Aj v Brezne budú mať novú autobusovú stanicu

Z regiónu
16 /

Po Banskej Bystrici aj Brezno bude mať novú modernú autobusovú stanicu, hoci zďaleka nie takú veľkú. Najväčší autobusový dopravca v našom kraji Slovenská autobusová doprava (SAD) Zvolen a.s., ktorý je aj majoritným akcionárom akciovej spoločnosti Dopravný podnik mesta Banská Bystrica prevádzkujúcej novú autobusovú stanicu v meste pod Urpínom,  plánuje začiatok výstavby breznianskej AS už v tomto mesiaci.

Informuje o tom mesto Brezno na svojej webovej stránke. Potvrdil to aj predseda predstavenstva SAD Zvolen Adrián Polóny:

„Ako významný dopravca v rámci Banskobystrického kraja sme sa pre tento krok rozhodli po rokovaní s primátorom mesta. Cestujúca verejnosť by mala mať zabezpečený istý komfort na autobusových staniciach, poskytnuté zázemie, ochranu pred počasím a služby, ktoré patria k dnešnej dobe. Navyše toto okresné mesto má veľkú hybnosť nielen obyvateľov, ale i návštevníkov a turistov.

adrian polony

SAD Zvolen chce v priestoroch súčasnej autobusovej stanice  počas nasledujúcich mesiacov vybudovať veľkú čakáreň s bezbariérovým prístupom a napojením na toalety, pričom prístupná bude cez čipovú kartu. To znamená, že užívateľ si ju bude môcť otvoriť kedykoľvek počas 24 hodín.

Rovnako nebude chýbať dopravná kancelária s vlastnou čakárňou, informačná kancelária mesta, stojany na bicykle, nabíjačka na elektrobicykle či parkovanie pre osobnú dopravu. Celý areál bude monitorovaný kamerovým systémom.

nova autobusova stanica

Podľa Adriána Polónyho náklady na vybudovanie stanice budú predstavovať čiastku okolo 1,2 milióna eur v prípade, že investora počas výstavby ešte niečo neprekvapí.  Vzhľadom k tomu, že v tejto lokalite mesta sa nachádzajú supermarkety, SAD Zvolen stávajúce obchodné priestory rozširovať neplánuje.

„V priestoroch autobusovej stanice umiestnime automaty na nápoje, prípadne balené bagety či nejaké sladkosti. Postupom času, ak bude požiadavka od cestujúcich, vieme to rozšíriť aj o iný typ stravy,“

dodal Polóny.

S prvými stavebnými prácami plánuje investor začať už v októbri, kedy by chcel položiť prvú základovú platňu pod stavbou. Oplotí aj priestor, kde sa bude nachádzať vizuál celej stavby, aby verejnosť bola informovaná o termínoch.

Cestujúci by mali byť počas výstavby obmedzení minimálne. Aj napriek tomu, že hybnosť liniek v Brezne je niekedy okolo 200 spojov za deň (z toho 60 spojov SAD Zvolen plus diaľkové linky), obmedzovanie bude len stavebnými strojmi.

brezno1

Výstavbu modernej autobusovej stanice v Brezne víta aj primátor mesta Tomáš Abel:

„Som veľmi rád a ďakujem veľmi pekne za spoluprácu, ktorú so SAD Zvolen máme. Teší ma, že vyhoveli našej požiadavke, ktorou bolo, aby v okresnom meste bol vybudovaný autobusový terminál potrebný pre obyvateľov.“

 Tieto priestory s okolím sú pravidelne udržiavané a pohyb ľudí, ktorí využívajú autobusovú či železničnú dopravu, je tu veľký. Nadväzuje na to aj cyklodoprava, v rámci ktorej plánuje mesto vybudovať cyklotrasy.

brezno2