Bystrické etalóny demokracie radi kritizujú iných, ale keď ide o ich fleky, sú k sebe veľmi tolerantné

Komentár
18 /

Pristavme sa na chvíľu pri dvoch Bystričanoch – poslancovi NR SR Martinovi Klusovi a poslankyni mesta Banská Bystrica Diane Javorčíkovej, ktorých spája politológia na UMB, aktivizmus a snaha byť akousi morálnou autoritou aj po vstupe do politiky. Má to však jeden háčik, ktorý sa vynoril pri nedávnych rokovaniach vlády o politickej nominácii oboch kandidátov do inštitúcií EÚ resp. ústrednej štátnej správy.

Martin Klus

Na poslednom rokovaní odvolanej vlády Eduarda Hegera jej členovia na návrh povereného premiéra schválili nomináciu politika Martina Klusa s politologickým vzdelaním na pozíciu člena Európskeho dvora audítorov so sídlom v Luxemburgu.

V tejto inštitúcii by mal nahradiť uznávaného slovenského ekonóma Ladislava Balka po ukončení jeho mandátu. Nomináciu Slovenska ešte musí schváliť Európsky parlament a kandidáta vymenúva Rada ministrov na 6 rokov s funkčným platom ktorý predstavuje 20 000 eur mesačne.

Európsky dvor audítorov v Luxemburgu

Európsky dvor audítorov v Luxemburgu

Je všeobecne známe, že  Martin Klus ešte pred vstupom do politiky pôsobil na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov UMB, pričom bol už vtedy veľmi aktívny pri svojej mediálnej prezentácii.

V čase, keď bol Klus označovaný ako druhý najcitovanejší politológ v slovenských médiách, musel v roku 2009 ako úspešný politológ obhajovať svoju akademickú povesť a vysvetľovať, prečo publikoval plagiát v skriptách. Išlo o  pasáže z diela akademičky Kataríny Staroňovej. Hoci Martin Klus si priznal chybu a ospravedlnil sa sľúbiac, že urobí všetko preto, aby sa sporná publikácia stiahla z obehu na UMB, podľa našich informácií sa to dodnes nestalo.

V roku 2010 kandidoval v komunálnych voľbách do Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici ako nezávislý, ale nebol zvolený. O štyri roky si svoju kandidatúru zopakoval ako predstaviteľ mimovládky Aliancia nezávislých a tentoraz už bol úspešný. Známy sa stal jeho slogan: „Prvé mesto bez vplyvu politických strán“.

Nezávislý kandidát na mestského poslanca

Nezávislý kandidát na mestského poslanca

Ibaže krátko po voľbách to už neplatilo. Martin Klus, vtedy už prorektor UMB, vyhlásil, že rozhodovanie o vstupe do strany SaS mu trvalo dlhšie:

„Rozhodli za mňa občania v Banskej Bystrici, kde som výrazne vyhral komunálne voľby vo svojom obvode. Už som sa necítil dostatočne neutrálny vo vyjadreniach ako politológ, preto som sa rozhodol prijať ponuku od SaS. Túto stranu dlhšie sledujem, zaujala ma fantasticky pripraveným programom a považujem ju za stranu slušných ľudí.“

Následne požiadal  o odchod z funkcie prorektora UMB od 1. januára 2015. Na jednej strane stále komentoval dianie na slovenskej politickej scéne ako ĺnezávislý politológ v médiách a pritom sám bol kandidátom politickej strany SaS. Klusova dvojtvárnosť sa ukázala aj neskôr, keď sa stal tímlídrom SaS pre zahraničnú politiku a politický systém.

V roku 2016 kandidoval v parlamentných voľbách na kandidátnej listine SaS a stal sa poslancom NR SR. Koncom marca 2017 ohlásil Martin Klus svoju kandidatúru na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja, aby sa pred novembrovými voľbami vzdal v prospech neskoršieho župana Jána Luntera.

Podpredseda SaS

Podpredseda SaS

Po odchode Lucie Ďuriš Nicholsonovej do Európskeho parlamentu bol v októbri 2019  zvolený za podpredsedu NR SR. Po parlamentných voľbách v roku 2020 pôsobil ako štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR až do 28. septembra 2022, kedy bol po vystúpení SaS z vládnej koalície odvolaný.

Koncom októbra 2022 oznámil svoj odchod z klubu SaS aj z postu podpredsedu strany kvôli pretrvávajúcim rozdielnym pohľadom na smerovanie krajiny a otázke predčasných volieb.  V decembri napokon opustil SaS potom, čo strana podala do NR SR návrh na vyslovenie nedôvery vláde Eduarda Hegera, ktorú aj potom naďalej podporoval.

Na otázku, ako si predstavuje svoju ďalšiu politickú budúcnosť po odchode z SaS, Klus odpovedal:

„Keďže sa venujem európskym záležitostiam, tak týmto smerom by som sa uberal.“

To sa napokon aj stalo. Klusova materská strana SaS kritizovala jeho nomináciu do štruktúr EÚ poukazujúc na to, že  súčasnej vládnej koalícii Klus niekoľkokrát v parlamente pomohol, čo sa chápe ako istá forma politickej korupcie za jeho provládne postoje.

To isté tvrdí aj opozícia s tým, že na rozdiel od svojho predchodcu Ladislav Balka nespĺňa odborné kritériá potrebné na výkon funkcie člena Európskeho dvora audítorov.

Martin Klus

Martin Klus

Diana Javorčíková

Podobne ako „nezávislý“ Martin Klus sa po minuloročných komunálnych voľbách „vyfarbila“ aj občianska kandidátka na primátorku Banskej Bystrice Diana Javorčíková, ktorá išla do volieb s podporou klubu Banskobystrickej alternatívy a politických strán Progresívne Slovensko, SaS, Spolu, DS, či ODS. A treba pripomenúť, že ju podporoval aj samotný Martin Klus.

Hoci sa napokon stala iba poslankyňou banskobystrického mestského zastupiteľstva,  pokračuje vo svojej politickej kampani neustálou kritikou primátora Jána Noska či práce mestského úradu aj s presadzovaním svojho programu, s ktorým neuspela vo voľbách.

Mimochodom prejavuje sa ako učenlivá žiačka docenta Martina Klusa zo štúdia politológie na UMB. Azda len s tým rozdielom, že jej dvojnásobný pokus o získanie dobre plateného „teplého fleku“ vo vysokej funkcii zatiaľ nevyšiel, možno do tretice.

Diana Javorčíková

Diana Javorčíková

Meno Diany Javorčíkovej totiž prekvapujúco figurovalo v programe oboch posledných zasadnutí odvolanej vlády Eduarda Hegera v súvislosti s jej nomináciou do najvyššej riadiacej funkcie  na Úrade priemyselného vlastníctva SR so sídlom v Banskej Bystrici – generálnej tajomníčky služobného úradu ÚPV SR. Do tejto funkcie ju navrhuje predseda ÚPV SR, nominant bývalého ministra hospodárstva a predsedu SaS Richarda Sulíka.

Generálny tajomník služobného úradu je druhou najvyššou riadiacou funkciou na ústrednom orgáne štátnej správy pre oblasť priemyselného vlastníctva. Táto pozícia si vyžaduje presne definovanú odbornú prax v riadení verejnej správy a pochopiteľne by tu nemalo chýbať verejné výberové konanie, po ktorom principiálne volá poslankyňa Javorčíková v meste.

Je absurdné, že vzdelaním politologička za svoje praktické skúsenosti s riadením štátnej inštitúcie označila  manažovanie najtransparentnejšej komunálnej kampane na Slovensku podľa hodnotenia TIS,  pôsobenie v pozícii  vedúcej produkcie, umeleckého marketingu, prevádzky a autodopravy v Bábkovom divadle na Rázcestí, zamestnankyne mestského úradu  v pozícii organizátorky občianskych obradov, zamestnankyne Správy účelových zariadení pri Úrade vlády SR, predsedníčky mimovládky BBSO či  riaditeľky súkromnej eseročky, ktorá nemá ani webovú stránku. Vskutku odbornosť na generálnu tajomníčku služobného úradu ako vyšitá.

Kandidátka na primátorku s politickými podporovateľmi

Kandidátka na primátorku s politickými podporovateľmi

Pravdupovediac inokedy by človek nad takýmito politickými nomináciami mávol rukou. Len keby sa táto vláda aj po vyslovení nedôvery v parlamente nenazývala „demokratickou a protikorupčnou“, hoci pri personálnych nomináciách používa praktiky politickej korupcie bez dodržiavania elementárnych demokratických pravidiel či odborných kritérií.

No a u oboch bystrických kandidátov na vysoké funkcie v EÚ a slovenskej štátnej správe je signifikantné, že vodu kážu a víno pijú – to čo kritizujú u iných, keď sa jedná o výhodné fleky pre nich, tak to zrazu nevidia.

Inak sa tomu hovorí aj pokrytectvo…

Úrad priemyselného vlastníctva SR v Banskej Bystrici

Úrad priemyselného vlastníctva SR v Banskej Bystrici

Autor: Miro Toman  , Foto: ilustračné