Bystričania vyhrali vo Zvolene nad rakúskym Grazom po predĺžení + HLASY

0 /

Hokejisti Banskej Bystrice odohrali úvodný zápas na turnaji 20. ročníka Memoriálu Pavla Zábojníka vo Zvolene. Vo štvrtok im bol súperom rakúsky celok Graz 99ers. V dramatickom stretnutí vyhrali ´barani´ až po predĺžení. Rozhodli naše dva góly v presilovkách.

Memoriál Pavla Zábojníka pritiahol tento rok okrem domáceho HKM Zvolen veľmi bohaté zastúpenie tímov z troch krajín. Slovensko tu reprezentujú ešte náš úradujúci majster HC ´05 iClinic Banská Bystrica a HC Košice, nadnárodnú EBEL ligu rakúske tímy Graz 99ers a ECE KAC Klagenfurt a šesticu uzatvára poľský šampión GKS Tychy.

Na úvod turnaja si rakúsky Graz 99ers aj s dvojnásobným víťazom Stanley Cupu Dwightom Kingom zmeral sily s našou Banskou Bystricou. Duel to bol zaujímavý najmä pre kanadského útočníka Brocka Higgsa, ktorý sa pod Urpín vrátil po roku práve z tohto rakúskeho tímu. V prvej tretine sa ´baranom´ naskytla presilovka o dvoch hráčov, ktorú sme využili. Po prihrávke Slobodu sa z medzikružia presadil v ôsmej minúte voľný Alex Tamáši1:0. Následne Graz pritlačil, snažil sa vyrovnať, no nevyužil niekoľko príležitostí a ani hru v početnej výhode. Podarilo sa mu to až druhej tretine, konkrétne v 33. minúte z hokejky Caita 1:1. My sme potom mohli ísť do vedenia, ale nevyužili sme dve sľubné prečíslenia. Stav sa teda do druhej prestávky nemenil. Po nej bystrickí hokejisti nezužitkovali presilovku. Viac z hry mali následne hráči Grazu, dostali sa aj do tlaku, ale dobre zapracovala naša defenzíva s brankárom Williamsom. Duel teda dospel do predlženia, v ktorom sa tešili naši chlapci. V presilovke vystrelil z pravej strany Marshall, brankár puk iba vyrazil pred Guillaumeho Asselina a ten ho v 64. minúte pred odkrytou bránkou nemal problém zavesiť z prvej pod hornú žŕdku – 2:1.

HC 05 Banská Bystrica – Graz 99ers 2:1 (1:0, 0:1, 0:0 – 1:0)

Góly: 8. Tamáši, 64. Asselin – 33. Caito. Presilovky: 2:0. Oslabenia: 0:0.

HC 05 Banská Bystrica: Williams – Ďatelinka, Marshall, Mihálik, Sloboda, Miller, Kubka, Biro, Košecký – Tamáši, Faille, Asselin – Varga, Bulík, Belluš – Zigo, Higgs, Sýkora – Gábor, Češík, Kabáč

Graz 99ers: Honecki – Jacobsson, Weihager, Caito, Soritz, Lakos, Kirschschlager, Setzinger – Garbowsky, Zusewics, Oleksuk, King, Yellow Horn, Ograjensek, Kainz, Grafenthin, Loney, Hamilton, Moderer, Oberkofler

Stephon Williams, brankár HC ´05: „Podali sme skvelý tímový výkon. Chalani pred mnou vynikajúco blokovali strely a obrovsky mi uľahčovali prácu v bránke. Navyše nepúšťali súpera k dorážkam, čo bolo tiež výborné. Cítil som sa veľmi sebaisto. Celé mužstvo hralo veľmi dobre. Uvedomujem si, že sa aj mne darilo, ale je to predovšetkým zásluha hráčov, ktorí mi pomáhali v defenzíve. Keď som potreboval, tak boli pri mne. Podarilo sa nám zdolať veľmi silný tím, navyše sme dostali iba jeden gól, čo je skvelé.“

Guillaume Asselin, autor nášho víťazného gólu: „Bol to dobrý zápas, hlavne prvá tretina bola z našej strany výborná. Hrali sme proti kvalitnému tímu z výbornej ligy, ale ukázali sme našu silu. Čo sa týka môjho gólu, dlho sme si prihrávali, niekoľkokrát sme sa ponúkali do striel, ale potom to zobral na seba Marshall, vystrelil a puk sa odrazil ku mne. Mal som odkrytú bránku. Ak by som netrafil, veľmi by som si to vyčítal. Bol to celkovo pre našu formáciu výborný zápas. S Alexom Tamášim sa mi hralo veľmi dobre, je to rýchly hráč. Funguje medzi nami dobrá chémia. Zajtra budeme rozhodne unavení z tohto zápasu, ale musíme si to aj tak užiť, dobre zregenerovať a piť veľa vody.

Autor: (bl), Foto: Zdroj facebook