Bystričania pokorili doma Košice v nadstavenom čase gólom uzdraveného Polievku + HLASY

3 /

V piatkovej predohrávke 8. kole nadstavby o udržanie sa vo futbalovej Niké ligy Banská Bystrica zdolala na Štiavničkách Košice 2:1 víťazným gólom uzdraveného Róberta Polievku v nadstavenom čase. Ten sa vrátil na trávnik po piatich kolách pauzy. Za tím spod Urpína nemohli pre zdravotné problémy nastúpiť Depetris a Záhumenský. Východniari prehrali štvrtý duel z posledných piatich a navyše sa im zranil Medved, ktorý pre bolesti chrbtice musel byť cez prestávku vystriedaný.

Hostia mali výborný úvod. Do vedenia išli už po necelých 90 sekundách, keď po ľavom krídle unikol Faško, poslal dobrú loptu za obranu súpera a na vzdialenejšej žrdi sa presadil šmýkačkou rýchly a najmä presný Medved 0:1. Na bystrickej strane sa snažil vyrovnať Richtárech spoza rohu päťky tvrdou strelou, lopta rozvlnila bočnú sieť. Domáci odpovedali napokon v 24. minúte. Ujal sa vysoký center Veselovského od rohovej zastávky pred bránku, kde zaspal Kružliak, čo využil umiestnenou hlavičkou z hranice päťky Adam Hanes 1:1. Košičania mohli do prestávky znovu viesť, ak by sa po prihrávke Medveda presadil zoči – voči Hruškovi nepresný Faško. Pred prestávkou mal dobrú možnosť aj útočník Banskej Bystrice Rymarenko z priameho kopu z 20 metrov, ale predviedol značne nepresnú mušku.

Po zmene strán spálil tutovky z rohu malého vápna z čista – jasna možno prekvapený Veselovský, keďže lopta sa tam poodrážala od dvoch Košičanov. Na opačnej strane Hruška zneškodnil priamy kop Davisa po zemi, pričom vzápätí ešte dorážal Innocenti do bočnej siete- Blysol sa aj Figueiredo po brejku a šanci Fabišom postrčeného Hanesa. Bystrický brankár potom vychytal Innocentiho, keď sa hodil k pravej žrdi a v závere predviedol dobrý zákrok po koncovke striedajúceho Jonesa z pravej strany po vyzvŕtaní Klimpla. Ešte predtým však mohol lepšie vyriešiť na domácej strane z rohu šestnástky obaľovačku voľný a nikým nepokrytý Marquinho. V 89. minúte sa po prihrávke Polievku ocitol v šestnástke pred brankárom zoči – viči Hlinka, ale preváhal moment na skoré zakončenie a Gorosito stihol predviesť účinný sklz a loptu zblokoval. Napokon duel rozhodol striedajúci Róbert Polievka, ktorý nastúpil po zranení po hodine hry a v úvodných sekundách nadstaveného času úspešne doviedol do presného zásahu svoj prienik stredom ihriska – 2:1. Východniari mohli vyrovnať v tretej minúte nadstavenia, keď po centri Fabiša sa dostal k hlavičke v páde Kružliak, no lopta zaplachtila tesne vedľa žrde.

MFK Dukla Banská Bystrica – FC Košice 2:1 (1:1)

Góly: 24. Hanes, 90+1 Polievka – 2. Medved. Rozhodovali: Dzivjak – Štrbo, Roszbeck. ŽK: Figueiredo (Košice). Diváci: 1497.

Banská Bystrica: Hruška – Klimpl, Hlinka, Willwéber (71. Mensah) – Richtárech (72. B. Ľupták) – Pišoja, Považanec (77. Migaľa), Marquinho – Veselovský (60. Polievka), Rymarenko, Hanes (72. Slebodník)

Košice: Figueiredo – Kružliak, Gorosito, Innocenti – Fabiš, Gallovič, Qose (69. Greššák), Davis – Medved (46. Obounet) , Faško, Moha (79. Jones)

Mário Auxt, tréner B. Bystrice: „Som spokojný s výsledkom, pretože sme v podstate už od prvej minúty prehrávali. Chlapci na to dobre zareagovali. Boli sme jednoznačne lepším mužstvom, silnejší na lopte. Teší ma hlavne, že sme boli trpezliví do poslednej minúty a zápas sme zlomili na našu stranu. Teší ma aj to, že Robo Polievka mohol nastúpiť na posledných tridsať minút a že je už stopercentne fit. Ukázal kvalitu. Mal jeden moment, kedy neskóroval, potom prihral Hlinkovi do šance, tam tiež ukázal svoju kvalitu, rovnako ako pri víťaznom góle. Teší ma, že tento zápas nám vyšiel za tri body. Chceme sa posúvať každým jedným duelom, som rád za výkon, ktorý dnes hráči na ihrisku predviedli.“

Róbert Polievka, strelec víťazného gólu B. Bystrice, návrat po zranení: „Super návrat, išiel som si za tým, keďže tými dvoma mesiacmi som prechádzal ťažkými chvíľami, trápil som sa aj za tú reprezentáciu, za všetko, že kto vie ako to všetko bude. Musel som trošku aj pritlačiť ´kondičákov´ a veľká vďaka nim, spravili skvelú robotu. Odmakali tie dva mesiace so mnou . Aj ich som dotlačil do toho, že tých tridsať minút musím dnes zvládnuť aj keby čo bolo. Viem, že to bolo ťažké, ale chvalabohu to vyšlo. Fakt som nevládal pred tým mojím gólom, hovoril som si, že čo je to so mnou do pitvora, že nevládzem. Ale povedal som si dobre, jedna situácia príde a tú musíš využiť. Chystal som sa na ňu, Ešte päť minút predtým som vravel ´Rymovi´, že ešte niečo príde, že niečo budem musieť vymyslieť, že sa vydýcham na tých päť minút, aby mi niečo vyšlo. Chvalabohu vyšlo mi to. Išiel som jeden na jedného na stopéra. Vedel som, že keď sa pod neho dostanem, tak by to mohlo prepadnúť. Ak by Gorosito tak necúval, ale spravil by krok dopredu, tak mi loptu asi zoberie. Našťastie ako sa mi otočil chrbtom, hneď som to využil. Som rád za tie tri body, ktoré sme dnes získali. Cítim sa unavene, je to iné keď trénujete a keď ste už priamo v zápase. Je to iné tempo. A hoci som nevládal, bol to príjemný pocit byť na ihrisku a tešiť sa. Som naspäť, pevne verím, že chlapcom ešte pomôžem do konca sezóny. Nabádal som ich aj teraz, že ak aj nebudeme hrať o účasť v konferenčnej lige UEFA, tak je to liga a na ňu chodia ľudia, sledujú nás v televízoroch, takže je to vizitka i pre nás, pre každého hráča, aby sme ukázali kolektív, silu. Potom je to už na každom z nás, aby niečo ukázal na ihrisku a vypýtal si do budúcna lepšiu zmluvu.“

Adam Hanes, strelec prvého gólu B. Bystrice na 1:1: „Trénujem hlavičky po centroch na tréningoch, takže som rád, že sa mi to odvďačilo a dal som gól hlavou. Inkasovaný gól Košíc na začiatku zápasu nás nakopol a potom sme už dominovali. Bolo to síce ťažké, do blokov sme hrali, bolo to tam prehusťované, ale snažili sme sa a boli sme za snahu odmenení aj v druhom polčase gólom Roba Polievku. Chýbal nám v posledných zápasoch, bolo to vidieť, dávali sme menej gólov. Lepší návrat z jeho strany ani nemohol byť. Dúfam, že ešte nejakých pár gólov dá a dostane sa na majstrovstvá Európy s reprezentáciou.“

radosť Hanesa po jeho góle

Michal Faško, Banskobystričan v drese Košíc, prihral na otvárací gól: „Mali sme výborný vstup. Potom mala Bystrica nejakú územnú prevahu, no bez vyloženej šance. Ten gól, ktorý sme inkasovali, bol veľmi lacný. Adam asi jeden z najmenších hráčov na ihrisku dá gól hlavou. Škoda. Druhý polčas bol taký medzišestnástkový. Mali sme tam aj my nejaké príležitosti, najmä po štandardkách. Matúš Hruška tam dobre chytil dve – tri naše strely. Bystrica tiež mala nejaké náznaky. Na konci pri tom góle na 2:1 musíme spraviť faul na polke, nepustiť Roba Polievku do takej šance, lebo vieme, čoho je Robo schopný, keď má takýto únik 1 na 1 a tak to aj dopadlo… Mrzia nás najmä nezvládnuté posledné tri zápasy doma, v ktorých sme boli lepší, mali sme kopec šancí, ale nevyužili sme ich. To je tiež nálož na psychiku. Dnes takisto. Myslím si, že aj bodík by bol dobrý z Banskej Bystrice. Po tejto prehre to už možno nebudeme mať až – tak vo vlastných rukách, no stále sa hrá o šesť bodov, Michalovce máme posledný zápas doma. Bojujeme stále, nevzdávame sa. Verím, že to zvládneme.“

Ján Kozák ml., tréner Košíc: „Mali sme výborný úvod, strelili sme hneď gól, no potom sme boli trochu pasívni, no myslím si, že Bystrica si vypracovala iba jednu šancu a aj ju premenila. Polčas teda skončil nerozhodne, v tom druhom sme boli podľa mňa lepším mužstvom, ale nedávame góly. Zažili sme opačný model, že pokým sme dali predtým my v nadstavenom čase góly, tak teraz sme pre zmenu inkasovali. Taký je futbal, musíme to prijať. Ja sa však nebojím, ak budeme takto hrať posledné zápasy, tak Košice zachránime v lige. Máme totiž kvalitu, ukázali sme dnes všetko čo k futbalu patrí, len sa musíme viac v šanciach presadzovať. Pri góle Polievku sme to mali prerušiť ešte na polke ihriska aj za cenu žltej karty. Robo Polievka ten záver už potom vyriešil výborne. Mrzí ma, že musel odísť pre zdravotné problémy po polčase na našej strane Medved, je to líder mužstva, chýbal nám v druhom polčase.“