Bystričania pokorili Nitru 4:0 na zápasy a zahrajú si znovu o titul + HLASY

2 /

Banskobystrickí hokejisti vo štvrtom semifinálovom zápase Kaufland play-off Tipsport ligy zdolali Nitru 5:2 a sériu hranú na štyri víťazstvá vyhrali suverénnym výsledkom 4:0! Na utorňajší duel nenastúpil útočník Tomáš Hrnka, nahradil ho po zranení vyliečený kapitán Tomáš Surový. Zmeny v zostave urobili aj hostia. Vrátil sa do nej obranca J. Milam a jednotlivé formácie okrem prvej boli poprehadzované.

V úvode mali ´barani´ prevahu, ale Brittainov bekhend a ani zakončenie Mihálika z dvoch metrov neznamenali väčšie nebezpečenstvo pre Lawsona. Nitrania hrali na tri útoky a čakali na svoju príležitosť, ktorá prišla v desiatej minúte po chybe Ďatelinku. Kutálkov únik pred Lukáša sa skončil gólom – 0:1. Tréner hostí Stavjaňa až za tohto stavu nasadil štvrtú formáciu a jeho zverenci mohli navýšiť vedenie. Lantoši to skúšal švihom a v presilovke neuspel zblízka v tutovke pohotový Kutálek. Potom hrali presilovku aj hokejisti spod Urpína, v nej mal veľmi dobrú príležitosť pred bránkou Bartánus a Asselin netrafil puk pred odkrytou svätyňou súpera. Nevyužili sme dokonca ani 55 sekundovú výhodu o dvoch hráčov na ľade. Za zmienku stála slušná strela Bubelu a Brittainov teč. Hostia sa 34 sekúnd pred prestávkou dostali do prečíslenia dvoch na jedného a práve dorážka J. Milama, ktorý naskočil z trestnej lavice, bola veľmi nebezpečná. Situáciu sme napokon ustáli.

Na začiatku stredného dejstva nám vyšla presilová hra, pretože od modrej poslal tvrdý projektil na Lawsona Klemen Pretnar a vyrovnal na 1:1. Podobnú možnosť mali potom Nitrania so šancami Krištofa a Mezeia. V 28. minúte nevyužil dobrú príležitosť H. Ručkay, na opačnej strane pohrozil švihom z ľavej strany Bartánus. Nerozhodný stav sa menil v 33. minúte. V početnej výhode totiž predviedli ´Corgoni´ rýchly prechod do útoku a ťažili z forhendovej strely Mikúša z pravého kruhu – 1:2. Tento stav sa už následne do konca druhej tretiny nemenil, hoci oba tímy hrali s nasadením a tlačili sa pred jednu či druhú bránku.

V tretej dvadsaťminútovke mohli najprv hostia zvýšiť vedenie po nebezpečnej koncovke H. Ručkaya a najmä teči J. Ručkaya. Bystričania sa snažili vyrovnať, v 47. minúte sa neujal bekhend Brittaina zblízka. Súper mal častejšie otvorený priestor a toho mohol využiť znovu J. Ručkay, Lukáš bol však proti. Dôležité okamihy nastali v 51. minúte. Rozhodca avizoval vylúčenie nitrianskeho hokejistu, hrali sme v šestici a vyrazený puk našiel v medzikruží pohotového Patrika Lampera – 2:2. Prešlo iba trinásť sekúnd a stav sa otáčal. Asselin od zadného mantinelu našiel pred bránkou voľného Érica Failleho a ten sa nemýlil – 3:2. Následne hrali ´barani´ v početnej výhode, nevyužili ju a zahrmieť mohlo na opačnej strane. Po nešťastnom pošmyknutí Pretnara na útočnej modrej v prečíslení dvoch na jedného Paulovič hľadal Krištofa, ale prihrávka smerovala len na jeho korčule. Potvrdilo sa teda pravidlo nedáš – dostaneš. Z protiútoku skórovali naši hokejisti, po prihrávke Skalického si vychutnal Lawsona technicky Guillaume Asselin – 4:2. V závere sa tím spod Zobora ešte pokúsil o hru bez brankára, ale tento variant mu nevyšiel, pretože 75 sekúnd pred koncom poslal odrazený puk od zadného mantinelu medzi opustené žrde Éric Faille – 5:2.

Banskobystričania sa tak dostali do finále po štvrtýkrát v rade a Nitru zdolali deviatykrát v rade. Teraz si počkajú na svojho súpera v bojoch o druhý titul v rade, bude ním Zvolen alebo Trenčín. Medzi týmito mužstvami je stav semifinálovej série 1:1 na zápasy.

HC ’05 iClinic Banská Bystrica – HK Nitra 5:2 (0:1, 1:1, 4:0)

Konečný stav série hranej na štyri víťazstvá: 4:0

Góly: 22. Pretnar (Hohmann, Bubela), 51. Lamper (Faille, T. Surový), 51. Faille (Asselin), 55. Asselin (Skalický), 59. Faille (J. Brejčák) – 10. Kutálek, 33. T. Mikúš (Paulovič, Mezei)

rozhodovali: M. Novák, Štefik – Tvrdoň, Kacej, vylúčení na 2.min: 5:6, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 2753 divákov.

HK Nitra: Lawson – Rýgl, Mezei, T. Milam, Ordzovenský, J. Milam, M. Versteeg – Paulovič, Krištof, T. Mikúš – Blackwater, Slovák, Kutálek – Lantoši, J. Ručkay, H. Ručkay – Macík, Bradley, Csányi (všetci traja od 12. min)

HC ’05 iClinic Banská Bystrica: Lukáš – Kubka, Ďatelinka, Pretnar, Mihálik, Delisle, Gélinas, J. Brejčák – Lamper, T. Surový, Bortňák – Hohmann, Bubela, Bartánus – Asselin, Faille, Skalický – Gabor, Češík, Brittain

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: „Nám sa podarilo v tomto zápase ísť prvýkrát v sérii do vedenia, držali sme sa do 50. minúty, no v krátkom čase domáci stav otočili a definitívne tým získali celú sériu. Hrali sme päťdesiat minút koncentrovane, dodržiavali sme plán, no potom prišli chyby a je ich teraz aj zbytočné rozoberať, teda či to bolo nedodržanie taktického pokynu alebo nedisciplinovanosť, či čokoľvek iné. Proste domácim sa dvoma gólmi podarilo otočiť skóre a bolo vybavené.“

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Bol to pre nás veľmi ťažký zápas, ktorý potvrdil, že posledný krok býva najťažší. Pre Nitru to bolo buď alebo, ale hrala naozaj veľmi dobre, dlho nás držala na dištanc, až do tretej tretiny. My sme spravili veľa útočných faulov, súper nás vytrestal v presilovke. Do tretej tretiny sme išli s tým, že do Nitry sa nechceme vrátiť, pretože vieme aký silný je práve doma náš súper, navyše v búrlivom prostredí. Pozitívne bolo, že sme po pár sekundách zvrátili vývoj zápasu. Rozhodovali detaily, momenty, výkony brankárov, proste maličkosti. Chalani ukázali charakter, prehrávali sme, čo ešte nebolo v tejto sérii, no napriek tomu sme išli pevne za svojím cieľom ukončiť semifinále. Séria bola síce 4:0, no veľmi vyrovnaná. Čo sa týka Hrnku, mal zdravotné problémy, preto nehral. Dúfam, že čoskoro sa dá dokopy a bude k dispozícii na finále.“

Patrik Lamper, autor vyrovnávajúceho gólu Banskej Bystrice: „Posledný krok býva najťažší a znovu sme sa o tom presvedčili. Prehrávali sme skoro celý zápas, no ukázala sa sila nášho mužstva a v tretej tretine sme to otočili. V celej sérii sme hrali tímovo, nebolo to o jednotlivcoch, hrali sme piati dopredu a piati dozadu. Čo sa týka môjho gólu, Faille sa tam výborne natlačil, mne sa puk odrazil a iba som to tam buchol, padlo to tam. Stále sme verili, že môžeme vyhrať, že sme lepší tím a to nám tiež pomohlo. Všetky zápasy boli vyrovnané a rozhodovali drobnosti. Teraz budeme mať čas na oddych, chvíľu si oddýchneme a znovu sa pustíme do prípravy na finále. Na koho narazíme, to mi je jedno, keď chceme byť prví, musíme zdolať každého.“

Tomáš Surový, kapitán Banskej Bystrice: „Sme radi, že sme to zvládli, chalani odohrali výbornú sériu, ja som rád, že som do nej naskočil aspoň na posledný a hlavne víťazný zápas. Som šťastný, že sme postúpili, to je najdôležitejšie. Cítil som ešte výpadok, ale po zranení to nebolo u mňa najhoršie. Teraz sa utvorila pauza na dotrénovanie, uvidíme, kedy začneme. Nitra má kvalitné mužstvo, ľahké to nebolo a môžeme byť radi, že sa to takto otočilo na našu stranu. Musíme sa teraz už iba dobre naladiť na finále.“

Éric Faille, autor dvoch našich gólov a jednej asistencie: „Bola to ďalšia dlhá séria. Celú sezónu sme sa pripravovali, aby sme boli schopní odohrať túto sériu čo najlepšie a myslím, že sme ukázali našu silu a že sa nevzdávame za žiadneho stavu, čo sme ukázali hlavne v poslednom stretnutí v tretej tretine. Určite sme nečakali, že to skončí 4:0 na zápasy, ale takýto výsledok v play-off nemôžete čakať nikdy. Vždy, keď idete do zápasu, tak ho chcete vyhrať. V tretej tretine sme predviedli dobrý comeback. Povedali sme si, že stále nie je koniec a až kým sa to naozaj neskončí, tak urobíme všetko pre to, aby sme zápas otočili. Našťastie to pre nás dobre dopadlo. Dostal som od spoluhráčov červenú helmu pre najlepšieho hráča zápasu, ale v tomto stretnutí ju mohol dostať hocikto z tímu. Pri góloch som dostal pekné prihrávky a mal som aj šťastie. Hrali sme však ako tím. Výborne sme blokovali strely, bekčekovali sme a pomáhali brankárovi. Nebolo to teda o nejakom konkrétnom hráčovi alebo individualitách, ale o celom tíme.“

Guillaume Asselin, útočník Banskej Bystrice 1+1 v zápase: „Sme veľmi šťastní, že sme vyhrali celú sériu. Nevzdávali sme sa. Všetci makali tvrdo na tom, aby sa to podarilo, čo sa aj našťastie pre nás stalo. Sme teda radi, ale pomaly sa musíme začať sústrediť na finále. Sú to ale fantastické pocity. Očakávali sme, že to bude dlhá séria, no hrali sme dobre, dodržiavali sme systém, v čom musíme pokračovať aj vo finále bez ohľadu na to, kto bude našim súperom. Pri mojom góle odviedol veľmi dobrú prácu Skaldo. Prenechal mi puk. Spravil som pohyb okolo padajúceho obrancu a zakončil.

Jan Lukáš, brankár Banskej Bystrice: „Sme radi, že sme postúpili. Vedeli sme, že to nebude ľahká úloha, ale zvládli sme ju obstojne. Veľmi dôležité boli dva víťazné zápasy v Nitre a tým sa to preklopilo na našu stranu. Teším sa na voľno, padne vhod. Máme za sebou ťažké štyri zápasy, všetko sa to lámalo až počas ich priebehu, takže musel som byť neustále v strehu a v permanencii. Ja som určite rád za voľno.“

Branislav Mezei, kapitán a autor dvoch gólov Nitry: Zápas sa dobre vyvíjal, bol asi najlepší z našej strany v sérii, mali sme viac z hry, no za pol minúty bolo všetko ináč. Prišlo vymyslené avizované vylúčenie a domáci vyrovnali. Následne chyba a ďalší gól. Nebolo to ľahké na psychiku, snažili sme sa, no góly sme opäť inkasovali. Je to veľké sklamanie, súper hral výborný, zodpovedný hokej, nepoľavil ani na minútu, ukázal nám, ako sa má hrať play-off. Ťažko povedať, či by sme na neho mali, aj keby sme hrali v najlepšej forme. Ich brankár chytal vynikajúco, hrali si ten svoj hokej, neopustili svoj štýl, ktorý je ako šitý na play-off.“

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský