0 /

Banskobystrickí hokejisti vo štvrtom zápase Ligy majstrov prehrali na domácom ľade so švédskym Färjestadom 3:4 po predĺžení. Celý zápas sa súper na nás iba doťahoval, no na konci tretej tretiny a na začiatku predĺženia sme nevyužili presilovku a napokon za to pykali. Pripísali sme si však do tabuľky aspoň jeden bod za remízu v riadnom hracom čase.

Naši hokejisti zachytili úvod stretnutia. Už v 66. sekunde sme sa ujali vedenia po prečíslení dvoch na jedného, keď Jordan Hickmott pohotovo bez prípravy poslal puk po ľade presne k žrdi – 1:0. Následne mal prevahu švédsky tím, no nevyužíval šance. M. Johansson sa nepresadil zblízka, Mozik z pravého kruhu a Olofsson pre zmenu z ľavého. Färjestad nevyužil ani presilovku. Rovnakú možnosť mali aj Bystričania a zmarili dve dobré príležitosti. Lamper nepokoril Holma z bezprostrednej blízkosti a neujal sa ani nebezpečný teč Rótha. V šestnástej minúte mohol vyrovnať voľný L. Johansson, proti bol spoľahlivý Beskorowany. Záver prvej tretiny sa niesol v znamení presilovky ´baranov´, avšak nezahrali ju ideálne, šancu si žiaľ nevypracovali.

Na začiatku druhej tretiny mal náš trojnásobný majster výhodu ďalšej presilovky a v nej nevyužil tutovku Bartánus, keď zoči – voči Holmovi zaváhal. Hokejisti z Karlstadu napokon vyrovnali v 25. minúte. Ujala sa dobrá strela Erixona z medzikružia, mieril ponad vyrážačku gólmana HC ´05 – 1:1. Hostia mali herne navrch, ale nebezpečnejšie šance si vytvorili naši ´barani´, konkrétne Bartánus a Jääskeläinen. Až v druhej polovici stretnutia sa dostal do gólových príležitostí i Färjestad, Blum z prečíslenia dvoch na jedného pred Beskorowanym neuspel a voľný Åslund strieľal našťastie vedľa žrde.

Na začiatku tretej tretiny mohli ísť ´barani´ do vedenia v oslabení. Z prečíslenia zakončoval Hrnka, ale recept na Holma nenašiel. Až v pätici sa to podarilo Joonovi Jääskeläinenovi, ťažil z chyby švédskej defenzívy a parádne napriahol spomedzi kruhov – 2:1. Färjestad následne prepol na vyššie obrátky, Leskinen to skúšal z dvoch metrov, no nebol úspešný a Åslund unikol v oslabení, jeho bekhend zmaril opäť skvelý Beskorowany. Napokon však kapituloval v 52. minúte. Hostia predviedli peknú kombinačnú akciu po ktorej bez prípravy šikovným švihom zakončoval Nilsson2:2. Naši hokejisti zdvihli hlavy a o dve minúty na to odpovedali. Pri avizovanom vylúčení hráča z Karlstadu sa po dobrej práci Slováka presadil v páde zblízka Patrik Lamper3:2. Ani tento stav žiaľ netrval dlho. V 57. minúte Blum nahadzoval puk pred bránku od modrej a účinne ho tečoval Åslund 3:3. V závere riadneho hracieho času hrali Banskobystričania ďalšiu tentoraz až štvorminútovú presilovku a keďže ju nevyužili, preniesli si ju do predĺženia. Ani v ňom sa však v početnej prevahe nepresadili, šance mali Hrnka a Hickmott. Už v troch proti trom sa ocitol sám pred brankárom HC ´05 Åslund, no pohorel a rovnako ho napodobnil na opačnej strane v sólovom úniku náš Wahl. Rozuzlenie nastalo dvadsať sekúnd pred koncom, keď chybu Slováka potrestal Ejdsell a zabezpečil ta tak švédskemu mužstvu dva body a výhru 3:4.

HC’05 iClinic Banská Bystrica – BK Färjestad Karlstad 3:4 po predĺžení (1:0, 0:1, 2:2 – 0:1)

Góly: 2. Hickmott (Wahl, Southorn), 23. Jääskeläinen, 54. Lamper (Marek Slovák) – 25. Erixon (Åslund), 52. Nilsson (Åslund), 57. Åslund (Blum, L. johansson), 65. Ejdsell

Rozhodovali: Jarets (Bielor.), Baluška – Synek, D. Konc ml., vylúčení na 2 min: 2:6, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, diváci: 1695.

Banská Bystrica: Beskorowany – Southorn, Mihálik, J. Brejčák, Ďatelinka, Martinelli, Biro – Lamper. Marek Slovák, Jääskeläinen – Hickmott, Wahl, Šoltés – Hrnka, Tamáši, Bartánus – Kabáč, Gabor, Róth – T. Varga (od 21. min.)

Färjestad: Holm – Westin, Mozik, Blum, Arnesson, S. Erixon, Ivarsson, A. Johansson – Åslund, L. Johansson, M. Nilsson – Leskinen, Ryno, Ejdsell – Olofsson, Mart. Johansson, Ottosson – Rydahl, Bäck, Jakobsson – Sandberg (od 21. min)

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Po minulom zápase v Karlstade s Färjestadom sme neboli spokojní, nehrali sme tam najlepšie. Myslím si, že teraz môžeme byť radi aj za tento bod. Mali sme šance aj na víťazstvo, nešli nám presilovky. Čelili sme silnému súperovi, blokovali sme strely. Bojovalo sa na oboch stranách. Dokázali sme vždy odskočiť súperovi, no ten zakaždým vyrovnal. Náš brankár bol opäť fantastický. Hráči môžu byť za dnešný výkon na seba hrdí.“

Jojan Pennerborn, tréner Färjestadu: „Nemali sme dobrý štart, hneď po chybe sme inkasovali gól, čo sa nám potom stalo celkovo trikrát v zápase. Takže som napokon rád, že odchádzame s dvomi bodmi. Hrať doma a vonku je v tejto súťaži veľký rozdiel. Bystričania mali v tomto smere výhodu a pretavili ju do bodu. Teší ma, že sme zvládli oslabenia.“

Patrik Lamper, strelec tretieho gólu Banskej Bystrice: „Mohli sme tento zápas s Färjestadom vyhrať, ale nepremenili sme šance. Mrzí nás, že sme nevyužili hlavne štvorminútovú presilovku na konci tretej tretiny a na začiatku predĺženia. Následne súper strelil víťazný gól. Švédsky tím bol hokejovejší a to si myslím, že v tomto zápase rozhodlo v ich prospech. My sa však nemáme za čo hanbiť, ukázali sme dobrý hokej. Nemôžeme to porovnávať s tým, čo sme hrali u nich na ľade. Tam sme išli v deň zápasu a to sa tiež odzrkadlilo na našom výkone. Teraz sme sa na nich pripravili lepšie, vedeli sme čo od nich môžeme čakať a myslím si, že sme sa nielen týmto zápasom, ale aj štvrtkovým dobre naladili na ligu. Len ma mrzí, že sme nevyužili presilovky proti Färjestadu. Napádali nás vysoko, brali nám hneď puky, preto sme sa nevedeli v početnej výhode presadiť.“

Ivan Ďatelinka, kapitán Banskej Bystrice: „Mali sme veľmi dobrý vstup do zápasu, držali sme súpera na dištanc. Nedovolili sme mu dostať sa do väčšieho počtu šancí, až v druhej tretine si ich vytvoril, no mali sme ich aj my. V tretej tretine ako sme dali takmer už víťazný gól, tak nasledoval na opačnej strane ľahký teč a inkasovali sme. V závere riadneho hracieho času i na začiatku predĺženia sme mali presilovku, no žiaľ nevyužili sme ju, následne ani samostatný nájazd a súper nás za to potrestal. V minulých rokoch sme presilovkové situácie zvládali, teraz sme ich nezvládli, musíme sa z toho poučiť, pretože tieto nerovnovážne stavy na ľade rozhodujú zápasy aj v lige. Ak však trošku na tom pocvičíme, tak to pôjde. Pripravili sme sa na Färjestad dobre, všetci zabrali na sto percent a mohli sme vyhrať. Neprialo nám šťastíčko. Na našom tímovom výkone v oboch zápasoch však môžeme stavať.“

Gilbert Gabor, rodák zo Švédska, útočník Banskej Bystrice: „Nie sme po tomto zápase spokojní s bodom, pretože sme mohli získať všetky tri. Odohrali sme dobrý zápas, no hokej je hokej. Nikdy neviete ako to skončí. Mohli sme vyhrať, no mohli sme aj prehrať, stalo sa tak v predĺžení a je to veľká škoda vzhľadom na priebeh. V Lige majstrov keď hráte doma, tak máte veľkú výhodu. Nemusíte cestovať, letieť lietadlom niekde ďaleko. Navyše Švédi majú úplne iné ihrisko, my máme menšie, je to rozdiel. Pre mňa to bolo špecifické hrať proti švédskemu tímu . Snažil som sa robiť so svojimi spoluhráčmi svoju robotu, hlavne hrať dobre do tela. Za Färjestad hral Ivarsson, s ktorým som hrával kedysi vo Švédsku od mala, tak som ho podpichoval a na ľade hecoval, aby si dával na mňa pozor (úsmev).“

Vojtěch Mozik, český obranca v službách Färjestadu: „Všetci sme chceli vyhrať v Banskej Bystrici za tri body, ale nakoniec môžeme byť radi aj za tieto dva. Domáci predviedli dobrý výkon, hrali jednoducho. V Ambri sme to mali tiež ťažké, mali tam plný ´kotol´, no odohrali sme tam dobrý zápas vzhľadom na to, že sme cestovali celý deň. Boli sme lepším tímom, ale Švajčiari urvali tesnú výhru. Tu v Bystrici to bolo taktiež ťažké, naozaj chvála pánu Bohu za dva body. Berieme ich so všetkým ´všudy´.“