3 /

V 4. kole nadstavby o udržanie sa vo futbalovej Niké ligy Banskobystričania vyhrali v Košiciach tesne 1:0, keď premiéru v najvyššej súťaži absolvoval brankár 22-ročný brankár Michal Trnovský. Ten nahradil jednotku v tíme spor Urpína Matúša Hrušku a nesklamal. Jediný gól zápasu strelil v 57. minúte Marián Pišoja. Bystričania neprehrali piaty duel v rade a navýšili si aj náskok na siedmom mieste tabuľky pred Trenčínom na ôsmom mieste, ktorý je teraz osembodový.

Pred tri a pol tisícmi divákmi začali oba tímy opatrne, zaujala až v 11. minúte dlhá lopta stredopoliara B. Bystrice Richtárecha za obranu, ktorá našla Rymarenka, ale toho zastavil brankár Kira v spolupráci s D. Kružliakom, ktorý ho atakoval podľa arbitra dovolene. V tej istej minúte na opačnej strane Davis posielal loptu do pokutového územia a iba tesne ju minul hlavou Medved. Ten sa neskôr ešte dvakrát zastreľoval, ale ani raz nemieril presne. V 28. minúte Medved uvoľnil do gólovej príležitosti Jonesa, ten zaváhal, nezakončoval, lopta sa však dostala k Hočkovi, ktorý našiel Galloviča, no jeho strela skončila v rukách brankára Trnovského. Po polhodine Davis centroval na hlavu Jonesa, ale lopta putovala príliš vysoko. V 37. minúte opäť Richtárech našiel pasom za obranu Pišoju, s jeho hlavičkou si však pozorný Kira poradil. V samom závere ešte centroval z pravej strany Rymarenko, ktorý našiel hlavu Willwébera, ale ten mieril vedľa bránky.

Po prestávke sa situácia z konca polčasu na bystrickej strane navlas zopakovala a následne  mali príležitosť domáci futbalisti. Kirov dlhý nákop predĺžil Medved na Faška, ktorého volej mieril vedľa. O dve minúty neskôr Faško našiel centrom za obranu Obouneta, ktorý hlavou tesne minul žrď. V 54. minúte Faško našiel Medveda, ten uvoľnil do úniku Fabiša, jeho delovku z pravej strany šestnástky vyrazil brankár Trnovský. V 57. minúte však udreli hostia spod Urpína, Rymarenko z ľavej strany našiel centrom na pravej strane Mariána Pišoju, ktorý si loptu za päťkou spracoval, zbavil sa Davisa a už z malého vápna ľavačkou zakončil presne k žrdi – 0:1. Košičanov inkasovaný gól nezlomil, naďalej úporne tlačili. V 70. minúte sa po centri Davisa odrazila lopta k Obounetovi, ten ju poslal pomedzi nohy Mensaha, no parádne zakročil Trnovský. Pri tejto situácii ležal na zemi Bystričan Migaľa, ktorého predtým trafila tvrdo lopta, no rozhodca Kružliak nechal v hre pokračovať. Rozhnevalo to najmä asistenta trénera Štefana Rusnáka, ktorý videl na lavičke rovno červenú kartu a putoval do šatne. Košičania potom dusili tím spod Urpína, mali ďalšiu skvelú šancu v 74. minúte, Obounet ušiel po pravej strane, našiel pred bránou voľného Galloviča, ktorý zblízka nastrelil obrancu hostí. O desať minút neskôr mal smolu v zakončení aj Medved, ktorý nezužitkoval prihrávku striedajúceho Soviča. Záver si potom bystrickí futbalisti postrážili a brali body, i keď súper mal strelecky navrch a aj na rohové kopy to bolo 8:0 pre Košice.

FC Košice – MFK Dukla Banská Bystrica 0:1 (0:0)

Gól: 57. Pišoja. Rozhodovali: I. Kružliak – Hancko, Štofík. ŽK: Hočko – Richtárech, Trnovský. Diváci: 3552.

KOŠICE: Kira – D. Kružliak, Gorosito, Innocenti – Fabiš, Gallovič (79. Qose), Hočko (82. Greššák), Davis (79. Petrák) – Medved, Faško (82. Sovič), Jones (44. Obounet).

BANSKÁ BYSTRICA: Trnovský – Mensah, Willwéber, Migaľa – Pišoja, Hlinka, Richtárech (90+3. Guimaraes), Marquinho (74. Považanec) – Slebodník (74. Hanes), Rymarenko (88. Ľupták), Veselovský (46. Depetris)

Mário Auxt, tréner B. Bystrice: „Vedeli sme, že to bude náročné stretnutie. Vedeli sme, že domáci potrebujú body. Snažili sme sa na to pripraviť a hlavne v prvom polčase to bolo náročné, pretože domáci hrali kompaktne, zatvárali nám priestory, cez ktoré sme sa ťažko presadzovali. Do druhého polčasu sme chlapcov nabádali, aby boli trpezliví a v podstate sme si počkali na ten jeden gól, ktorý rozhodol zápas. Dôležité bolo, že sme vzadu dobre bránili, najmä v závere. Musím povedať, že aj brankár Trnovský nás podržal v ťažkých situáciách.“

Marian Pišoja, strelec gólu B. Bystrice: „Možno jedna strela stačila na víťazstvo, ale padla tam, to je podstatné. Boli sme efektívnejší ako súper, to rozhodlo. Je to zaujímavé, že zrovna tu som dal oba svoje góly. Dobre sa mi tu hrá, je tu krásny štadión. Dnes to ale bolo o celom tíme. Makali sme za jeden povraz, vyústilo to k tomu gólu a zvládli sme to aj vzadu ako tím. Treba povedať, že súper nás v druhom polčase zatlačil. Vytvorili si nejaké šance, našťastie sme to tam blokovali. Keď makáte, tak sa aj šťastena môže k vám prikloniť. Boj o siedme miesto ešte zďaleka nie je rozhodnutý, zostáva ešte veľa zápasov.“

Michal Trnovský, brankár B. Bystrice v premiére s čistým kontom: „V prvom rade ďakujem vedeniu a trénerom za šancu, ktorú som dostal, keďže momentálne nie je jednoduché dostať sa do bránky. Môj parťák Matúš Hruška podáva stabilné výkony a neskutočne dobre chytá. Je to fantastický pocit byť po dlhšej dobe opäť v bránke. Naposledy som chytal v lige asi pred tromi rokmi, keď Nitra vypadávala. Som veľmi vďačný aj rodine a spoluhráčom. Zápas to nebol jednoduchý. Prvý polčas bol opatrný z oboch strán, s minimom šancí. Cez polčas sme si niečo povedali a do druhého polčasu sme išli s jasným cieľom vyhrať. To sa nám nakoniec podarilo, ale vďaka patrí celému tímu za to, ako mi pomáhali. Každý bojoval jeden za druhého. Bol to kolektívny výkon z našej strany. Dali sme gól a Košice sa potom dostali do tlaku, ale ustáli sme ich situácie.“

Ján Kozák ml., tréner Košíc:Bystrica mala o dvadsať bodov viac. Vravel som, že sa musíme týmto mužstvám už aj my približovať výkonmi. To si myslím, že sa nám darí. V prvom polčase chlapci plnili to, čo sme si povedali. Boli sme kompaktní, získavali sme lopty, len máme problémy s riešením finálnej fázy. Sme zbrklí, riešenia nie sú dostatočne kvalitné, respektíve zlé. Chceli sme v dobrej hre pokračovať aj v druhom polčase, čo sa nám darilo. Mali sme veľa šancí, boli sme lepším mužstvom, no bez gólu sa vyhrať nedá. Pod mojím vedením to bol asi náš najlepší výkon, prehra je preto krutá, no pracujeme ďalej. Verím, že ak takto budeme hrať, tak budeme vyhrávať.“

Banskobystrickí futbalisti sa najbližšie predstavia doma na Štiavničkách. V sobotu 13. apríla o 18.00 hodine privítajú Zemplín Michalovce.

Autor: (irb), Foto: fb FC Košice (Š. Pavlišin)