0 /

Banskobystrické basketbalistky sa v sobotu večer postarali o poriadnu drámu. V extralige v skupine o 5 – 8. miesto privítali na domácej palubovke ŠBK Šamorín. Favorizované hostky však v riadnom hracom čase nevyhrali. Chlieb sa lámal až v predĺžení.

V prvej štvrtine išiel do vedenia Šamorín, ale po trojke Urbániovej sme po minúte a pol viedli 5:4, neskôr aj 10:8. Vyrovnané úvodne dejstvo akoby udalo tón celému zápasu, pretože išlo o poriadnu naťahovačku. Skúsené hráčky hostí ťahali svoje družstvo, najmä Vyňuchalová, Mračnová a Slamová boli na neudržanie. No naše mladé basketbalistky im vzdorovali. Po trojke Mištinovej ´pumy´ otočili skóre z 10:14 na 16:15, ale do druhej štvrtiny sa išlo napokon po koši Vyňuchalovej za stavu 16:17.

V dvanástej minúte musel byť duel prerušený pre problémy s časomerom. Nefungoval čas na zakončenie streľby nad jedným z košov a tak to aj zostalo až do konca stretnutia. V štrnástej minúte išli Bystričanky znovu do vedenia 20:19, ale súper predsa len lepšie zvládal útočné akcie a dve a pol minúty pred koncom polčasu už vyhrával o päť bodov. Jelenčíková však kontrovala trojkou a keď sa k nej pridala Dubeňová zápisom 2 + 1 razom bol rozdiel iba jednobodový. Po koši Mištinovej sme dokonca pol minútky pred veľkou prestávkou viedli 29:28, škoda trojky Slamovej jedenásť sekúnd pred klaksónom, ktorý stanovil skóre po dvadsiatich minútach na 29:31.

Tretia štvrtina sa začala vyvíjať veľmi sľubne. Mištinová vyrovnala a trojkou Urbániovej naše ´pumy´ išli do trojbodového vedenia. Šamorínčanky však opäť otočili spomínanými skúsenými hráčkami a v 26. minúte viedli o päť bodov! Následne nám pomohol oddychový čas a začali sme náskok hostiek skresávať. Presadzovali sa Urbániová a Striešová a po trestných hodoch Matuškovej to bolo znovu iba o bod. Záver tretieho dejstva bol dramatický. Súper viedol už o štyri body, navyše sme sa nemohli spoliehať v útoku na pokazený časomer, ktorý odpočítava sekundy na zakončenie streľby. Hlasné odpočítavanie skôr znervózňovalo dievčatá a tak sa správne od neho upustilo. Striešová napokon trojkou znížila na 43:44 a stále to teda vyzeralo na prijateľný výsledok.

Úvod štvrtej štvrtiny sme nezachytili. Za necelé dve minúty prehrávali Bystričanky 43:51. Našťastie sa nám darila streľba spoza veľkého oblúka. Trojkou Mištinovej, dvojkou Štefanákovej a trojkou Ozdincovej sme dokázali v 34. minúte vyrovnať na 51:51. V tejto fáze hry produkovali ´pumy´ veľmi dobrý basketbal a po koši Mištinovej opäť viedli o bod. Šamorínčanky sa však opierali o skúsené basketbalistky, po Mračnovej trojke a trestnom hode Slamovej bol stav dve minúty pred koncom riadneho času 57:60 a trval veľmi dlho, pretože nám nevychádzali trojkové pokusy v samom závere. Až štyrikrát sme zakončovali spoza veľkého oblúka, ale nepadlo to dievčatám. Keď už sa diváci pomaly zdvíhali zo sedadiel na odchod domov, prišla chyba súpera a v poslednej sekunde sa dostala lopta k Striešovej, ktorá vytúženou trojkou poslala duel do nečakaného predĺženia – 60:60.

V predĺžení sme išli do vedenia 63:60 po trojke Urbániovej. Hostky otočili práve skúsenými hráčkami Mračnovou, Vyňuchalovou a Slamovou na 63:66. A potom sa už začala lotéria s trestnými hodmi. Naša Urbániová znížila na rozdiel bodu, Slamová navýšila náskok hostiek na tri body, Ozdincová opäť znížila sedem sekúnd pred koncom predĺženia – 67:68, vzápätí sme ešte takticky faulovali, no súper šesť sekúnd pred koncom Slamovou rozhodol o prehre 67:70, keďže našim dievčatám sa už ďalšia trojka v samom závere nepodarila dosiahnuť. Šťastnejší tak mohol byť tréner Šamorína Stanislav Onuška, ktorý pochádza práve z Banskej Bystrice.

ŠKP 08 Banská Bystrica – ŠBK Šamorín 67:70 po predĺžení (16:17, 29:31, 43:44, 60:60)

Štvrtiny: 16:17, 13:14, 14:13, 17:16 – 7:10. TH: 14/11 – 21/12. Fauly: 20 – 19. Trojky: 10 – 6. Rozhodovali: T. Lukáč, Turček a Životský. Diváci: 120.

Zostava a body:

ŠKP 08: Urbániová 19 (3), Jelenčíková 3 (1), Striešová 10 (2), Mištinová 12 (2), Dubeňová 3 (Ozdincová 10 (2), Štefanáková 4, Matušková 6, Piperková 0)

Najviac bodov Šamorín: Slamová 27, Vyňuchalová 21, Mračnová 17.

Miloslav Michálik, tréner Banskej Bystrice: „Bol to ťažký zápas pre nás. Výkon proti Šamorínu sa však nedá porovnávať s predchádzajúcimi výkonmi v dueloch s košickou Cassoviou či bratislavským Slovanom. Ak by sme hrali takto s nasadením, určite by sme uspeli aj predtým. Vedeli sme, kde je sila Šamorína, čo sa aj potvrdilo. Tri hráčky súpera Vyňuchalová, Mračnová a Slamová majú rozmer reprezentantiek a my sa s nimi nemôžeme porovnávať. Napokon práve tieto tri rozhodli zápas. Moje zverenkyne vyrobili možno nejaké triviálne chyby, ale nasadenie a herný prejav musím hodnotiť pozitívne.“

Katarína Urbániová, hráčka Banskej Bystrice: „Myslím si, že sme mali pred týmto zápasom dosť veľkú hernú krízu. Naštartovali sem sa však a hrali už od začiatku veľmi dobre a koncentrovane. Vedeli sme, na čo sa máme sústrediť, takže môžem našu hru hodnotiť iba pozitívne. Všetky už po sérii troch prehier túžime po víťazstve a veríme, že príde v najbližšom zápase doma proti Slovanu Bratislava.“

Stanislav Onuška, tréner Šamorína: „V prvom rade veľmi dobre a rozumne zahrala Banská Bystrica. My sme po novom roku podkošové basketbalistky poslali do zahraničia a doplnili družstvo o štyri mladé hráčky. Navyše kľúčové postavy v našom tíme v tomto týždni mali veľké zdravotné problémy, dokonca ani netrénovali. Najviac to bolo citeľné u Romany Vyňuchalovej. Chceli však v Banskej Bystrici hrať a vložili do zápasu srdce. Veľmi si cením víťazstvo vzhľadom na daný stav v družstve. Bystrica však bojovala, nezľakla sa nás a nám robila problémy hlavne trojková streľba súpera. Môžeme si sypať popol na hlavu za záverečnú koncovku v riadnom hracom čase, keď sme stratili víťazstvo a dospelo to k predĺženiu. To svedčí o tom, že družstvo ako celok nie je skúsené.“

Angelika Slamová, hráčka Šamorína: „Bolo to veľmi ťažké. Takýto náročný zápas sme veru nečakali. Bystričanky však hrali veľmi dobre. Neuveriteľné bolo hlavne koľko trojok im padlo do nášho koša. Klobúk dole pred nimi. Odviedli proti nám v zápase dobrú prácu.“

Autor: Jozef Balko, Foto: autor