Piatkové zhromaždenie na pamiatku Jána a Martiny na bystrickom Námestí SNP

SPRÁVY
6 /

namestie snp bb

V piatok 2. marca 2018 o 17:00 hod. sa aj v Banskej Bystrici uskutoční zhromaždenie na pamiatku mladého novinára Jána Kuciaka, ktorého aj s jeho priateľkou Martinou Kušnírovou zavraždili minulý týždeň v rodinnom dome vo Veľkej Mači.

Zhromaždenie na Námestí SNP v Banskej Bystrici

Organizátori z občianskej platformy Nie v našom meste sa pridávajú k bratislavskému pochodu „Nechceme späť 90 – te!“ za Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú.  Žiadajú nielen rýchle vyšetrenie ich vraždy, ale aj ďalších káuz, ktorým sa mladý analytický novinár z portálu Aktuality.sk venoval.

„To, že investigatívny novinár aj s jeho partnerkou boli zavraždení, je niečo, pri čom nedokážeme ostať ticho. Nedokážeme ostať ticho ako občania, ako novinári, ako ľudia aktívni v treťom sektore, ako ľudia, ktorí majú radi Slovensko a veria, že Slovensko má na to, aby bolo dobrou poctivou krajinou, kde sa takéto veci nedejú,“

hovorí novinár Peter Nagy, ktorý spustil organizáciu bratislavského pochodu.

Piatkové zhromaždenie na Námestí SNP v Banskej Bystrici, na ktorom sa podľa organizátorov nepodieľajú žiadni politici či politické strany, sa začne v piatok o piatej vystúpením rečníkov.

jan kuciak a martina kusnirova

Stanovisko šéfredaktora portálu Bystricoviny.sk

Každý normálny človek v tejto krajine či v demokratickom svete musí odsúdiť brutálnu vraždu mladého novinára Jána Kuciaka z portálu Aktuality.sk a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Onedlho mali mať svadbu, miesto toho ich rodiny musia pripravovať pohreb…

Redakcia Bystricovín sa krátko po oznámení veľkej tragédie tvorene pripojila ku všetkým, ktorí odsúdili tento bezprecedentný  trestný čin nemajúci obdobu v našej krajine. Zároveň sme vyjadrili úprimnú sústrasť rodinám a blízkym oboch zavraždených mladých ľudí. Šéfredaktor nášho portálu sa ešte v pondelok zúčastnil pietnej spomienky na bystrickom Námestí SNP a zapálením sviečky so zápisom do kondolenčnej listiny si uctil pamiatku Jána a Martiny.

Portál Bystricoviny.sk bude mať zastúpenie aj na piatkovom občianskom zhromaždení na Námestí SNP v Banskej Bystrici dúfajúc, že do toho nezasiahnu politici, ako sa to udialo v stredu v Bratislave a stále deje, žiaľ  aj s podporou niektorých slovenských médií.

Náš portál podporuje občianske aktivity smerujúce k ucteniu si pamiatky Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, očakávajúc dôsledné vyšetrenie ich vraždy s dolapením a potrestaním vinníkov. Odmietame sa však podieľať na politickej hystérii, ktorá sa postupne prenáša do ulíc. Úkladná vražda dvoch mladých ľudí – novinára a jeho priateľky ohrozuje demokraciu na Slovensku rovnako, ako politici, novinári či rôzni aktivisti v pozíciách vyšetrovateľov a sudcov, ktorí už poznajú vinníkov. Nechceme späť 90. roky, ale ani nový „Február 1948“!

Veríme, že marcový piatok  na Námestí SNP v Banskej Bystrici nebude o politike a politikárčení, ale o ľudskej spoluúčasti s Jánom a Martinou, aj s volaním po dôkladnom vyšetrení skutočných príčin ich smrti…

smutok

 

Autor: (tom), Foto: ilustračné