Banskobystrická latka 2018 privíta aj najlepšiu výškarku na svete Rusku Lasickiené

ŠPORT
0 /

las2

Diváci Banskobystrickej latky (BBL) sa v utorok 6. februára majú na čo tešiť. Kým vlani prišli na naše Štiavničky obaja zlatí medailisti z olympijských hier v Riu de Janeiro 2016, tento rok k nám zavítajú obaja zlatí z majstrovstiev sveta v Londýne 2017. Po najlepšom atlétovi minulého roka Katarčanovi Mutazovi Essovi Baršimovi potvrdila totiž účasť aj Ruska Maria Lasickiené (za slobodna Kučinová), ktorá má v zbierke zlaté medaily z MS 2015 aj MS 2017 pod holým nebom.

Lasickiené je aktuálne tohtoročná svetová tabuľková jednotka s 204 cm. Na podujatiach môže štartovať len na základe štatútu nezávislej atlétky, ktorý jej Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) nanovo udelila. Súhlas dostala v minulom týždni aj s ďalšími 17 krajanmi. Organizátori BBL 2018 k účastí tejto ruskej výškarky okrem iného napísali:

Vo Volgograde dosiahla Lasickiené v predchádzajúcom víkende svoje halové maximum 204cm a pokúšala sa aj o 207 cm, čo je iba o 1 cm menej ako halový svetový rekord 208 Švédky Kajsy Bergqvistovej z roku 2006 a o 2 cm viac ako rekord Banskobystrickej latky Blanky Vlašičovej 205 cm tiež z roku 2006.“

Oba dvadsaťpäťročná Ruska Maria Lasickiené ťahá sériu 32 víťazných štartov od 23. júna 2016. Pravidelne prekonáva dva metre. Na BBL dosiaľ štartovala iba raz, v roku 2015 skončila piata so 192 cm. Vo videoodkaze sa fanúšikom prihovorila týmito slovami:

Príďte na skokanský míting do Banskej Bystrice, bude zábava… Teším sa na vás!“

Oddych si pred Banskobystrickou latkou nedopraje ani najlepší svetový výškar spomedzi mužov Mutaz Baršim. Vo štvrtok ho čakajú v Teheráne halové majstrovstvá Ázie. V Banskej Bystrici by mu mal následne v utorok 6. februára sekundovať už definitívne olympijský medailista v Londýne 2012 Brit Robbie Grabarz, ktorý sa pred týždňom trápil s menším zranením. Nádejnou formou sa môže pochváliť aj slovenský zástupca, člen banskobystrickej Dukly Matúš Bubeník. V Hustopečiach dosiahol výkon 230 cm. Hodnotný skok predviedol aj ďalší účastník BBL 2018 Poliak Sylwester Bednarek. V Třinci si pripísal 233 cm.

Autor: (job), Foto: ilustračné