FOTO: Banskobystrická latka 2019 ponúkla výkony svetovej extratriedy + HLASY

ŠPORT
3 /

Jubilejný 25. ročník Banskobystrickej latky ponúkol v sobotu v hale na Štiavničkách dva kvalitné svetové výkony v oboch súťažiach. V ženskej sa oň postarala Ruska Maria Lasickiené, ktorá pokorila dva metre a pokúšala sa o rekord podujatia 206 cm. V mužskej vynikol Japonec Naoto Tobe výkonom 233 cm. Následne sa snažil o japonský rekord a najlepší tohtoročný svetový výkon 236 cm. Predviedol pekné pokusy, no latka napokon nezostala na svojom mieste.

SÚŤAŽ ŽIEN

Ruská výškarka Maria Lasickiené v generálke na marcové halové majstrovstvá Európy v škótskom Glasgowe obhájila vlaňajšie prvenstvo na Banskobystrickej latke. Prekonala rovné dva metre na tretí pokus (vyžiadala si absolútne ticho) a potom sa pokúšala o centimeter zlepšiť rekord podujatia Chorvátky Blanky Vlašičovej z roku 2006.  Métu 206 cm však nepokorila ani v absolútnom tichu  ani s hudbou a potleskom divákov.

Na druhom mieste skončila Talianka Alessia Trostová so 194 cm a tretiu priečku so 190 cm si podelili až štyri skokanky, Jaroslava Mahučichová (Ukrajina), Elena Vallortigarová (Taliansko), Sofie Skoogová (Švédsko) a Michaela Hrubá z Česka.

Svetová jednotka Lasickiené začala na 185 cm, rovnako ako juniorská svetová rekordérka Mahučichová, no Ruska na rozdiel od mladej Ukrajinky si čisté konto pokusov ustrážila aj na 190, 195 i 197. O víťazstvo súperili na 197 cm už len dve Lasickiené s Trostovou , no Talianka túto výšku nepokorila. Ruska sa potom sama pokúšala o 200 cm, vyšlo jej to na tretí pokus v absolútnom tichu a v histórii ‚latky‘ sa tak postarala o dvanásty výkon na dvoch metrov a viac.

Víťazná Maria Lasickiené pôsobila dosť smutne, pretože sa jej nepodarilo prekonať rekord mítingu. Pre médiá v zákulisí povedala:

„Ďakujem za veľkú podporu divákom. Energia v hale bola výborná, no a tie nevydarené pokusy ani neviem, prečo tak dopadli. Treba mi asi viac zapracovať v tréningoch. Je to dosť odlišné skákať v takej búrlivej atmosfére, no je to výborná možnosť stretnúť sa s ďalšími známymi skokankami. Bol to pre mňa i test pred hlavným cieľom halovými ME v Glasgowe. Tých 206 cm sa mi nepodarilo, bol to deň, ktorý mi viac nedoprial. Možno mi chýbal väčší čas na adaptáciu, ťažko teraz povedať niečo viac k tomu, prečo sa mi to nepodarilo.“

BBL 2019 9

V súťaži žien sa predstavila jediná Slovenska, členka banskobystrickej Dukly Tatiana Dunajská. Na prvýkrát pokorila 170, 175 aj 180, no méta osobného rekordu 185 cm bola už nad jej sily. Pre Bystricoviny povedala:

„Hodnotím to zvláštne. Určite som chcela skočiť viac, všetko tomu aj nasvedčovalo, rozcvička, super pokusy na 170, 175, relatívne aj na 180, no príde 185 a začnem vymýšľať, takže nie som spokojná s mojím vystúpením. Veľmi som chcela skočiť 185 cm, no potom je človek premotivovaný a takto to dopadlo. Myslím si, že 180 cm mám zastabilizovaných túto sezónu, už treba len počkať kedy príde ten správny čas a vyletí to vyššie.“

Tatiana Dunajská skončila vo svojom šiestom štarte na BBL na 10. mieste výkonom 180 cm, pričom túto métu pokorila v sezóne už štvrtýkrát. Zverenkyňa trénera Michala Švarku má pod strechou skočených 183 cm z februára 2017 v Ostrave. Dvadsaťšesťročná Duklistka sa v sobotu už štvrtý raz za sebou lúčila s Banskobystrickou latkou výkonom 180 cm.

BBL 2019 15

SÚŤAŽ MUŽOV

V mužskej súťaži videla vypredaná hala na Štiavničkách víťazstvo Japonca Naota Tobeho, ktorý potvrdil pozíciu tohtoročnej svetovej výškarskej jednotky. Predviedol výkon svetovej extratriedy 233 cm. Túto výšku pokoril na druhý pokus a potom si dal nastaviť 236 cm, čo by znamenalo svetový výkon roka i nový japonský rekord. Druhý i tretí pokus boli veľmi tesné, no latka napokon spadla.

Celkovo 12 mužov bavilo fanúšikov, z toho desať poznalo, ako chutí zdolať 230 cm vo svojej kariére. Dôležitá bola v sobotu večer v tejto súťaži výška 227 cm s deviatimi skokanmi. Výškar z oficiálneho plagátu Mexičan Rivera ju zdolal, tak ako tie predchádzajúce okamžite, po ňom ďalší piati, vrátane ázijských favoritov Japonca Tobeho a Číňana Wanga s dvoma opravami. Na 230 cm hneď na prvý pokus uspel Tobe a v histórii prispel do štatistiky 69. výkonom 230 cm a viac. Ďalší sa žiaľ k nemu nepridali, a tak si favorit a líder tohtoročných svetových tabuliek naložil 233 cm. Túto latku zdolal na druhý pokus , takže sa mohol pokúsiť o japonský rekord. Ten napokon prekonaný nebol. Naoto Tobe i napriek tomu dosiahol kvalitný výkon a po prevzatí ceny divákom v hale na Štiavničkách povedal:

„Chcel by som sa vám poďakovať. Boli ste fantastickí. Veľmi sa mi tu páčilo. Bol som trochu nervózny, ešte som neskákal v pozícii svetovej jednotky, úvodné pokusy som mal rozpačité, ale potom som sa do toho dostal a záver som si užil. Mrzí ma, že som neskočil 236 cm, pokusy boli tesné, no verím, že sa tento rok ešte zlepším a možno budem atakovať aj hranicu 240 cm (úsmev).“

BBL 2019 43

Súčasťou Banskobystrickej latky bolo aj osvedčené duo Slovákov – Duklista Matúš Bubeník a nitriansky výškar Lukáš Beer, ktorý mal zapožičanú súpravu banskobystrickej Dukly. Obaja mali ambície zdolať aj 227 cm, no už pred súťažou bolo zrejmé, že vírusom zmáhanému Matúšovi Bubeníkovi budú chýbať sily. Do štatistiky si ako prvý zapísal neplatný pokus na 215 cm, napokon túto latku ani nezdolal a zapísal si len 210 cm. Po pretekoch nám povedal:

„To sa stáva, nestalo sa mi to prvýkrát ani naposledy, raz je človek hore, raz dole. Mrzí ma to, lebo už je také obdobie, kedy moja forma stúpa. Verím, že by som tu mohol skákať trošku inak, ale žiaľ daná situácia mi to dnes nedovolila. O šiestej ráno som sa zobudil s kŕčmi v bruchu. Asi je to nejaká stravná viróza, lebo som vracal, mám hnačku a celý deň som nejedol. Stratil som všetky tekutiny. Bolo to moje rozhodnutie, že to skúsim. Dúfal som, že budem aspoň ľahký, ale energia mi chýbala.“

Lukáš Beer výšky 210 i 215 cm zvládol na prvý pokus, 220 a 224 cm na druhý. Potom sa márne pokúšal o sezónne maximum 227 cm. Nevyšlo to, čo ho tak troch mrzelo. Neskrýval menšie sklamanie:

„Tento míting je pre mňa najlepší aký len môže byť. Som rád, že som sa ho mohol zúčastniť už po ôsmykrát, ale ešte radšej by som bol, ak by sa mi podarilo skočiť 227cm. Tento týždeň bol úspešný, v utorok som skočil 226 cm, dnes 224, ale tých 227 by ma potešilo omnoho viac. Možno som bol trochu unavený z utorka, chcel som si to dnes hlavne užiť, no nevyšlo mi to podľa predstáv. Do začiatku majstrovstiev sveta je ešte dosť času, tri týždne, musím popracovať hlavne na technike, aby to bolo ešte lepšie. Chcel by som urobiť spolu s Matúšom Bubeníkom dobrý výsledok na svetovom halovom šampionáte.“

Za víťazným 26 ročným japonským študentom telesnej výchovy z Čiby a bronzovým z Ázijských hier 2018 Naotom Tobem skončili na druhej priečke spoločne štvrtý z MS 2017 Mexičan Edgar Rivera a taliansky šoumen Gianmarco Tamberi, halový majster sveta z Portlandu 2016 a víťaz Banskobystrickej latky 2016. Obaja si zlepšili sezónne maximum na 227 cm a aj ich pokusy na 230 cm boli veľmi nádejné. Obhajca prvenstva Jü Wang z Číny dosiahol rovnaký výkon, no stačilo mu to až na 6. miesto. Víťaz BBL 2017 Poliak Sylwester Bednarek bol s 220 cm až desiaty.

BBL 2019 38

VÝSLEDKY:

Ženy: 1. Lasickiené (Rus.) 200, 2. Trostová (Tal.) 194, 3. Mahučichová (Ukr.), Skoogová (Švéd.), Vallortigarová (Tal.), Hrubá (ČR) všetky po 190, 7. Tarandová 190, 8. Esquivelová (Mex.) 185, 9. Krejčiříková (ČR) 185, 10. T. Dunajská (SR) 180, 11. Rossitová (Tal.) 180.

Muži: 1. Tobe (Jap.) 233, 2. Rivera (Mex.) a Tamberi (Tal.) po 227, 4. Baniótis (Gréc.) 227, 5. D. Thomas (Bah.) 227, 6. Jü Wang (Čína) 227, 7. Beer (SR) a Ivanov (Bulh.) po 224, 9. Castro (Portor.) 224, 10. Bednarek (Poľ.) 220, 11. J. Robinson (USA) 215, 12. Bubeník (SR) 210.

BBL 2019 6

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský