Operalia Banská Bystrica 2017 v Štátnej opere

KULTÚRA
0 /

la traviata1

Prichádza ďalší ročník hudobného festivalu OPERALIA Banská Bystrica 2017. Toto tradičné podujatie otvorí v piatok 20. októbra o 18:30 hod. v banskobystrickej Štátnej opere premiérová inscenácia zlatého fondu opernej tvorby Verdiho „La traviata“.

Úvodná opera Traviata

Na rozdiel od minulosti sa festival sťahuje z otvoreného priestoru na domovskú scénu Štátnej opery Banská Bystrica, čo je vhodnejšie prostredie pre inscenačne náročné diela. Prvú operu La Traviata naštudoval taliansky dirigent Lorenzo Tazzieri, ktorý sa nedávno stal riaditeľom a hlavným dirigentom Metropolitnej opery v Tokiu. Režisérkou je skúsená Dana Dinková.

Hlavné postavy v troch dejstvách Verdiho opery podľa románu A. Dumasa ml. Dáma s kaméliami stvárnia Violettu Katarína Procházková a Mariana Hochelová, v úlohe Alfreda sa predstavia Dušan Šimo a Alessandro Fantoni. Druhá premiéra La Traviaty bude 4. novembra.

„V čase, keď dielo vznikalo, bol Verdi už slávny. Traviatu začal tvoriť pre benátske divadlo. Prišiel so šokujúcim námetom kurtizány odohrávajúcim sa v súčasnosti, čo vtedy nebolo bežné, navyše, ktorá má byť sympatická. Námet je natoľko silný, ako aj hudba, že Traviata nakoniec vyhrala ten svoj divácky boj a dodnes je uvádzaná všade vo svete,”

hovorí dramaturgička bystrickej Štátnej opery Alžbeta Lukáčová.

Po Trubadúrovi a Rigolettovi sa La Traviata stala posledným z trojice výrazných Verdiho diel päťdesiatych rokov 19. storočia. Romantická opera s tragickým zakončením je nádherne vyrozprávaným príbehom lásky – dodnes oslovuje divákov na celom svete. Giuseppe Verdi o svojom diele povedal:

Traviata je ženou môjho srdca, som s ňou navždy spojený”.

Opera je odrazom jeho osobného prežívania, životného pocitu, profesionálneho osudu i skladateľskej vízie. Podľa tvorcov pripravovaného predstavenia Verdiho “zblúdilá” Violetta je žena zvodná, no pritom čistá, koketná i plachá, lyrická i dramatická, horiaca citom i bezcitná, nevinná i vinná, jednoducho žena, ktorú diváci nemôžu nemilovať vďaka jednoduchému, vrúcnemu príbehu a nesmrteľnej umelcovej hudbe. Dielo sa uvádza v talianskom jazyku so slovenskými titulkami.

Ďalší program festivalu Operalia 2017

Festival OPERALIA pokračuje v nedeľu 22. októbra Komorným koncertom „Čaro strún“ v Bohéma klube Štátnej opery. Predstaví sa v ňom univerzálny multižánrový hudobník – harfista Michal Matejčík. Spolu s huslistkou Luciou Harvanovou uvedú vážne i nevážne hudobné témy.

V pondelok 23. októbra o 10:30 hod. uvedú opernú rozprávku „Kocúr v čižmách“ španielskeho skladateľa Xaviera Montsalvatgeho. Toto dostalo na scéne Štátnej opery fantazijnú podobu, ktorej sa potešia najmä najmenší diváci. Deti sú interaktívne vtiahnuté do deja, ktorý rozpráva odloženým mačiatkam ich pestúnka Matilda.

V utorok 24. októbra o 18:30 hod. to bude Bizetova opera „Lovci perál“, ktorá zaznie na bystrickej scéne poslednýkrát. Toto Bizetovo dielo sa nehráva často, ale dokáže si diváka podmaniť. Naštudovanie banskobystrickou Štátnou operou zaujalo pri premiére svojím hudobným i vizuálnym stvárnením. Opera je uvádzaná vo francúzskom jazyku so slovenskými titulkami.

V stredu 25. októbra o 18:00 hod. sa v historickej Radnici mesta uskutoční komorný koncert mladých adeptov operného umenia „Operalia talent“. Vystúpia Tatiana Hajzušová – soprán, Glória Nováková – soprán, Andrej Vancel – tenor, Adam Nádler – barytón, Róbert Pechanec – klavírny sprievod.

Vo štvrtok 26. októbra o 18:30 hod. sa predstaví aj hosťujúci operný súbor z plzenského Divadla J. K. Tyla, ktorý uvedie Verdiho operu „Aida“. Tá na bystrickej scéne zaznie prvýkrát v histórii Štátnej opery. Operná dráma je príbehom o láske, ktorú zmarí nepriateľstvo dvoch národov – Etiópanov a Egypťanov. V hlavnej úlohe sa predstaví Katarzyna Mackiewicz (Pavol Bršlík sa kvôli povinnostiam na domovskej scéne v Zürichu ospravedlnil). Opera je uvádzaná v talianskom origináli s českými titulkami.

Zdroj: Štátna opera BB, Foto: ilust.