Ako získať kondíciu späť ak ste dlho nešportovali?

ŠPORT
0 /

Keď sa kedysi pýtali Winstona Churchilla na tajomstvo jeho dlhovekosti odpovedal stroho: „No sport.“ Winstona určite musíme pre mnoho vecí obdivovať, no práve tento jeho výrok mu ku cti práve neslúži.

Ak ste však z toho, či onoho dôvodu doteraz vyznávali život podľa Churchillovho kréda a rozhodli sa začať hýbať, máme pre Vás pár rád, ktoré by Vám mohli pomôcť. Nie je totiž tajomstvom, že drvivej väčšine začínajúcich nadšencov, dôjde veľmi rýchlo para a skončia ešte skôr, ako vôbec začali. Takže čítajte, myslite a športujte čo najdlhšie.

Začnite pomaly a trpezlivo

Začiatok je dôležitý, pretože, ako sme už vyššie napísali, 8 z 10 ľudí ho jednoducho prepáli a telo, nezvyknuté sa hýbať, povie takémuto násiliu nie. Takže ako začať? Ešte skôr ako sa pustíte do akejkoľvek aktivity plánujte a učte sa. Na webe aj v knihách nájdete kopec užitočných informácií a aj tréningových plánov pre začínajúcich rekreačných športovcov.

Je úplne jedno či chcete behať, bicyklovať alebo začať cvičiť v posilňovni. Začnite zľahka, aby si telo stačilo zvyknúť na to, že je od neho vyžadovaná nejaká aktivita. Buďte trpezliví a aj keď už máte pocit, že sa môžete posunúť na ďalší level, radšej ešte počkajte. Všetko má svoj čas a Vy máte toho ešte kopec pred sebou.

Zachovajte pravidelnosť

Zvyk je železná košeľa. A pri športovaní to platí viac než kde inde. Garantujeme Vám, že po opadnutí prvotnej eufórie, keď Vás prestane baviť zahlcovať sociálne siete spotenými fotkami a odhodlanými statusmi, príde kríza. A na tú sa najlepšie pripravíte tak, že si predtým na športovanie jednoducho zvyknete tak, že Vám bude chýbať.

Stanovte si dni kedy športujete a hodinu, v ktorú začínate a najmä spočiatku to dodržujte nech sa deje čokoľvek. O toľkej a toľkej športujete a cez to nejde vlak. Musíte. Podľa jednej štúdie (nájdenej na internete) človek musí nejakú činnosť opakovať pravidelne 17 – krát, aby sa z nej stal zvyk. Stačí však vynechať len 2 až 3 – krát a celý systém sa rozsype. Takže, majte pevnú vôľu a bojujte. Pôjde to, len si dajte šancu a vybudujte si návyk. Trocha to trvá, ale stojí to za to.

Striedajte aktivity

Nech už začnete s akoukoľvek aktivitou, nedržte sa jej zubami nechtami. Je super ak začnete behať a ušľachtilé ak cvičiť. Ale doprajte telu, aby sa zoceľovalo variabilne. Svoje tréningové jednotky dopĺňajte napr. kolektívnymi športmi. Futbal je skvelý, tenis tiež nie je zlá voľba, no my samozrejme odporúčame florbal.

Je lacný, stačí vám kvalitná florbalová hokejka,  spoluhráčov nájdete všade a riziko zranenia je úplne minimálne. Navyše sa dá hrať v lete aj v zime. Každopádne, voľba je na Vás, preferencie má každý iné. Určite však nezostávajte iba pri jednom druhu aktivity, prinajlepšom sa začnete nudiť, prinajhoršom si ju úplne znechutíte. Striedajte to a uvidíte, že sa budete zo športovania oveľa viac tešiť.

Regenerujte

Regenerácia je vec, ktorú podcení najviac ľudí. Ono je super, že vás na začiatku športovanie baví a je úplne jasné, že v ošiali by ste behali, skákali a cvičili každý deň. Ale dávajte si pozor. Telo nevydrží všetko a keď ho preťažíte, ozve sa. A nebýva to príjemné. Regenerujte viac a dlhšie, ako športujete.

Mnoho profesionálnych športovcov Vám odprisahá, že naozaj úspešní začali byť až vtedy, keď pochopili, že si telo musí aj náležite oddýchnuť. Dajte mu zabrať, nešetrite ho, ale potom ho nechajte na pokoji a ono sa Vám odvďačí lepšími výsledkami. Prejaví sa to aj na Vašom zlepšovaní, kto regeneruje, napreduje rýchlejšie. Taká je štatistika.

Kúpte si správne vybavenie

Ďalšia z vecí, ktorú ľudia zvyknú podceniť alebo naopak preceniť. Každý poznáme niekoho, kto „začínal iba v obnosenom tričku, kraťasoch a starých teniskách“. Nerobte to. Ušetríte síce na financiách, ale určite nie na zdraví (prečítajte si článok ako si vybrať najvodnejšiu obuv na beh pre rôzne povrchy). Nikto Vás nenúti kupovať si najdrahšie veci. Ale poobzerajte sa po vybavení, ktoré je priamo určené pre Váš typ aktivity.

Neurobí z Vás lepších športovcov, to od toho nečakajte. Umožní Vám však robiť Váš šport bez bolesti a s maximálnym úsilím. A keď športovanie nebolí, oveľa lepšie sa naň zvyká. Nájdite si špecializované športové obchody a nechajte si tam s výbavou poradiť. Vyškolení personál bude vedieť vybrať veci priamo na mieru tomu, aký šport robíte a v akej fáze tréningu sa práve nachádzate.

Nájdite si spoločníka

Veľa z nás nedá dopustiť na to, že pri športe sú sami a majú svoj pokoj. Proti gustu žiaden dišputát, ale nájdite si aspoň niekoho, kto zdieľa rovnakú vášeň, ako Vy. Uvidíte, ako veľmi pomáha mať pri sebe niekoho kto chápe čím práve prechádzate. Kto dokáže rozoznať, že máte krízu, kto vie, kedy na Vás tlačiť lebo toho zvládnete viac a kto vás nakopne, keď sa vám nechce. A ono aj to pivo alebo kávička po športe úplne inak chutí viacerým, ako iba jednému. A ak naozaj ste vlk samotár, tak si aspoň nájdite, ako doplnkovú aktivitu nejaký kolektívny šport. Socializujte sa.

Nepreháňajte to

Na záver už len jedna rada. Nenaháňajte sa za číslami, grafmi, štatistikami a výsledkami. Robte svoj šport pocitovo. Hlavne na začiatku. Nehovoríme, že si nemáte svoje aktivity merať, len výsledkom nepridávajte príliš vysokú váhu. Na začiatku sa zlepšujete ľahko, no postupne spomalíte.

Nesmie Vás to demotivovať, ono sa to zasa rozbehne, skúste niečo zmeniť alebo lepšie regenerovať. Nikdy sa však nevystavujte tlaku, kvôli tomu, že ste minule bežali alebo bicyklovali rýchlejšie alebo ste odcvičili viac. Je úplne jedno, koľko toho a za aký čas zvládnete. Nezabúdajte na to, že ste začínali, aby ste sa cítili lepšie. A to sa Vám podarí len vtedy, keď si zachováte radosť z pohybu a pokoru. Držíme Vám palce a ak budete potrebovať poradiť s tréningom alebo vybavením, sú tu pre Vás odborníci na www.florbal4u.com.

Zdroj: Florbal, Foto: ilustračné