Francúzsky organista Géraud Guillemot na troch koncertoch Vivat Vox Organi 2018

KULTÚRA
0 /

V nasledujúcom týždni nás v rámci festivalu Vivat Vox Organi 2018 čakajú hneď tri koncertné večery. Prvý z nich už tradične v Katedrále sv. Františka Xaverského v stredu 5. septembra o 19:30 hod., kedy sa predstaví francúzsky organista Géraud Guillemot. Zároveň týmto koncertom začína Francúzska kultúrna jeseň u nás.

Géraud Guillemot

Je titulárnym organistom kostola sv. Jána Krstiteľa v Chaource, kde pôsobí za významným barokovým organom z roku 1698. Géraud našich poslucháčov poteší aj dvoma nasledujúcimi koncertmi v dvoch historicky významných chrámoch nášho mesta a blízkeho okolia. V piatok 7. septembra 2018 o 19:00 hod. v Bazilike Návštevy Panny Márie na Starých Horách a v sobotu 8. septembra o 19:00 hod. v kostole Narodenia Panny Márie v Radvani na Hôrke.

Géraud Guillemot sa po prvý krát na našom festivale predstavil v roku 2016. Popri pôsobení v oblasti ekonomiky a financií sa venoval štúdiu hry na organe u renomovaných organistov a profesorov (Jean Wallet, Pierre Perdigon, Paul Coueffé). Vyučoval a viedol kurzy chrámových organistov v Annecy. Pôsobil na viacerých pozíciách organistov v Lyone, Isère, Cantal, Saint-Florentin, kde hrával na významných historických aj súčasných nástrojoch.

V súčasnosti od roku 2009 je titulárnym organistom v kostole sv. Jána Krstiteľa v Chaource, kde sa nachádza jeden z najvýznamnejších francúzskych barokových organov. V tomto chráme organizuje medzinárodný organový festival.

Guillemot je spoluorganizátor a pedagógom na medzinárodných interpretačných kurzoch na historických organoch v regióne Champagne a Burgundska. Pôsobí aj v oblasti odborného poradenstva pri rekonštrukciách a stavbách organov. Ako koncertný organista sa predstavil vo väčšine krajín Európy.

Bystrický koncert a ďalšie dva

Na svojom koncerte v banskobystrickej katedrále v stredu 5. septembra predstaví o 19:30 hod.  Géraud Guillemot spolu s katedrálnym organistom Matúšom Kucbelom barokovú omšu Françoisa Couperina. Pôjde o starobylú kompozíciu pre organ dialogicky vystavanú na striedaní organových veršov a gregoriánskeho spevu. Ide o znamenitú kompozíciu plne vystihujúcu grand siécle francúzskeho hudobného baroka.

Géraudove koncertné turné v našom meste a okolí bude pokračovať v piatok 7. septembra v bazilike Návštevy Panny Márie v Starých Horách, kde o 19.00 hod. odohrá svoj koncert na historickom organe v tamojšej nádhernej mariánskej bazilike. O odvoz účastníkov koncertu, ktorí pre svoj príchod na koncert v Starých Horách využijú autobus z AS v Banskej Bystrici, bude po skončení koncertu postarané. K dispozícii bude mikrobus.

Tretí z organových koncertov Gérauda Guillemota, v rámci festivalu Vivat Vox Organi 2018 zaznie v sobotu 8. septembra v kostole Narodenia Panny Márie v Radvani, ktorý si v tento deň pripomína sviatok patrocínia. Práve v tento deň sa v celej katolíckej cirkvi slávi slávnosť Narodenia Panny Márie. Koncert v radvanskom kostole začne o 19:00 hod. Géraud opäť ponúkne program venovaný dielam francúzskeho organového baroka.

 

Zdroj: Matúš Kucbel, Foto: ilustračné