V Žiline dali ´barani´ iba jeden gól a prehrali + HLASY

4 /

Banskobystrickí hokejisti v 45. kole Tipsport ligy cestovali do Žiliny. Opäť nenastúpil reprezentačný útočník Tomáš Zigo, ktorý je zdravý a môže hrať. Duel Országhovcom nevyšiel, pretože odohrali zle druhú tretinu a v tretej ich stálo veľa síl päťminútové oslabenie.

V prvej tretine diváci na žilinskom štadióne gól nevideli. Viac šancí mali naši hokejisti, ale nedokázali ich využiť. Na Tomekovi pohorel najprv Lucenius a po ňom i Kytnár. Na opačnej strane mal Bacashihua prácu po Handlovského vniknutí do útoku. V dvanástej minúte sme zachytili puk na modrej, dopredu išiel Tománek, no namiesto strely hľadal Majdana, ktorý bol dobre strážený pred bránkou. O minútu neskôr mali šancu pre zmenu domáci. Novotný totiž našiel dobre postaveného Róberta Hunu, ktorý zakončoval švihom. Výborný zákrok predviedol americký brankár v našom drese. Bratia Hunovci dobiedzali aj naďalej, ale nedokázali sa presadiť. Rovnako neuspel na konci tretiny ani bystrický útočník Bast, pretože proti bol tentoraz gólman Žiliny.

Druhá tretina už góly priniesla. Najprv sa tešili domáci. Od modrej totiž vystrelil Zaťko, Bacashihua puk iba vyrazil pred seba, kde bol nepokrytý Richard Huna1:0. Naša odpoveď prišla o sedemdesiat sekúnd. K strele spoza kruhov sa odhodlal Martin Ambroz a Tomek hoci dobre videl, kapituloval – 1:1. Žilinu tento moment nezlomil, hrala agresívnejšie, vyhrávala súboje a mohla sa napokon tešiť i z druhého gólu. V 33. minúte si Daniel Brejčák všimol tlačenicu pred našou bránkou, natlačil sa spoza nej pred ňu, a keďže Bacashihua nič nevidel, inkasoval, hoci sa strelec gólu presadil bekhendom až na dvakrát – 2:1. V 37. minúte bol zápas prerušený kvôli delobuchu, ktorý odpálili žilinskí fanúšikovia. Nasledovala veľká prestávka a po nej sa dohrávala druhá tretina. V nej nepremenili domáci nariadené trestné strieľanie v podaní Novotného, ktorého náš brankár vychytal.

V tretej tretine sme sa snažili ´barani´ vyrovnať, ale brzdili ich fauly a vylúčenia. Najvážnejší zákrok predviedol náš Gillies v 47. minúte. Odniesol si to Richard Huna, ktorého odniesli zdravotníci a do šatne putoval s trestom v hre aj spomínaný bystrický útočník. Päťminútové oslabenie sme ustáli, ale zobralo nám príliš veľa síl. Napriek tomu sme mohli vyrovnať. V 54. minúte sa dostal do úniku Majdan, ale vo finálnej fáze ho zradila korčuľa a nedokončil svoj blafák. Z tretieho gólu sa napokon tešil súper. My sme na konci 56-tej minúty zaváhali pri mantineli, Handlovský dostal puk do stredného pásma, kde po ňom vyštartoval Ťavoda. Vzniklo z toho prečíslenie dvoch na jedného, Ťavoda šikovne prihral Milanovi Drevenákovi, ktorý sa z pravej strany nemýlil, pálil presne a pohotovo – 3:1. V závere sme skúsili hrať vabank, teda v šestici bez brankára, ale Sandgren, Bast a ani Hvila svoje príležitosti nevyužili.

Najbližšie hráme v piatok 5. februára doma o 17.30 hodine proti susednému Zvolenu. V tabuľke sme na štvrtom mieste. Na tretí Zvolen strácame už šesť bodov, na druhú Nitru sedem. Košice majú na čele pred nami 16 bodový náskok.

MsHK DOXXbet Žilina – HC’05 iClinic Banská Bystrica 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
Góly: 25. Richard Huna (Zaťko), 33. D. Brejčák (Novotný), 56. Drevenák (Ťavoda, Handlovský) – 26. Ambroz. Rozhodovali: D. Konc, Lokšík – Tvrdoň, Výleta. Vylúčení na 2.min: 2:2. Vyššie tresty: Gillies (Banská Bystrica) trest v hre za napadnutie hlavy a krku. Presilovky a oslabenia: 0:0. Diváci: 1127.

MsHK DOXXbet: Tomek – D. Brejčák, Zaťko, Homer, Ťavoda, Leško, Kurali, Makovský – Richard Huna, Róbert Huna, Novotný – Handlovský, Valášek, Stupka – Drábek, Ježek, Konečný – Rogoň, Dominik Rehák, Drevenák

HC’05 iClinic: Bacashihua – Sandgren, Ďatelinka, Šmach, Pujacs, Petran, Čížek, Košecký – Tománek, Bast, Majdan – Matoušek, Kytnár, Hvila – Gillies, Lucenius, Lamper – Ferleťák, M. Surový, Ambroz

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Videli sme dobrý hokej v dobrom tempe, ale boli sme málo strelecky aktívni. Prvá tretina bola z našej strany dobrá, no v druhej sme poľavili. Domáci prevzali iniciatívu, začali vyhrávať osobné súboje, my sme ich naopak prehrávali hlavne v okolí našej bránky. Druhá tretina nám proste ušla. Dostali sme dva góly z predbránkového priestoru, kde sme boli málo agresívni. Málo sme sa tlačili do súperovej bránky, vozili sme puky po rohoch. Čiže stredná časť bola zlomová. V tretej tretine sme sa snažili niečo urobiť s výsledkom, ale dostavili sa fauly z našej strany a to nás stálo veľa síl. Škoda nevyužitého nájazdu za stavu 1:2. V snahe vyrovnať sme otvorili hru a súper nás potrestal, takže odchádzame bez bodu. Päťminútové oslabenie nás vyviedlo z tempa. V mužstve sú hráči, ktorí hrajú iba oslabenia, alebo iba presilovky. Niektorí teda museli na striedačke dlhšie sedieť. Žilina má veľmi dobrú fazónu, čo potvrdila aj v minulých zápasoch, takže sa postavil proti mám dobrý súper, ktorý napokon svoju rastúcu výkonnosť potvrdil.“

Milan Jančuška, tréner Žiliny: „Chlapci bojovali, dali do hry srdiečko, snažili sa vyhrať. Zaslúžili si tieto tri body. Boli tam aj individuálne chyby, ktoré si samozrejme rozoberieme, ale podstatné je, že sme zápas zvládli a môžeme sa tešiť z dôležitých bodov. Veľmi dobrý výkon podal brankár Tomek, ktorý nás v zlomových momentoch podržal. Keď sme nepremenili za stavu 2:1 trestné strieľanie a ani päťminútovú presilovku, obával som sa, či zvládneme záver. Podarilo sa nám však streliť tretí gól, ktorý bol rozhodujúci.“

Autor: (bk), Zdroj: Video huste.tv, Foto: archív Bystricoviny