Zlaté krídla v znamení storočnice československého letectva odovzdali priamo na letisku

SPRÁVY
5 /

Už tradične sa v predvečer Medzinárodných leteckých dní SIAF 2018 upriamila pozornosť leteckej verejnosti na vyhlásenie výsledkov ankety Zlaté krídla – národnej ceny letectva Slovenskej republiky. Slávnostný galavečer sa po prvý raz od jej vzniku uskutočnil priamo na leteckej základni Sliač, ktorá pre túto príležitosť poskytla priestory viac než symbolické – laureáti aj hostia sa stretli priamo v hangári letiska.

Odovzdávanie cien v letiskovom hangári

Prestížna anketa každoročne zviditeľňuje a oceňuje osobnosti, projekty či inštitúcie slovenského letectva. V jej aktuálnom ročníku, keď si slovenský a český národ pripomína 100. výročie vzniku Československej republiky, sa organizátori rozhodli vzdať poctu osobnostiam, ktoré tvoria nespornú súčasť histórie československého letectva. Slovenská letecká agentúra, vyhlasovateľ ankety, vytvorila pri príležitosti výročia pomyselnú časovú os osobností, ktorí sa v priebehu uplynulého storočia zapísali do leteckého života a významne pričinili o rozvoj letectva.

„V uplynulej storočnici by sme na československom nebi našli nejeden príklad tých, ktorí motivujú ešte aj dnes. Od Bahýľa, Baniča, Murgaša, cez Štefánika, Smyka, Chrobáka až po Kleina či Belu. Som rád, že sa nám všetkých podarilo dať na spoločnú os československého letectva a vytvoriť zaujímavý román plný dobrodružných príbehov a počinov,“

povedal v úvode piatkového galavečera riaditeľ Slovenskej leteckej agentúry Hubert Štoksa.

Porota zložená z leteckých odborníkov rozhodla o víťazoch v šiestich kategóriách: História vojenského letectva, Súčasnosť vojenského letectva, Športové letectvo, Veda/Výskum/Vzdelávanie, Civilné letectvo, Prínos v letectve. O Cene verejnosti mohli rozhodnúť všetci priaznivci letectva hlasovaním na webe www.zlatekridla.sk.

zlate kridla6

„Som rád, že prestížna anketa Zlaté krídla sa udomácnila a stretla s pozitívnym ohlasom medzi odbornou i laickou verejnosťou. Letecký svet ju prijal ako výbornú príležitosť oceniť výsledky práce odborníkov či inštitúcií z tejto oblasti. Som presvedčený, že spojenie Medzinárodných leteckých dní, najväčšieho sviatku letectva, s touto myšlienkou dáva zmysel. Verím, že v budúcnosti naberú Zlaté krídla ešte väčší rozmer a ich tradícia bude pokračovať. Dávajú nám možnosť zaspomínať si, poďakovať a upevniť sa v presvedčení, že slastnému pocitu z lietania sa nič nevyrovná,“

dodal Hubert Štoksa, ktorý je aj riaditeľom Medzinárodných leteckých dní SIAF 2018.

Záštitu nad podujatím prevzal predseda vlády SR Peter Pellegrini, minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek a primátor Banskej Bystrice Ján Nosko.

Premiér Peter Pellegrini odovzdával cenu generálmajorovi Ing. Leonardovi Sabolovi, k čomu uviedol:

„Lietanie je moja vášeň. O to viac si užívam každú chvíľku medzi lietadlami, pilotmi či na letisku. Dnes som mal tú česť byť na odovzdávaní cien Zlaté krídlo, ktoré už piaty rok vyjadruje uznanie špičke nášho letectva. V kategórii veda, výskum a vzdelávanie som odovzdal cenu generálmajorovi vo výslužbe, Leonardovi Sabolovi, ktorý za svoju leteckú kariéru absolvoval 3 820 štartov a pristátí.“

zlate kridla3

Zlaté krídla 2018 – víťazi

História vojenského letectva: genmjr. in memoriam Otto Smik, DFC

Príslušník československého zahraničného odboja v rokoch 1940 – 1944 a člen britského Kráľovského letectva, v ktorom dosiahol hodnosť majora. Dňa 15. 3. 1944 ho pridelili k 134. československému stíhaciemu krídlu. V rámci československého wingu sa zúčastnil bojov počas invázie do Normandie, v ktorej vykonal 26 bojových letov. Jeho neobyčajne úspešná operačná služba sa skončila po 263 bojových letoch, keď ho nemecké protilietadlové delostrelectvo zostrelilo pri útoku na dôležité železničné zoradisko v Zwolle.

Do hodnosti generálmajora in memoriam ho povýšil aj prezident SR dňa 19. 7. 1994. Od roku 2002 nesie jeho meno Letecká základňa na letisku Sliač, ale aj prestížne ocenenie „Best display Smik Trophy“ ktoré udeľuje v závere Medzinárodných leteckých dní hlavný organizátor podujatia.

otto smik

Súčasnosť vojenského letectva: Akrobatická skupina Biele Albatrosy

Oficiálna akrobatická skupina Vzdušných síl Slovenskej republiky pôsobiaca v rokoch 1991 – 2004 na lietadlách Aero L-39 Albatros vo farbách slovenskej trikolóry. Počas svojho pôsobenia sa zaradila medzi svetovo uznávané akrobatické skupiny a úspešne reprezentovala slovenské letectvo vo svete. „Display Team“ česko-slovenského vojenského letectva vznikol začiatkom roka 1991. Prvú zostavu Bielych Albatrosov tvorili pplk. Ing. Ivan Chvojka, pplk. Ing. Marián Sakáč, mjr. Ing. Luboš Novák, mjr. Ing. Jaroslav Baláž, mjr. Ing. Stanislav Rodziňák, mjr. Ing. Peter Fianta, mjr. Ing. Peter Lele.

biele albatrosy

Veda/Výskum/Vzdelávanie: genmjr. Ing. Leonard Sabol

Svoju leteckú kariéru začal v leteckej prípravke v Dolnom Kubíne. Základným výcvikom prešiel v Prešove na BIRKU, pokračoval v Trenčíne na C2-ARADO a bojové cvičenie absolvoval v Prostějove na B12-Iljušin. Po vyradení začal svoju profesionálnu dráhu na letisku Tri Duby Hájniky, kde lietal na S-199. V roku 1955 pokračoval na letisku v Kuchyni na lietadle MiG-15.

Úspešne ukončil Vojenskú leteckú akadémiu J. A. Gagarina v Monine i Akadémiu generálneho štábu v Moskve. Neskôr pôsobil v Čáslavi ako náčelník štábu divízie a následne ako jej veliteľ. Za svoju leteckú kariéru absolvoval v rokoch 1952 – 1990 spolu 3820 štartov a pristátí. V rokoch 1978 – 1990 zastával funkciu rektora Vysokej vojenskej leteckej školy SNP v Košiciach.

zlate kridla4

Civilné letectvo: prof. Ing. Štefan Klein, akad. soch.

Je známy ako dizajnér, konštruktér, pedagóg a inovátor. Pôsobí na pozícii vedúceho ateliéru Transport dizajn a ako člen Katedry dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Leteckému dizajnu sa venuje dlhé roky a jeho vášeň pre lietanie z neho spravila spoluzakladateľa AirExplore, s. r. o. Ako konštruktér postavil viacero amatérskych lietadiel. Významný úspech dosiahol pri skonštruovaní ,,lietajúceho automobilu".

Ide o jediný model na svete, ktorý sa z automobilu dokáže pohybom a otáčaním zmeniť na lietadlo. Tento projekt sa stal celosvetovo známy a bola mu venovaná zvýšená pozornosť v médiách. Získal Národnú cenu za dizajn (spolu s I. Čobejom), v roku 1999 Baničovu cenu (za ľahký elektrický automobil). Za svoju prácu získal v roku 2015 štátne vyznamenanie od prezidenta Andreja Kisku.

stefan klein

Športové letectvo: plk. v. v. doc. Ing. Radomír Orlita, CSc.

V Košiciach pôsobil ako pedagóg na Vysokej vojenskej leteckej škole SNP, neskôr na Katedre letovej VLA M. R. Štefánika. Vychoval desiatky nových pilotov. Zameriaval sa aj na tvorbu multimediálnych programov mechaniky letu pre pilotov, vývoj a konštrukciu leteckých pilotných simulátorov.

Je autorom mnohých vedeckých publikácii a učebníc v oblasti aerodynamiky a mechaniky letu. Bol medzinárodne uznávaným odborníkom na aerodynamiku a mechaniku letu, pilot bezmotorových aj motorových lietadiel, reprezentoval ČSSR v leteckej akrobacii, tréner akrobatickej reprezentácie na medzinárodných súťažiach, medzinárodný akrobatický rozhodca FAI. Zároveň je držiteľom československého rekordu vo výškovom dostupe.

Radomír Orlita

Cena verejnosti: Marián Szabó

Pilot a inštruktor lietania, ktorý celý svoj aktívny život venoval letectvu. Podieľal sa na úspechoch reprezentácie v presnom lietaní. Intenzívne sa venuje propagácii letectva na verejnosti.

marian szabo

 

Zdroj: Dušan Hein, Foto: FB a archív