Matej Tóth trénuje v Banskej Bystrici, využíva hypoxický stan

ŠPORT
0 /

Olympijský víťaz v chôdzi na 50 km Matej Tóth uprednostnil pred sústredením v Španielsku tréningy v Banskej Bystrici a nočný pobyt v hypoxickom stane simulujúcom vysokohorské podmienky. Dohodol sa na tom s trénerom Matejom Spišiakom.

Štyria z piatich členov tréningovej skupiny chodeckého kouča Mateja Spišiaka – Mária Katerinka Czaková, Miroslav Úradník, Michal Morvay a Ľubomír Kubiš sa vybrali na vysokohorské sústredenie do španielskej Sierra Nevady. Matej Tóth sa však rozhodol necestovať, čo vysvetlil pre oficiálny web Slovenského atletického zväzu (SAZ) nasledovne:

„Aby mi ostalo viac energie – fyzickej aj mentálnej – do záverečnej prípravy na tokijské hry. Hypoxický stan zaraďujeme v príprave už niekoľko rokov a osvedčilo sa nám to. Nie je to síce plnohodnotná náhrada za vysokohorské sústredenie, ale ako impulz pre telo a príprava na prípravu vysoko v horách je to veľmi dobré. Telo je donútené reagovať, zlepší sa tvorba krvi a tým aj výkonnosť. Keď potom pôjdeme do reálnej vysokej nadmorské výšky, nebude to pre telo už taký šok, rýchlejšie sa adaptuje a s kvalitnými tréningami môžeme začať skôr.“

Matej Tóth aj prezradil, akú nadmorskú výšku si v stane nastavili na prespávanie:

„Zvolil som trochu atypický model. Využil som voľnejší tréningový týždeň a prvé dni som mal maximálnu výšku – viac ako 6000 metrov nad morom. Následne som ju mierne znížil na 4 500 metrov a po týždni som sa dostal na 2500 – 3000 metrov. Plán bol dva týždne. Začal som 4. januára a končím v nedeľu 17. januára.“

Matej Tóth sa pripravuje doma v Banskej Bystrici. Využíva nové cyklotrasy popri rieke Hron ako aj kopce v okolí v smere na Králiky a Kordíky. Trénuje i dvojfázovo a postupne sa snaží zvyšovať objem kilometrov. Momentálne sa pohybuje na úrovni približne 130 km za týždeň. Náš chodec v rozhovore pre atletika.sk ďalej vraví:

„Určite by sa príjemnejšie trénovalo v teple, v trenírkach a tielku, ale keď zvážim momentálnu situáciu doma a vo svete, rôzne obmedzenia v doprave aj v službách, som rád, že som ostal doma. K pohode vôbec neprispieva, keď človek poriadne nevie, ako, kedy, a či sa v zdraví vráti domov zo sústredenia. Pre tieto spomenuté dôvody sme sa s realizačným tímom rozhodli, že 15. februára neodletíme do tepla, ale ostaneme v Európe a pôjdeme na miesto dostupné autom. Naplánovali sme si preto trojtýždňový kemp v talianskych Dolomitoch v Melagu. Tréning v tejto lokalite na prelome februára a marca sme si už v minulosti odskúšali. Aj keď je hore v doline, v nadmorskej výške 2000 metrov chladno a sneh, len 20 minút cesty autom je v 1000 metroch štadión a cyklotrasy, kde sa dá trénovať už vo veľmi príjemných, akoby jarných podmienkach. V roku 2014 sme tam boli v rovnakom termíne a sedem dní po návrate som zašliapal v Dudinciach doteraz stále platný osobný rekord na 20 km 1:19:48 h, čo je môj jediný výkon pod 1:20.“

Matej Tóth sa snaží robiť všetko pre to, aby bol na tohtoročné olympijské hry stopercentne pripravený. Uvedomuje si, že riziko zrušenia olympiády v Japonsku stále existuje, avšak snaží sa na to nemyslieť. MOV aj organizátori robia maximum, aby sa tokijské hry v lete uskutočnili. Podľa verejných vyjadrení nik nepripúšťa, že by sa nekonali alebo by sa opäť odložili.

Autor: (cb), Foto: Zdroj facebook