V knižnici na Fončorde premietnu film Vojtech s audiokomentárom

KULTÚRA
0 /

Po prázdninovej prestávke Vás Verejná knižnica Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici opätovne pozýva na premietanie filmu ošetreného audiokomentárom do svojej pobočky na Fončorde, Jilemnického 48.

Slovenský film Vojtech

Tentoraz sa tu v pondelok 17. septembra 2018 o 14:00 hod. bude premietať slovenská komédia zo súčasnosti „Vojtech“ (2015 SR, 90 minút) v réžii Viktora Csudaia aj  s audiokomentárom Karola Trnku. Vstup na premietanie je voľný pre všetkých

Vojtech je chlapík v strednom veku, ktorého navždy opustila žena a pretĺka sa monotónnymi dňami svojho žitia. Chodí do práce obvolať pár nešťastníkov s bambusovými ponožkami, potom na drink so susedom Lacom, ktorý neustále bojuje s manželkou i neverou.

Keď Vojtecha navyše prepustia z práce, jeho život sa ešte zhorší a z rituálu práca – bageta z pumpy – samota na byte sa snaží odraziť inam. Iste ho môže ovplyvniť pár náhodných stretnutí, snaha zaskórovať u žien a ešte väčšmi skamarátiť s Lacom, ktorý zasahuje do života mnohých, no v jadre je dobrák od kosti, čo by chcel Vojtechovi pomôcť.

Krízu muža v strednom veku už riešil nejeden film. Viktor Csudai napísal scenár, dal ho prečítať známym a tí prikývli na letmé letné natáčanie. Trailery stavili na pár skečov, ktoré akosi neukázali hlavný dej, iba vybrané scény a postarali sa o zaujímavý efekt: chcete vedieť, ako Vojtech dopadol. Ak ste tento film ešte nevideli, máte možnosť si ho pozrieť v knižnici a dozviete sa, ako Vojtech dopadol.

Réžia: Viktor Csudai. scenár: Viktor Csudai. hrajú: Matej Landl, Marián Miezga, Lucia Vráblicová, Zuzana Šebová, Gabriela Marcinková, Eva Sakálová, Zuzana Mauréry, Diana Mórová, Števo Martinovič, Juraj Kemka a ďalší

Audiokomentár a jeho význam

Táto technológia umožňuje nevidiacim a slabozrakým zmierniť dôsledky ich postihnutia v každodennom živote, predstavuje kompenzáciu ich znevýhodnenia a uľahčenie ich prístupu k audiovizuálnym médiám, ku kultúre. Je potrebné zdôrazniť, že v prípade tohto projektu nejde o jednorazové podujatie či akciu, ale o začiatok novej éry sprístupnenia audiovizuálnej kultúry nevidiacim a slabozrakým.

Prináša so sebou úplne novú možnosť zamestnania a spoločenského uplatnenia pre nevidiacich a slabozrakých, ktorí budú mať možnosť absolvovať vzdelanie v tejto oblasti a aktívne sa zúčastňovať na tvorbe audiokomentára.

pozvanka Vojtech

 

Autor: (dem), Foto: foto: ilustračné