Nový festival Versus prinesie do Banskej Bystrice súčasnú poéziu SK/CZ

KULTÚRA
0 /

basta1

Desať osobností súčasnej slovenskej a českej poézie, vyhlásenie výsledkov súťaže Básne SK/CZ, bohatý večerný program a výnimočný historický priestor. Tak bude vyzerať prvý ročník festivalu poézie Versus, ktorý sa bude v Banskej Bystrici konať symbolicky  28. októbra, čo je deň vzniku Československa.

Festival poézie Versus

Priestory historickej bašty pri Lazovnej bráne v Banskej Bystrici sa koncom októbra premenia na centrum básnického diania. Projekt Literárna bašta, ktorý v týchto priestoroch plánuje vybudovať literárny rezidenčný dom s kaviarňou, prichádza s novým festivalom poézie Versus. Na jednom mieste sa vďaka nemu stretne desať českých a slovenských osobností.

„Uvidíme, kam sa bude Versus uberať v budúcnosti. Už teraz vieme, že je čo vylepšovať. Prvý ročník vnímame ako signál voči publiku a veríme, že o rok festival ponúkne aj priestor pre diskusné a kritické platformy,”

hovorí dramaturg festivalu Slavo Sochor.

Zároveň dopĺňa, že taká bohatá zostava poetov a poetiek sa v Banskej Bystrici ešte asi nestretla. V rámci jedného večera v Banskej Bystrici vystúpia: Katarína Kucbelová, Mária Ferenčuhová, Boris Ondreička, Agda Bavi Pain, Erik Šimšík, Viktor Suchý, Juraj Kuniak, Olga Pek, Michal Tallo a hudobný hosť Jiří Imlauf z českej skupiny Houpací koně.

Organizátori dúfajú, že diváci a diváčky ostanú v bašte počas celého večera, na mieste totiž vznikne aj improvizovaná kaviareň. Výnimočným bodom v programe bude vyhlásenie výsledkov súťaže Básne SK/CZ 2017, ktorá sa v tomto roku teší veľkému záujmu.

Víťaza/ku spomedzi 624 súťažných príspevkov vyhlási členka poroty Olga Pek a František Malík z občianskeho združenia literarnyklub.sk, ktoré túto súťaž po prvýkrát organizuje aj v spolupráci s českými partnermi – vydavateľstvom Fra a časopisom Psí víno.

Program

17:00 / otvorenie Katarína Kucbelová – Slavo Sochor (Literárna bašta)

17:30 / 1. blok Olga Pek – Michal Tallo – Mária Ferenčuhová

19:00 / 2. blok Viktor Suchý – Juraj Kuniak – Agda Bavi Pain

20:30 / Básne CZ-SK 2017 – vyhlásenie výsledkov – Olga Pek (porota) – František Malík (literarnyklub.sk)

21:00 / koncert Jiří Imlauf (Houpací koně)

22:30 / performance Erik Šimšík

23:00 / performance Boris Ondreička

Vstup je voľný. Zmena programu vyhradená.

Organizátormi sú Literárna bašta a literarnyklub.sk, partnermi Artforum Banská Bystrica a Férová nadácia O2. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a LITA, autorská spoločnosť.

plagat versus

Zdroj: Slavo Sochor, Foto: ilust.