Petra Vlhová tretia v paralelnom slalome SP v Stockholme

ŠPORT
0 /

Švédsko SR Štokholm SP paralelný slalom ženy

V utorkovom paralelnom slalome v Stockholme bola naša Duklistka Petra Vlhová pri neúčasti Američanky Mikaely Shiffrinovej  jednou z najväčších favoritiek. Napokon skončila opäť na pódiu, po minulotýždňovom víťazstve v slalome v Lenzerheide tentoraz na treťom mieste a získala 60 bodov do Svetového pohára.

Jedenáste pódium pre Petru Vlhovú

V osemfinálovom prvom kole Petra Vlhová v súčte oboch jázd bezpečne zdolala Nemku Marinu Wallnerovú o 49 stotín sekundy. V prvej jazde si 22 – ročná Slovenka utvorila maximálny možný polsekundový náskok, v druhej s výmenou pozícií na štarte si víťazstvo skúsene postrážila.

Vo štvrťfinále bola súperkou Petry Talianka Irene Curtoniová, ktorá v prvej jazde zaostala za slovenskou favoritkou iba o 4 stotiny sekundy. V druhej jazde predviedla Vlhová napriek nevydarenému štartuúžasný finiš  a napokon tesne uhájila svoj náskok z prvej jazdy.

V semifinále atraktívneho paralelného slalomu na kopci Hammarbybacken naša nasadená dvojka nestačila na Švajčiarku Wendy Holdenerovú.  Jej súperka bola v súčte dvoch jázd rýchlejšia o 42 stotín sekundy. Petra Vlhová sa v súboji o 3. miesto stretla s domácou Švédkou Fridou Hansdotterovou. Tá v prvej jazde spadla a v druhej to už Petra nepustila.  Pre našu najlepšiu alpskú lyžiarku je to už 11. pódium v kariére.

Vo finále si to rozdali Švajčiarka Wendy Holdenerová a Nórka Nina Haverová-Lösethová. Rýchlejšia bola Nórka, ktorá porazila Švajčiarku o 0,52 sekundy a pripísala si svoje druhé víťazstvo vo Svetpvom pohári.

V mužskom finále zvíťazil  Ramon Zehnhäusern (Švaj.) nad Andre Myhrerom (Švéd.)a  v súboji o tretie miesto  Linus Strasser (Nem.) porazila Luca Aerniho (Švaj.).

V Štokholme sa jazdí na 180 m dlhej trati, na ktorej osadili 19 bránok a jej súčasťou sú aj jeden umelý skok a jedna terénna vlna. V atraktívnom vyraďovacom systéme pred skvelou kulisou takmer 10.000 divákov si mužské aj ženské dvojice od osemfinále až po finále v každom kole dvakrát zmerajú sily s výmenou jazdnej dráhy. Víťazmi sa stávajú pretekári s lepším súčtom časov z oboch jázd, pričom v druhej jazde sa štartuje s časovým odstupom podľa prvého kola.

Duklistka Petra Vlhová po bronzovej priečke na svojom facebooku napísala:

“V utorok to bolo tvrdo vybojované tretie miesto v paralelnom slalome v Štokholme s úžasnými slovenskými fanúšikmi. Ďakujem za podporu a teraz už smer Pjongčang 2018.”

Na severe Európy chýbala ďalšia elitná slovenská slalomárka Veronika Velez-Zuzulová, vlani druhá v týchto pretekoch. Veronika  sa po nedeľňajšom slalomovom návrate do kolotoča SP v Lenzerheide po zranení kolena rozhodla štartovať až na zimných olympijských hrách v Pjongčangu.

Výsledky paralelného slalomu žien SP v Stockholme:

osemfinále:

Frida Hansdotterová (Švéd.) – Resi Stieglerová (USA) +1,41 s
Katharina Gallhuberová (Rak.) – Denise Feierabendová (Švaj.) +1,12
Nina Haverová-Lösethová (Nór.) – Katharina Truppeová (Rak.) +1,37
Bernadette Schildová (Rak.) – Chiara Costazzová (Tal.) +0,68
Wendy Holdenerová (Švaj.) – Lena Dürrová (Nem.) +0,08
Christina Geigerová (Nem.) – Melanie Meillardová (Švaj.) +0,12
Irene Curtoniová (Tal.) – Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) +0,05
Petra Vlhová (SR) – Marina Wallnerová (Nem.) +0,49

Štvrťfinále:

Frida Hansdotterová (Švéd.) – Katharina Gallhuberová (Rak.) +0,66
Nina Haverová-Lösethová (Nór.) – Bernadette Schildová (Rak.) +0,11
Wendy Holdenerová (Švaj.) – Christina Geigerová (Nem.) +0,93
Petra Vlhová (SR) – Irene Curtoniová (Tal.) +0,04

Semifinále:

Nina Haverová-Lösethová (Nór.) – Frida Hansdotterová (Švéd.) +0,21
Wendy Holdenerová (Švaj.) – Petra Vlhová (SR) +0,42

O 3. miesto:

Petra Vlhová (SR) – Frida Hansdotterová (Švéd.) +0,27

Finále:

Nina Haverová-Lösethová (Nór.) – Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,52

Konečné poradie v Stockholme: 1. Nina Haverová-Lösethová (Nór.), 2. Wendy Holdenerová (Švaj.), 3. Petra Vlhová (SR), 4. Frida Hansdotterová (Švéd.)

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 29 z 39 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová USA) 1513 bodov, 2. Wendy Holdenerová (Švaj.) 842, 3. Petra Vlhová (SR) 754, 4. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 714, 5. Frida Hansdotterová (Švéd.) 683, 6. Tina Weiratherová (Licht.) 601, … 95. Veronika Velez-Zuzulová 22, 125. Barbara Kantorová (obe SR) 3 body.

Poradie v hodnotení slalomu vo Svetovom pohári (po 10 z 12 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 780 bodov, 2. Petra Vlhová (SR) 605, 3. Frida Hansdotterová (Švéd.) 587, 4. Wendy Holdenerová (Švaj.) 545, 5. Bernadette Schildová (Rak.) 383, 6. Melanie Meillardová (Švaj.) 307, … 42. Veronika Velez-Zuzulová (SR) 22 bodov.

Autor: (bat), Foto: Zdroj TASR