Petra Vlhová vybojovala striebro na majstrovstvách sveta v alpskej kombinácii

ŠPORT
0 /

Lyžiarka banskobystrickej Dukly Petra Vlhová získala v piatok historickú striebornú medailu na majstrovstvách sveta. Vo švédskom Are uspela v alpskej kombinácii. Nikdy predtým žiadny slovenský zjazdár, ani vo federálnej ére, nestál na pódiu vrcholného podujatia po individuálne disciplíne.

Je to Vlhovej druhý cenný kov z majstrovstiev sveta, keďže pred dvoma rokmi vo švajčiarskom St. Moritzi bola členkou striebornej zostavy v súťaži tímov v paralelnom slalome. Petra len o tri stotinky minula šancu stať sa možno historicky poslednou majsterkou sveta v disciplíne všestrannosti, ktorú sa na vrcholných podujatiach chystajú zrušiť. Titul spred dvoch rokov obhájila Švajčiarka Wendy Holdenerová, bronz získala so stratou 45 stotín Nórka Ragnhild Mowinckelová.

V ženskej kombinácii skráteného zjazdu a slalomového kola medzi aktérkami chýbala azda najväčšia favoritka Američanka Mikaela Shiffrinová. Rovnako sa nepredstavila úradujúca olympijská šampiónka Švajčiarka Michelle Gisinová, ktorá je zranená a na svetovom šampionáte absentuje. Tieto kombinačné preteky by mal o dva roky na MS v talianskej Cortine d´Ampezzo nahradiť atraktívny paralelný slalom.

Petra Vlhová získala historicky prvú medailu pre Slovensko v individuálnej disciplíne na majstrovstvách sveta. Švajčiarsky St. Moritz pred dvoma rokmi priniesol úplne prvý cenný kov pre slovenské zjazdové lyžovanie – striebro v tímovej súťaži. Slováci vtedy v zložení Veronika Velez-Zuzulová, Petra Vlhová, Andreas Žampa a Matej Falat zo štyroch súperov našli premožiteľov až vo finále, keď ich zdolali Francúzi.

KOMBINAČNÝ ZJAZD

Petra Vlhová už v zjazdárskej časti kombinácie položila pevný základ svojej medailovej radosti. V hustom snežení na pomalšom snehu neurobila vážnejšiu chybu a celkovo zaostala za najrýchlejšou Rakúšankou Siebenhoferovou iba o 72 stotín sekundy. Stačilo jej to na priebežné ôsme miesto. Dosiahla však navlas rovnaký čas ako legendárna Američanka Lindsey Vonnová, ktorá sa prišla do Aare rozlúčiť s úspešnou kariérou. Za najväčšou favoritkou kombinácie Švajčiarkou Wendy Holdenerovej mala Petra iba odstup 30 stotín. Tej priebežne patrila piata pozícia.

Vlhová ako špecialistka na točivé disciplíny išla zjazd odvážne a zároveň umne. Dovolila si aerodynamiku „vajíčka“ aj v náročných úsekoch, kde by jej každý expert odpustil opatrnejší postoj. Lyže držala relatívne čisto napriek tomu, že líniu sa tvrdohlavo snažila udržať v extrémne tiahlych oblúkoch. Už len jej celkové 8. miesto je v zjazde aj pri neúčasti viacerých popredných lyžiarok senzačné. Naša Duklistka netajila spokojnosť:

„Počítala som so stratou okolo sekundy, sekunda a pol by bola dobrá. Prišla som do cieľa, mala so sedem desatín a vedela som, že najlepšie zjazdárky sú už v cieli a to ma potešilo. Mám dobrú pozíciu. Viditeľnosť nebola najlepšia, ale dalo sa ísť a je to O.K. Neviem ako postavia a či upravia nejako slalom, uvidíme na prehliadke.“      

Najväčšia súperka Holdenerová získala pred Vlhovou len malý náskok rovných troch desatín. Predznamenalo to dramatický súboj druhej dámy súčasného slalomu s obhajkyňou kombinačného titulu, ktorá je v sezónnom hodnotení slalomu tretia.

KOMBINAČNÝ SLALOM

Keďže už v zjazde svietilo kvôli sneženiu umelé osvetlenie, alpská kombinácia sa v Are išla prakticky ako nočná súťaž. V slalome už vládli prehľadné podmienky a napriek skráteniu prvej časti tú druhú nechali v štandardnej dĺžke, porovnateľnej s kratšími traťami vo Svetovom pohári. Kurz ale nebol náročný a možno aj to zaskočilo našu Vlhovú, ktorá sa ani nepriblížila k svojím možnostiam. Išla síce jasne lepšie a suverénnejšie ako väčšina zo 16 štartujúcich pretekárok pred ňou a v cieli celkovo viedla, no priebežne len s druhým slalomovým časom. O 15 stotín ju predstihla Kanaďanka Roni Remmeová, renkingovo za 50-kou!

V slalomovej časti podvečer pod umelým osvetlením už nepokračovalo sedem pretekárok na čele s Američankou Vonnovou či Švajčiarkou Larou Gutovou-Behramiovou, ktoré kombinačnú súťaž brali ako kvalitný tréning pred nedeľňajším majstrovským zjazdom.

Vlhová od prvých bránok zvyšovala svoj náskok pred konkurentkami až na úroveň 1,5 s, ale na druhej rovinke stratila na rýchlosti a napokon bola v cieli s náskokom len 1,10 s pred Kanaďankou Remmeovou. Zo zostávajúcej šestky pretekárok Vlhovú preskočila Švajčiarka Holdenerová, aj to len o 3 stotinky sekundy. Pritom na štarte slalomového kola mala náskok 30 stotín a na poslednom medzičase mali obe veľké rivalky navlas rovnaký čas. V dolnej časti však išla o niečo lepšie ako Petra, preto napokon vyhrala.

Šťastná Wendy Holdenerová v cieli povedala:

„Bolo to ozaj tesné a som šťastná, že som obhájila titul. Už som si myslela, že v tejto sezóne sa mi nepodaria dve dobré jazdy v jednej súťaži a je skvelé, že sa to podarilo na majstrovstvách. Je síce pravda, že najmä v zjazde som mohla byť aj rýchlejšia, ale celkovo rozhodlo to, že som išla vyrovnane. A Skutočnosť, že som zdolala Petru Vlhovú, ma mimoriadne teší.“

Naša Petra Vlhová prítomným médiam v Are povedala:

„Som spokojná, to áno, ale s Wendy to bolo také tesné. Takže je tam trochu smútku. V konečnom dôsledku však pociťujem šťastie, je to moja prvá medaila. Slalom nebol príliš ťažký a trať so snehom bola perfektná. Urobila som však chybu. Na druhej strane som na pódiu, mám striebro a je to teda skvelý deň. V zjazde som podala skvelý výkon. Bolo potrebné sa udržať čo najbližšie k Wendy. Keď som prišla do cieľa zjazdu so stratou len sedem desatín, veľmi som sa tešila, lebo som vedela, že medaila je reálna. Slalom? Nebola to zlá jazda, ale mohlo to byť aj rýchlejšie. Som druhá, aj keď tri stotiny, to je skoro nič. V zjazde som sa snažila nechať lyže a povedala som si ‚čo bude, to bude‘. Slalom bol profilovo trochu jednoduchší ako na iných pretekoch. Snažila som sa ísť naplno, boli tam chybičky, ale nakoniec to vyšlo na medailu. Mrzí ma, že som nevyhrala, ale veľmi sa teším z medaily. S odstupom času sa budem už len tešiť. Samozrejme, po tomto úspechu som sa trochu ‚odľahčila‘ od stresu, teraz už môžem v pokoji ísť trénovať obrovský slalom a slalom.“

Dvadsaťtriročná Vlhová mala premiéru na vrcholnom podujatí v alpskej kombinácii iba vlani vo februári na ZOH v Pjongčangu a hneď z toho bolo piate miesto s odstupom 65 stotín sekundy na bronzovú medailu. O dva týždne neskôr na pretekoch Svetového pohára v Crans Montane už bola na stupňoch víťazov tretia.

VÝSLEDKY:

Ženy – alpská kombinácia – konečné poradie (zjazd + slalomové kolo): 1. Wendy Holdenerová (Švaj.) 2:02,13 min, 2. Petra Vlhová (SR) +0,03 s, 3. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +0,45, 4. Ramona Siebenhoferová (Rak.) +0,49, 5. Roni Remmeová (Kan.) +1,13, 6. Federica Brignoneová (Tal.) +1,39, 7. Kajsa Vickhoff Lieová (Nór.) +1,51, 8. Franziska Gritschová (Rak.) +1,69

Autor: (bl), Foto: Zdroj TASR