Bystrickí hokejisti futbalovo zdolali Nitru a nestratili kontakt s čelom extraligy

0 /

Barani v piatok večer hostili na domácom ľade ďalšieho z favoritov súťaže, vicemajstra z Nitry. S Michalom Handzušom v zostave, už v prvej formácii, avšak bez Hudáčka a Kudrnu, ktorí odišli do Slovana, sme napokon vyhrali tesne 1:0.

Bystričania boli od úvodných minút aktívni a dostávali sa do šancí. Už v tridsiatej sekunde vyskúšali brankára Lakosila White a Nicastro, v tretej minúte sa z dvoch metrov nepresadil Bendík. Nitrania ožili až v presilovke v piatej minúte. L. Novák zblízka neprekonal gólmana HC 05 Wiikmana a recept na neho nenašiel o pár sekúnd neskôr ani H. Ručkay. V hre piatich proti piatim dominovali naši hokejisti. V 11. minúte sa snažil otvoriť skóre z dorážky Kafka, šikovný bol aj bekhend Kaduru spoza protihráča, ale Lakosil kapituloval až počas presilovky ´baranov´ v 16. minúte. Platil na neho dôraz Handzuša, ktorý dobre zavadzal pred ním a Michal Hudec už iba doklepol puk za jeho chrbtom – 1:0.

V strednej časti diváci na štadióne veľa hokejového umenia nevideli. Vzruch spôsobila šanca Handzuša pred bránkou hneď po prestávke a potom až v 29. minúte príležitosť hosťujúceho L. Nováka v presilovke, keď neuspel zoči – voči Wiikmanovi. Akoby sa scenár v v polovici zápasu opakoval zo spomínanej piatej minúty, pretože v tejto početnej výhode sa ešte nepresadil ani H. Ručkay. Potom hrali presilovku ´barani´ a taktiež z nej nevyťažili gól. Naopak mohli inkasovať, z trestnej lavice totiž naskočil na ľad Bednár, išiel sám na domácu bránku, no výborne zapracoval obranca Biro a nedovolil tak nitrianskemu bekovi zakončiť. V 36. minúte sa ocitol po našej chybe sám pred gólmanom HC 05 Tománek, ale ani on nepochodil. Na opačnej strane sa neujala strela voľného Jaborníka spomedzi kruhov a hostia v poslednej minúte druhej tretiny nevyrovnali ani z brejkovej situácie, v ktorej bol J. Ručaky faulovaný.

V úvode tretieho dejstva Corgoni zatlačili v presilovke našich ´baranov´, ale šance neprichádzali. Až pri vyrovnanom počte hráčov na ľade to skúšal nebezpečne Stumpel, no puk poslal do bočnej siete bránky. Hralo sa zväčša v strednom pásme, takticky, miernu prevahu mali hostia, ktorí dostali aj ďalšiu možnosť hrať v početnej výhode, ale opäť ju nevyužili. Naopak po uplynutí trestu Cuníka sa naskytlo našim hokejistom prečíslenie, ale koncovka M. Hudeca na Lakosila neplatila. S pribúdajúcimi minútami Nitra viac útočila a nám sa núkal priestor na brejky. Po jednom z nich zakončoval dobre Kafka, ale brankár Nitry predviedol taktiež kvalitný zákrok. Tréner Antonín Stavjaňa si zobral 111s pred koncom riadneho hracieho času oddychový čas, odvolal aj gólmana v snahe o vyrovnanie stavu v šestici, ale nepodarilo sa, hoci dvanásť sekúnd pred klaksónom mal šancu Mezei, no Wiikman si udržal čisté konto.

HC’05 Banská Bystrica – HK Nitra 1:0 (1:0, 0:0, 0:0 )
Góly: 16. Hudec (Cohen, Handzuš). Rozhodovali: Homola, Čech – Gajan, Holienka. Vylúčení na 2.min: 4:4. Presilovky: 1:0. Oslabenia: 0:0. Diváci: 2112

HC’05: Wiikman – Cohen, Cuník, Nicastro, Biro, Jaborník, Bambúch – Hudec, Handzuš, White – Kadura, Kytnár, Matoušek – Kafka, Preisinger, Handlovský – Róth, Zigo, Bendík,

HK: Lakosil – Milo, Mezei, Nádašdi, Ordzovenský, M. Novák, Bednár, Kuzma – Pupák, Štefanka, Lelkeš – L. Novák, Stümpel, Tománek – H. Ručkay, Slovák, J. Ručkay – Piačka, Bajtek, Mráz

Richard Zedník, asistent trénera HC 05: „Ťažký zápas, podobal sa už k play-off duelu, sme radi, že sme to dotiahli do víťazného konca. Nitra hrala veľmi dobre, mala šance, no podržal nás brankár. Rozhodlo a v presilovkách a oslabeniach, my sme dali gól v početnej výhode a súper naopak nedal. Sme radi, že sme doma zvládli tento zápas a bodovo sa dotiahli v tabuľke práve na druhú Nitru.“

Michal Hudec, kapitán HC 05 a autor jediného gólu zápasu: „Po prehre s Košicami, hoci sme v tom zápase nehrali zle, sme si povedali, že musíme hrať viac kolektívne a vďaka tomu sme aj vyhrali. Boli sme obetaví, dosť striel sme zblokovali, bolo to na váškach, ale bojovnosťou sme si zaslúžili vyhrať. Zdalo sa, že to budú gólové preteky, no do otvoreného boja sme sa nepúšťali, hoci šance boli, no zachytali aj obaja brankári. Mišo Handzuš sa už dostáva do tempa, predsa len polroka nehral, netrénoval pre zranenie a my jeho skúsenosti potrebujeme. Pri mojom góle mi pomohol, je to jeden z najlepších hráčov pred bránkou, práve tam išla strela, on je veľký, zaclonil brankárovi a ja som to iba doklepol.“

Michal Handzuš, center prvého útoku HC 05: „Pre nás je to veľmi dôležité víťazstvo, Nitra je hore a dotiahli sme sa teraz na nich, získali body, ktoré sme proti Košiciam stratili. Môj výkon bol už lepší, mal som väčší tajming i viac šancí. Chcem sa zlepšovať každým zápasom. Konečne som sa dočkal víťazstva. Chalani z Ameriky čo sem prídu hovoria, že po víťazstve vyzerá nálada na našom štadióne ako počas osláv Stanley Cupu. Preto hráme hokej, keď vidíme, že ľudia sa tešia z nášho víťazstva a tlieskajú, to nás motivuje ďalej.“

Roman Tománek, útočník Nitry: „Bez gólu sa vyhrať nedá, ale bol to dobrý zápas, hrali sme to čo chceli, vedeli sme, že sa bude hrať na tomto ihrisku rýchlejší hokej. Škoda, že sme inkasovali v oslabení. Mali sme potom šance, ale domáci si dávali pozor na naše útoky, rovnako tak aj my na ich. Vedeli sme, že sa chcú tlačiť na našu bránku, bolo to taktické, ale dobrý výkon podali aj obaja brankári.“

Andrej Kmeč, asistent trénera Nitry: „Odohrali sme dobré stretnutie, ale nedali sme gól a bez neho sa nedá zápas vyhrať. Dokázali sme udržať Bystricu na dištanc, do nejakého veľkého tlaku či šancí sme domácich nepúšťali, ale keďže sme gól nedali a súper naopak v presilovke skóroval, takže práve tým aj rozhodol zápas.“

Autor: Jozef Balko, Zdroj: Video huste.tv, Foto: Zdroj: hc05.sk