlasovaním alebo uznesením NR SR, za ktoré by hlasovalo 76 poslancov, teda nadpolovičná väčšina všetkých členov zákonodarného zboru.

Referendum 21. januára 2023 sa uskutočňuje v čase hlbokej vládnej krízy na Slovensku, ktorá vyvrcholila 15. decembra 2022, keď Národná rada SR na návrh poslancov SaS a Hlasu vyslovila nedôveru vláde Eduarda Hegera. Za pád vlády hlasovalo 78 zo 102 prítomných poslancov, proti boli 20, zdržali sa dvaja a dvaja nehlasovali.

Peter Pellegrini

Peter Pellegrini

Prezidentka následne odvolala Hegerovu vládu a súčasne ju dočasne poverila vykonávaním funkcie v obmedzenom rozsahu. Zároveň požiadala odvolaného premiéra a ďalších politických reprezentantov k prijatiu krokov, aby Národná rada SR najneskôr do konca januára 2023 prijala všetky potrebné rozhodnutia smerujúce k predčasným parlamentným voľbám ešte v prvom polroku 2023. V opačnom prípade rozhodne o ďalšom postupe sama, pričom nevylučuje využitie inštitútu menovania úradníckej vlády do konania predčasných volieb.

Práve januárové referendum by v prípade svojej úspešnosti mohlo vyplniť medzeru v Ústave SR, ktorá nerieši predčasné parlamentné voľby, keď NR SR vysloví nedôveru aktuálnej vláde (to nie je demisia vlády, po ktorej sa môže stávajúca vláda rekonštruovať).

Zľava Eduard Heger a Boris Kollár

Zľava Eduard Heger a Boris Kollár

Je smutné, že najvyššiu formu priamej demokracie, ktorou je referendum občanov o predčasných voľbách, účelovo spochybňujú viaceré koaličné strany (okrem Sme rodina).

Tak či onak, v sobotu 21. januára 2023 budú mať občania SR možnosť zmeniť ústavu tak, aby sa kedykoľvek v budúcnosti mohla vyriešiť hlboká vládna kríza predčasnými voľbami na základe referenda alebo samorozpustením parlamentu poslaneckou väčšinou.

Zuzana Čaputová

Zuzana Čaputová

Autor: Miro Toman, Foto: ilustračné