Barani v repríze vlaňajšieho finále tesne vyhrali v Nitre + HLASY

0 /

Banskobystričania v zápase 28. kola hokejovej Tipsport ligy vyhrali na ľade vicemajstra z Nitry. Hoci prehrávali 0:1, dvoma gólmi otočili vývoj stretnutia a môžu sa tešiť z troch bodov. V našom mužstve sa predstavila v obrane i nová posila Akim Aliu.

V prvej tretine si viac možností vypracovali domáci hokejisti. Gólovo sa hneď uviedla nová ich akvizícia Justin Kovacs. Z medzikružia mu prihral puk J. Ručkay a legionár v drese Nitry zakončoval z prvej bez prípravy do odkrytej časti Lassilovej svätyne. V štvrtej minúte tak bolo 1:0. Druhý gól mohol potom pridať aktívny Blackwater, my sme mali možnosť na vyrovnanie v siedmej minúte. Asselin sa ocitol pred Lawsonom, ale neprekonal ho zoči – voči. Následne Bystričania ustáli dve presilovky súpera a po nich dostali možnosť početnej výhody aj oni, no vyloženú šancu si v pätici proti štyrom Nitranom nevypracovali.

V druhej tretine sme zlepšili pohyb, no znovu sme nevyužili presilovky, ale vyrovnávajúceho zásahu sa ´barani´ dočkali. V 32. minúte Bubela z hĺbky obranného pásma našiel Mislava Rosandiča, ktorý zaviezol puk do pásma, elegantne sa zbavil domácich obrancov a švihom z medzikružia prekonal Lawsona – 1:1. Škoda, že sme nepridali druhý gól v ďalšej početnej výhode. Hráči spod Zobora hrali tvrdo a v závere tohto dejstva mali možnosť ísť opäť do vedenia. Po osi Šiška – Kovacs zakončoval Ručkay, ale puk napokon skončil na ochrannej sieti. Nakopnúť mohol ´Corgoňov´ aj Mikúš. Jeho bekhendový pokus zastavila žŕdka a pred dorážajúcim Krištofom upratal puk do bezpečia Asselin.

V tretej tretine rozhodla o osude stretnutia 47. minúta. Počas presilovky Bystričania vyšachovali nitriansku obranu a do vedenia nás poslal pohotovou strelou z medzikružia Josh Brittain – 1:2. O minútu mal veľkú príležitosť na vyrovnanie Slovák, ale Lassila výborne zakročil. V 53. minúte sa dostal k zakončeniu domáci Macík, jeho pokus bol našťastie nepresný. V 56. minúte mohli ´barani´ definitívne zlomiť odpor Nitry, no Rosandičov pokus skončil na žŕdke. V závere ešte premrhal veľkú šancu Mikúš. Domáci skúsili hru bez brankára, no bez výsledného efektu. Vyrovnať sa im nepodarilo, takže tri body získalo naše mužstvo.

HK Nitra – HC ‘05 iClinic Banská Bystrica 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)

Góly: 4. Kovacs (J. Ručkay) – 32. Rosandić (Bubela, Hohmann), 47. Brittain (Faille, Asselin). Rozhodovali: Hribik, Úlehla – Kis, Tvrdoň, vylúčení 7:7, navyše: Aliu (Banská Bystrica) OT za nešportové správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 2936 divákov

Nitra: Lawson – Mezei, Rais, Ordzovenský, Milam, Versteeg, Rýgl, Korím, Michal Pupák – Paulovič, Krištof, T. Mikúš – Macík, Slovák, Blackwater – Šiška, J. Ručkay, Kovacs – Miroslav Pupák, Šille, Csányi

Banská Bystrica: Lassila – Ďatelinka, Kubka, M. Rosandić, Delisle, Mihálik, Aliu, A.  Sedlák – Brittain, T. Surový, Lamper – Bartánus, Bubela, Hohmann – Asselin, Faille, Giľák – Andrisík, Češík, Kabáč

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: „Očakával som lepší pohyb od mojich hráčov po reprezentačnej prestávke. Súpera sme nedokázali dostať pod sústavný tlak a musím takisto prízvukovať, že mužstvo kvôli dlhým reklamným prestávkam nebolo v potrebnom tempe. Hru sme stiahli na tri formácie, pretože v momente, keď mala ísť na ľad štvrtá, tak bola reklamná prestávka a na hráčoch z prvých troch formácií bolo cítiť, že chcú ísť na ľad. Čaká nás v piatok ťažký Zvolen a uvidíme, či sa z toho za dva dni oklepeme. Potom nás čaká séria troch domácich zápasov medzi sviatkami. Z môjho tímu potrebujem cítiť oveľa viac energie ako tomu bolo dnes.“

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Myslím si, že to bol typický poprestávkový zápas, hlavne bojovný. Na jednej i druhej strane bolo množstvo vylúčení a ani jedno mužstvo sa tak nemohlo dostať výraznejšie do tempa. Pociťovali sme aj my dlhé reklamné prestávky. V oslabeniach sme odviedli výbornú prácu a v kritických situáciách nás podržal brankár. Nie všetko išlo tak ako sme si predstavovali, ale dokázali sme toto víťazstvo vybojovať a to dobré mužstvá robia. Veľmi si ceníme tieto body z Nitry, pretože tu bola búrlivá atmosféra.“

1. Trenčín 70b, 2. Zvolen 63b, 3. B. Bystrica 58b, 4. Košice 58b, 5. Nitra 55b, 6. Poprad 48b, 7. Žilina 39b, 8. L. Mikuláš 31b, 9. N. Zámky 29b, 10. Detva 12b.

Autor: (bl), Foto: TASR