Kliknite a dostanete meno od Ľudovíta Štúra

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

Tento rok je rokom Ľudovíta Štúra, 200.výročia jeho narodenia. Teraz máte jedinečnú možnosť vystúpiť s týmto velikánom našej histórie na Devín a dostať štúrovské slovanské meno.

„Je to jednoduché. Na http://korpus.sk/sturovci/ stačí zadať pohlavie a svoje meno,  systém Vám vygeneruje vaše slovanské meno. Ja sa napríklad volám Mislislav,“

uviedol pre náš portál historik Vladimír Sklenka.

Štúrovci na Devíne

Výlet štúrovcov na Devín 24. apríla 1836 bol jedným z najvýznamnejších historicko-obrodeneckých podujatí slovenskej mládeže v procese národného uvedomovania sa v prvej polovici 19. storočia. Spoločne vystúpili na hrad a s odkrytými hlavami zaspievali zborovo text Štúrovej básne:

Děvín, milý Děvín, hrade osiralý,

pověz, že nám, kedy tvoje hradby stály?

Moje hradby stály v časech Rastislava:

on byl vašich otců, on mýchhradeb sláva.

Sláva, moje sláva, kdeže mi spočívaš?

Ah, darmo, větříčku, prachy jen rozsívaš!

Potom Ľudovít Štúr navrhol, aby si každý účastník zvolil k svojmu krstnému menu ďalšie meno – slovanské. Sám prijal meno Velislav. Tento príklad nasledovali aj ďalší účastníci, napr. Jozef Hurban si vybral meno Miloslav, Jonáš ZáborskýBojislav, Timotej Cochius si zmenil meno na Ctibor Zoch. Všetci tiež skladali prísahy vernosti národu.

Slovanské názvy máme aj v Banskej Bystrici

Staroslovenské – slovanské stredoveké názvy sa nachádzajú aj na okolí Banskej Bystrice. Tieto názvy vznikli väčšinou odvodením od slovenských vlastných mien: Radvaň – od mena Radovan; Budislavovo pri Ponikách – od mena Budislav; Laskomer v Banskej Bystrici – od mena Laskomír alebo Lastomír.

Vrch Banoš v Banskej Bystrici mal mať pomenovanie od slovenského vlastníka tohto kopca Banoša. Kostiviarska, nazývaná tiež v stredoveku ako Slovenská ves, pravdepodobne od Gostivara. A zaujímavý je aj mýtmi opradený vrch medzi Banskou Bystricou a Kremnicou Velestúr – o tom však nabudúce.

Autor: Vladimír Sklenka, Foto: ilust.