Soňa Weissová: Cesta na slovenskú cyklistickú K2

ZAUJÍMAVOSŤ
3 /

Redaktorka publicistiky Rádia Slovensko Soňa Weissová pripravila zaujímavú reláciu „Najkrajšie cyklotrasy Slovenska“. V prvej časti sa vybrala na cyklotúru s riaditeľom hotela Kráľova studňa Dušanom Kováčom a archeológom Martoinom Kvietkom z Harmanca po jaskyňu Horná Túfna.

Väčšina z nás ich vníma ako škodnú, no kedysi sme ich doslova uctievali – pozostatky oltárov z medvedích lebiek sa u nás našli vo Veľkej Fatre. Na rovnakom mieste sa o tisíce rokov neskôr ukrývali vystrašení dedinčania. Aj o tom sa môžete dozvedieť na jednej z najkrajších cyklotrás cez srdce Veľkej Fatry.

 V reportáži Soni Weissovej sa zastavíme aj pri najdlhšom železničnom tuneli, ale aj pri starých 500 ročných tisoch či zabudnutom moste. Spolu s jej sprievodcami, cyklistickým nadšencom Dušanom Kováčom a archeológom Martinom Kvietkom  budeme postupne stúpať do výšky 1.500 metrov. Začíname ale pod Harmaneckou jaskyňou. 

Vystúpili sme z auta, vyložili sme si bicykle. Naša nadmorská výška je 570 metrov. Sprievodca, ktorý je z Banskej Bystrice Dušan Kováč: „Čaká nás jedna z najkrajších slovenských cyklotrás. Žiaľ, teraz už budeme len stúpať.“

Máme za sebou časť stúpania. Zastavili sme sa pri umelo vytvorenom prameni, a je tu aj železničný most. „Nachádzame sa na trase, ktorá prepojila stredné Slovensko s Turcom.“

Okrem železničného mosta je tu aj tunel. Stojíme pri najdlhšom železničnom moste na Slovensku. „Má dĺžku 4,6 kilometra. Celá stavba sa realizovala v rokoch 1935-1940 a funguje až dodnes.“

Po asi troch kilometroch stúpania sme sa zastavili pri zabudnutom kamennom moste. So mnou je tu aj archeológ Stredoslovenského múzea Martin Kvietok. Čoho je svedkom tento most?

„Po tejto ceste sa odpradávna vyvážala stredoslovenská meď smerom k Baltickému moru. Tadiaľto prechádzal malý chodníček. Za časov turzovsko-fugerovskej spoločnosti bol rozšírený na cestu. Stúpila na otlak kremnickým pánom, ktorí ju dali niekedy začiatkom 16. storočia zasypať. Videli ste, keď sme sem prichádzali cez kamennú úžinu, ktorá bola zatarasená – zalámaná. Odtiaľ vzniká aj názov Zalámaná dolina.“

Prechádzame popri bystrine, ale aj cez les po štrkovej ceste. „Okolo obrovských lopúchov, ktoré tu robia takú peknú atmosféru aj vôňu lesa. Všimnite si, že dozrievajú jahody a krásne zvonce vysoké, ako keby nám chceli zazvoniť šťastnú cestu smerom hore.“

Táto oblasť je známa aj harmaneckou tisinou. Je to najrozšírenejšie miesto tisu v strednej Európe. Prechádzame v oblasti, kde sa tento tis nachádza.

Stromy sú možno až 500 rokov staré? Sú aj tak staré stromy a väčšinou sú obalené, aby ich neobhrýzali zveri, aby sa uchránili. Pri našej trase je aj nálezisko zo staršej doby kamennej.

Archeológ Martin Kvietok: „Jaskyňa Horná Tufná patrí medzi známe lokality s nálezmi jaskynného medveďa. V tomto období prelomu staršieho a stredného paleolitu sa objavuje akýsi kult jaskynného medveďa – kult medvedích lebiek. Máme doložených množstvo jaskýň predovšetkým v prostredí Álp sa našli niekoľko desiatok úmyselne uložených lebiek. Okrem kostí veľkých cicavcov sa našli aj nástroje, ktoré boli radené do staršej doby kamennej. Boli tu nejaké kostené nástroje, kamenné nástroje.“

Martin hovoril o histórii, ja by som povedal o nedávnej histórii. Nachádzame sa v území, ktoré bolo veľmi aktívne v SNP. Z rozprávania starých ľudí viem, že keď boli vypálené chaty na Kráľovej studni, tak len videli veľké ohne a boli skrytý práve v týchto jaskyniach – Hornej a Dolnej Tufnej.

Autor: Soňa Weissová, Foto: autorka a ilust.